Rețele de socializare

Moldova

Un minor și-a pierdut trei degete, fiind angajat ilegal la o fermă din raionul Glodeni. Angajatorul riscă doi ani de închisoare

Proprietarul unei ferme de vaci din raionul Glodeni, riscă până la doi ani de închisoare, după ce a angajat la serviciu un minor de 13 ani, iar acesta a rămas fără trei degete în urma unui accident la locul de muncă,

Publicat

Băiatul a rămas fără degete în timp ce manevra un utilaj de tocare a paielor. Inspectoratul de Stat al Muncii a finalizat ancheta în acest caz și a transmis procurorilor materialele acumulate.

Pentru a afla mai multe detalii despre caz am contactat-o pe Jana Molceanov, ofițerul de presă de la IP Glodeni. Potrivit sursei, totul s-a întâmplat în data de 13 ianuarie, în satul Dușmani.

poliția a fost anunțată de către medicii veniți la fața locului cu ambulanța. Aceștia au comunicat că au acordat ajutor medical unui minor de 13 ani căruia i-a fost stabilită diagnoza de amputație traumatică a degetelor 1, 2,3, cu dezmembrarea falangei doi la mâna dreaptă.


La fața locului polițiștii au stabilit că minorul face parte dintr-o familie nevoiașă și deseori se ducea la ferma unui locuitor al satului Dușmani, unde se împrietenise cu un angajat. La 13 ianuarie, aproximativ în jurul orelor 16.30, minorul s-a dus la fermă unde s-a întâlnit cu amicul său cu care a servit un ceai.

Imediat după ce au servit ceaiul bărbatul i-ar fi spus minorului să plece acasă, iar bărbatul a luat roaba cu gunoi și a plecat afară, băiatul rămânând singur în interior.

La un moment dat, angajatul l-a auzit pe minor cum striga. Intrând în sarai l-a văzut pe copil cu mâna dreaptă prinsă în șicorniță.


Imediat bărbatul a oprit șicornița și l-a ajutat pe minor sa scoată mîna, după care i-a acordat ajutor și a solicitat Ambulanța la fața locului. Minorul a fost preluat de AMU și a fost transportat la Spitalul Raional Glodeni.

Totodată, s-a stabilit că minorul a pornit șicornița fără permisiunea stăpânului fermei .  Copilul este elev la gimnaziul din sat, anterior în vizorul politiei nu s-a aflat.

Procurorii din raionul Glodeni au deschis un dosar penal și urmează să ia o decizie privind sancțiunile la care va fi supus agentul economic.


Moldova

12 moldoveni, depistați într-un imobil abandonat și expulzați din Italia

O amplă operațiune a Poliției de Stat din Italia s-a soldat cu expulzarea a 12 cetățeni ai Republicii Moldova, descoperiți într-o casă abandonată din localitatea Villanova, provincia Forlì-Cesena. Intervenția a fost declanșată după sesizările locuitorilor din zonă, care au semnalat prezența unor persoane suspecte într-un imobil părăsit.

Publicat

La fața locului au intervenit polițiștii Biroului pentru Imigrație și ai Brigăzii Mobile, care au identificat mai mulți cetățeni străini. În urma verificărilor, s-a stabilit că 12 dintre aceștia, cu vârste cuprinse între 20 și 40 de ani, nu dețineau documente legale de ședere pe teritoriul Italiei.

În baza deciziei șefului Poliției, aceștia au fost expulzați și escortați la aeroport în seara zilei de 12 decembrie, fiind trimiși în Republica Moldova.


Autoritățile locale au calificat intervenția drept una dintre cele mai ample acțiuni de acest tip desfășurate în provincie, raportat la numărul persoanelor implicate.

Reprezentanți ai administrației locale din Forlì au salutat operațiunea, subliniind că astfel de acțiuni contribuie la combaterea imigrației ilegale și la restabilirea siguranței în comunități, prin prevenirea apariției unor focare de ilegalitate și degradare urbană.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Hoți „cu scanner”, prinși în Chișinău: prejudiciu de aproape 70.000 de lei

Patru bărbați din Georgia, cu vârste între 28 și 45 de ani, au fost reținuți în capitală, fiind bănuiți că spărgeau automobile folosind dispozitive electronice care interceptau semnalul cheii. Suspecții ar fi comis cel puțin două furturi din mașini lăsate nesupravegheate, de unde sustrăgeau bani și bunuri.

Publicat

Prejudiciul total cauzat este estimat la aproximativ 69.000 de lei.

În urma investigațiilor s-a stabilit că suspecții acționau în momentele în care autoturismele erau lăsate nesupravegheate. Aceștia foloseau metoda „scanner”, utilizând dispozitive electronice speciale pentru a intercepta semnalul cheii și a debloca vehiculele fără a lăsa urme de forțare. Din interiorul automobilelor erau sustrase sume de bani și diverse bunuri materiale.


La scurt timp, polițiștii Inspectoratului de la Botanica, în comun cu angajații Direcției de Poliție Chișinău, au identificat automobilul cu care se deplasau suspecții. Aceștia au fost localizați și reținuți în trafic.

În urma perchezițiilor, oamenii legii au depistat și ridicat articole vestimentare despre care există suspiciuni că ar fi fost utilizate la comiterea furturilor, precum și alte obiecte cu valoare probatorie.

Totodată, ancheta a relevat că persoanele vizate ar fi fost specializate și în furturi din locuințe.


Indivizii au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile. Dacă vinovăția lor va fi demonstrată, aceștia riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la 4 ani.

Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cauzei, identificarea altor posibile episoade infracționale și recuperarea prejudiciului material cauzat.


Citește mai departe

Moldova

Un bărbat a fost rănit într-un incendiu izbucnit într-o parcare din Chișinău

Un incendiu s-a produs în dimineața zilei de 15 decembrie, într-o parcare individuală de pe strada Ginta Latină din municipiul Chișinău. Potrivit informațiilor, focul a cuprins o construcție auxiliară de aproximativ 20 de metri pătrați, unde ardeau bunuri materiale.

Publicat

La fața locului au intervenit două echipaje de salvatori și pompieri, care au localizat incendiul în scurt timp și l-au lichidat complet. În urma incidentului, proprietarul construcției, un bărbat de 69 de ani, a suferit arsuri de gradul II și a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale. Cauza și circumstanțele producerii incendiului urmează a fi stabilite de specialiști.

Potrivit IGSU, de la începutul anului 2025 în Republica Moldova au fost înregistrate 1590 de incendii, în urma cărora 97 de persoane și-au pierdut viața. În ultimele 24 de ore salvatorii și pompierii au intervenit în 31 de situații de risc.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii