Moldova
/VIDEO/ „Nu înțeleg pentru ce i-a luat zilele”. Noi detalii de la Crima din Holercani
Tragedie în familia fetei de 16 ani care a fost împușcată mortal de iubitul său în Holercani. Mama adolescentei a povestit cu lacrimi în ochi că a plecat în plină noapte să-și caute copilul, după ce fiica s-a mai mare a fost înștiințată despre cele întâmplate de către prietena minorei decedate.


Femeia a spus că suspectul se afla în relație cu fiica ei de peste doi ani.
„Nu-i pe lume nimeni, în afară de fata mea… Eu numai două cuvinte am prins de la dânsa, mama eu vin, sunt aici, în două minute. Noi nu am dovedit, noi am ieșit, am căutat, am strigat, am sunat, am întrebat…”, a spus mama fetei decedate reporterului TV8.
Mama fetei a mai spus că tânărul a impus-o pe adolescentă să fie împreună cu el. „El s-a gătit, el de multe ori a încercat. S-a gătit și mi-a omorât-o complet. El a încercat de mai multe ori să o pună cu dea sila ca să fie a lui. Așa a luat-o de la 15 ani. El a spus: eu o hrănesc, eu o îmbrac eu îi dau bani, eu o să-i dau de toate și ea nu a vrut. El se arăta foarte bun. Eu l-am rugat: dă-i pace că e fată mică, tu ești bărbat în toată firea, ai fată, răspunde de greșelile tale. Ea nu putea scăpa în niciun fel. El pe ascuns o pândea. Ei s-au întâlnit peste doi ani, dar el mai mult stătea în străinătate și venea o dată la șapte luni. El era foarte gelos, fata nu se putea duce nici la veceu. Nu înțeleg pentru ce i-a luat zilele. I-am spus: nu-i da bani cu dea sila, ea într-adevăr nu te vrea. El ne-a ajutat, harnic era, cuminte, eu nu știu de ce i-a luat zilele”, a spus femeia.
„Am sunat eu, că am văzut că nu vine acasă. Am sunat pe telefonul lui și a răspuns sora mea și a zis că vine. După 20 de minute a sunat prietena ei și a spus despre cele întâmplate. Eu nu am crezut. Ne-am pornit cu mama pe drum noaptea să o căutăm”, a spus sora minorei decedate.
„Eu nu iert nimic, pe crucea mea. La mine s-a terminat viața, eu nu am dreptul să trăiesc. Eu am 50 de ani și am doi copii. Unul de douăzeci și ceva de ani și de 16 ani. Nu-i dau nicio dreptate. Îi doresc sănătate, bucurii și moarte în închisoare. Mama sa nu și-a bătut capul de dânsul. A avut familie, copii. Și-a bătut joc de familia lui și de copilul meu”, a spus tata fetei decedate.
Amintim că incidentul s-a produs noaptea trecută în localitatea Holercani din raionul Dubăsari. În urma împușcăturilor, rănită a fost și prietena minorei decedate, de asemenea de 16 ani. Vinovat s-ar face un tânăr de 27 de ani, care a fost deja reținut de oamenii legii.
El a fost stopat pe traseul Criuleni-Chișinău. Suspectul avea asupra lui arma din care le-ar fi împușcat pe cele două adolescente.
Moldova
/FOTO/ Un șofer a doborât cu mașina un gard, apoi un șopron. Bărbatul – internat în spital
Un șofer de 50 de ani a ajuns la spital după ce a doborât cu mașina sa mai întâi un gard, apoi, peretele unei construcții.


Totul a avut loc în data de 11 aprilie, în jurul orei 10.00, pe o stradă din localitatea Chițcani din stânga Nistrului. Presa din regiune scrie că șoferul, din motive deocamdată neclare, ar fi pierdut controlul asupra volanului, iar mașina sa a derapat de pe traseu, a doborât un gard, a intrat într-o gospodărie și a distrus un șopron.
Imediat după impact, automobilistul, care, din fericire, se afla singur în mașină a fost dus la spital cu diferite traume. Acesta nu le-a putut explica milițienilor din regiune cauza din care nu s-a isprăvit cu ghidajul.
Alte circumstanțe se stabilesc.
Moldova
/FOTO/ La 17 ani, curier de droguri. un minor, reținut de carabinieri
Un tânăr de 17 ani cu 12 pachete cu droguri identificat de carabinieri în sectorul Râșcani al capitalei.


Cazul a avut loc la data de 09.04.2021 pe strada A. Saharov. O patrulă de carabinieri a Direcției Regionale Centru aflată în zonă, a observat tânărul care a devenit agitat la apariția oamenilor legii.
Astfel, din discuțiile cu acesta, individul a recunoscut că deține la sine mai multe pachete cu droguri, pe care le-a și prezentat benevol.
La fața locului a fost solicitată Grupa Operativă a IP Râșcani care a ridicat pachetele, în interiorul cărora se afla o substanță vegetală mărunțită de culoare verde.
Tânărul a fost condus la IP Râșcani pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.
Moldova
/FOTO/ 67 de persoane, amendate pentru încălcarea regulilor împotriva răspândirii COVID-19
INSP zilnic desfășoară acțiuni de prevenire a încălcărilor rutiere. Însă mulți dintre ei uită că respectarea regulilor de circulație sunt vitale pentru siguranță lor.






-
Moldova6 zile în urmă
/FOTO/ Mai multe moldovence, reținute în Dubai, după ce au pozat goale la balcon, pentru o campanie publicitară
-
Ediție TV5 zile în urmă
/VIDEO/ S-ar fi aruncat de la înălțime
-
Moldova6 zile în urmă
/VIDEO/ Băut, fără mască și cu un pistol în buzunar. Un tânăr s-a dat în spectacol într-o farmacie din capitală
-
Moldova6 zile în urmă
/FOTO/ Accident de groază, la Căușeni. Un șofer de 30 de ani a decedat pe loc
-
Ediție TV5 zile în urmă
/VIDEO/ Se plimbau cu droguri în buzunare
-
Ediție TV5 zile în urmă
/VIDEO/ Conflict mortal, la Nisporeni
-
Moldova5 zile în urmă
ATENȚIE ȘOFERI! Din luna mai, pe traseele naționale vor fi activizate camere de supraveghere
-
Moldova5 zile în urmă
/FOTO/ Un șofer din capitală cere ajutorul oamenilor. Un individ i-a distrus mașina și a fugit de la fața locului