Rețele de socializare

Moldova

Bărbat prins la miezul nopții în zona de frontieră cu peste 300 de litri de spirt în mașină

Amendă contravențională riscă un conațional după ce a procurat peste trei sute de litri de lichid incolor cu miros specific de alcool etilic, fără să se asigure de legalitatea acțiunii. Bărbatul a fost oprit în trafic astăzi, 3 martie curent, puțin după miezul nopții, în apropierea satului Ocnița.

Publicat

Polițiștii de frontieră din Direcția regională Nord aflați în misiune de serviciu pe sectorul de responsabilitate și în urma valorificării unei informații operative au oprit în trafic un microbuz de model Renault Master. În timpul verificărilor, în compartimentul marfar al mașinii au fost depistate 15 butelii din masă plastică pline cu lichid incolor cu miros specific de alcool etilic, fiecare butelie având un volum de 22 de litri.

Pentru documentare și audiere mijlocul de transport cu încărcătura identificată a fost însoțit la Sectorul Poliției de Frontieră Ocnița. Interogat, conducătorul auto a declarat că a procurat alcoolul pentru consum personal.

În prezent, bărbatul este cercetat conform art. 265 Cod Contravențional al Republicii Moldova. Dacă va fi găsit vinovat va fi sancţionat cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale. Polițiștii de frontieră documentează cazul sub toate aspectele legale pentru elucidarea tuturor circumstanțelor și încadrarea juridică a faptei.


Advertisement

Moldova

Bărbat ucis cu o țeavă, la Ungheni. Suspectul, în vârstă de 34 de ani, găsit mort în podul casei

Un tânăr s-ar fi sinucis, după ce ar fi omorât în bătaie un bărbat.

Publicat

Cazul a avut loc noaptea de 10 decembrie curent, în jurul orei 21:00, în localitatea Cornești, din raionul Ungheni, susțin sursele PulsMedia.MD apropiate anchetei.Astfel, potrivit surselor, victima s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 37 de ani.

Acesta ar fi consumat băuturi alcoolice împreună cu un individ în vârstă de 34 de ani. Fiind în stare de ebrietate, în urma unui conflict iscat din motive încă nestabilite de anchetă, individul de 34 de ani ar fi bătut cu bestialitate victima lovind-o de mai multe ori cu o țeavă metalică de aproximativ 60 de cm peste diferite părți ale corpului, inclusiv în regiunea capului și spatelui.

În urma traumatismelor grave, bărbatul a decedat pe loc până la venirea ambulanței.


Oamenii legii au început a documenta cazul pentru a stabili locul aflării ucigașului, însă din nefericire l-au găsit pe acesta ieri-dimineață, în jurul orei 08:45, spânzurat în podul unei case din aceeași localitatea în care a fost comisă crima.

Poliția din Ungheni cercetează cazul pentru a stabili toate circumstanțele.


Citește mai departe

Moldova

10,7 tone de margarină toxică, distruse de ANSA: nivelul contaminanților depășea norma de aproape trei ori

ANSA a nimicit un lot uriaș de 10 720 kg de margarină după ce testele au arătat depășiri masive ale contaminanților 3-MCPD și ale esterilor grași: în total 8600 µg/kg, față de limita admisă de 2500 µg/kg, adică de aproape 4 ori mai mult decât norma.

Publicat

Lotul neconform a fost pus sub reținere oficială și trimis la o fabrică de prelucrare a uleiurilor uzate, unde produsul a fost neutralizat astfel încât să nu mai poată fi utilizat în alimentație. Inspectorii ANSA au monitorizat întreg procesul, iar cazul ridică semne grave privind siguranța grăsimilor vegetale rafinate.

De reținut: margarina cu depășiri ale contaminantului 3-MCPD nu poate fi folosită în alimente și nu se admite amestecarea ei cu alte uleiuri conforme.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Escrocherii din penitenciar: Nouă deținuți furau conturi de WhatsApp și cereau bani din numele victimelor

Poliția Capitalei a dat peste o schemă de escrocherii care pornea chiar din spatele gratiilor. Nouă deținuți, cu vârste între 23 și 35 de ani, sunt bănuiți că au pus la punct o rețea prin care furau accesul la conturile de WhatsApp ale unor persoane, apoi cereau bani de la rudele acestora, sub pretexte urgente.

Publicat

 

În doar câteva episoade identificate până acum, prejudiciul depășește 270.000 de lei. Banii ajungeau pe cardurile unor complici aflați în libertate, care redistribuiau sumele pentru a ascunde urma tranzacțiilor.

Schema a ieșit la iveală după percheziții în Penitenciarele nr. 13 și 18, unde au fost găsite telefoane mobile folosite ilegal, cartele SIM, carduri bancare și notițe cu rol în organizarea fraudei.


Cei nouă deținuți sunt cercetați penal, iar dacă vinovăția le va fi demonstrată, ar putea primi până la 8 ani în plus de închisoare. Ancheta continuă, iar polițiștii verifică dacă gruparea a fost implicată și în alte cazuri similare.


Citește mai departe

topul săptămânii