Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Polițiștii verifică cluburile, piețele și stațiile PECO: Cei ce nu respectă regulile pandemice, sancționați

În ultimele 48 de ore, polițiștii au fost implicați la nivel național în activități de informare, prevenție și verificare a respectării măsurilor de combatere a efectelor pandemiei de COVID-19, în zone aglomerate, de agrement, unități de comerț, dar şi în mijloacele de transport în comun.

Publicat

Au fost verificate la domiciliu 313 de persoane, cărora le-a fost instituit regimul de autoizolare, iar 80 au fost verificați pe date epidemiologice (pentru concretizare).

A fost monitorizată activitatea a 738 de unități de comerț, 32 de piețe comerciale, 347 de stații PECO, 258 de unități de alimentație publică (restaurante, cafenele/ bar/ terasă/ cantine, etc.).

La fel, au fost verificate 192 zone de agrement în aer liber, iar în peste 163 de localități au fost desfășurate activități de informare a populației privind riscul infectării cu COVID-19.


De asemenea, au fost verificate 207 unități de transport (transportatori de pasageri) și 65 de cluburi de noapte.

Ca urmare a acțiunilor întreprinse, polițiștii au înaintat circa 56 de preîntâmpinări oficiale cu privire la riscul infectării cu COVID -19, dintre care 17 administratorilor unităților de comerț și 18 administratorilor de stații PECO.

Au fost întocmite 33 de procese verbale în baza art.76/1 alin.(1) pentru nerespectarea măsurilor de profilaxie, prevenire și/sau combatere a bolilor epidemice.


Fii responsabil, respectă măsurile dispuse de autorități, ele sunt pentru a ne proteja și pentru a preveni răspândirea virusului!

Ai grijă de tine și de sănătatea celor din jur!


Advertisement

Moldova

Alcool, răpire și impact: Un bărbat, fiind băut, ar fi răpit mașina oaspetelui său după care a ajuns cu ea în șanț.

Un caz mai puțin obișnuit de „răpire a unui automobil” s-a încheiat cu un derapaj spectaculos pe un traseu din raionul Fălești, iar polițiștii investighează acum circumstanțele.

Publicat

Totul s-a întâmplat în dimineața de 19 martie, în jurul orei 08:50. Proprietarul mașinii, un bărbat de 34 de ani din raionul Telenești, a alertat poliția și a declarat că i-a fost răpită mașina. Potrivit oamenilor legii, bărbatul păgubaș se afla în vizită la un cunoscut din satul Mărăndeni. Se pare că ospitalitatea a avut un efect neașteptat: gazda, în vârstă de 33 de ani, a luat cheile „fără acord” și s-a urcat la volan.

Plimbarea neautorizată s-a încheiat aproape la fel de repede precum a început: în apropierea satului Răuțel, șoferul a pierdut controlul mașinii și a derapat într-un canal de scurgere. Din fericire, nimeni nu a fost rănit.

Testul alcoolscopic a confirmat bănuielile: bărbatul avea 0,95 mg/l alcool în aerul expirat, adică o stare de ebrietate avansată.


Polițiștii continuă să documenteze cazul.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Descinderi antidrog la Strășeni: Trei bărbați, documentați pentru consum și trafic de narcotice.

Polițiștii din Strășeni au intensificat acțiunile de combatere a traficului și consumului de droguri, fiind documentată activitatea ilegală a trei bărbați cu vârste cuprinse între 25 și 50 de ani. Descinderile au avut loc în localitățile Strășeni, Lozova și Lupa-Recea.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, unul dintre suspecți a fost surprins în flagrant în timp ce ridica o cantitate de marijuana, comandată prin intermediul aplicației Telegram, metodă tot mai des utilizată în distribuirea substanțelor narcotice.

În urma perchezițiilor efectuate la domiciliile acestora, polițiștii au depistat și ridicat mai multe substanțe suspecte, dar și obiecte utilizate pentru consumul de droguri. Toate probele au fost transmise pentru expertiză, în vederea stabilirii exacte a tipului și cantității de substanțe interzise.

Persoanele vizate sunt cercetate în conformitate cu legislația în vigoare, iar polițiștii continuă acțiunile de investigație pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea altor persoane implicate în această activitate ilegală.



Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ „Tentația” din vitrină: Un tânăr și o minoră, suspectați că ar fi furat din magazine de tehnică.

„Tentația din vitrină i-ar putea trimite după gratii” – este cazul unui tânăr de 21 de ani și al unei minore de 15 ani, ambii din Chișinău, suspectați de comiterea a cel puțin trei furturi din magazine de tehnică.

Publicat

Potrivit poliției, cei doi ar fi profitat de neatenția angajaților pentru a sustrage telefoane mobile și accesorii, prejudiciul fiind estimat la peste 92 de mii de lei.

Suspecții au fost identificați rapid, iar anchetatorii au stabilit că bunurile furate au fost ulterior vândute.

Tânărul a fost reținut pentru 72 de ore, în timp ce minora este cercetată în stare de libertate, conform prevederilor legale. Dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă până la 4 ani de închisoare.


Poliția continuă investigațiile pentru recuperarea bunurilor sustrase.


Citește mai departe

topul săptămânii