Rețele de socializare

Moldova

Și-a cumpărat acte false cu 200 de euro și s-a pornit în UE. un moldovean, reținut la granița română

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Sculeni efectuează cercetări cu privire la un tânăr asupra căruia a fost descoperit un certificat de naştere, cu însemnele autorităţilor din România.

Publicat

În data de 15 februarie a.c., în jurul orei 01.00, în Punctul de Trecere a Frontierei Sculeni – I.T.P.F. Iași, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, conducând un autoturism înmatriculat în România, un tânăr, în vârstă de 23 de ani, cu cetățenie moldovenească.

Deoarece colegii noștri au avut suspiciuni cu privire la faptul că tânărul ar deţine documente false, au efectuat verificări suplimentare, ocazie cu care au descoperit asupra persoanei un certificat de naştere, cu însemnele autorităţilor din România, cu datele de identificare ale acesteia. Astfel, în urma verificărilor specifice efectuate, poliţiştii de frontieră au stabilit faptul că documentul în cauză nu îndeplineşte condițiile de formă și fond ale unuia autentic, acesta fiind fals.

Cu privire la cele constatate, persoana în cauză a declarat că în luna ianuarie a anului trecut, în timp ce se afla în Paris, a luat legatura cu un necunoscut, prin intermediul unei reţele de socializare, în vederea obţinerii un act românesc necesar pentru a se angaja mai uşor. Tânărul a plătit suma de 200 de euro pentru o carte de identitate românescă şi un certificat de naştere românesc. Persoana menţionează faptul că avea cunoştinţă că certificatul de naştere nu este real, dar l-a uitat în bagaje.


În cauză, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de fals material în înscrisuri oficiale, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun.


Moldova

Doi șoferi băuți, prinși la Orhei: Au încercat să mituiască polițiștii cu lei și euro

Weekend agitat pentru polițiștii din Orhei, care au documentat două cazuri grave de conducere în stare de ebrietate, ambele urmate de tentative de mituire a oamenilor legii.

Publicat

Primul incident a avut loc sâmbătă, în localitatea Camencea. Un tânăr de 25 de ani, aflat la volan fără permis, cu mașina fără revizie tehnică și fără asigurare, a fost depistat cu 0,56 mg/l alcool în aerul expirat. Pentru a scăpa de sancțiuni, acesta a încercat să lase 5 400 de lei în portiera mașinii de poliție.

Al doilea caz s-a produs în Orhei, pe strada Mihail Sadoveanu, unde un șofer de 32 de ani a fost stopat noaptea trecută. Testul Drager a indicat 0,63 mg/l alcool, iar bărbatul a încercat să ofere 500 de euro polițiștilor pentru a evita documentarea.


În ambele situații, șoferii au fost înlăturați de la volan, iar vehiculele transportate la parcarea specială. Cazurile sunt investigate conform legislației, atât pentru conducerea în stare de ebrietate, cât și pentru tentativa de corupere a agenților de poliție.


Citește mai departe

Moldova

Tânăr din Chișinău, trimis în judecată pentru uciderea mamei sale, profesoară de clase primare

Un tânăr de 23 de ani din Chișinău a fost trimis în judecată pentru omorul intenționat al propriei mame, o femeie de 49 de ani care activa ca profesoară în învățământul primar. Procuratura municipiului Chișinău, Oficiul Rîșcani, anunță finalizarea urmăririi penale și transmiterea dosarului în instanță.

Publicat

Investigațiile au arătat că între cei doi existau conflicte și tensiuni de mai mult timp. În seara zilei de 17 iulie 2025, după o nouă ceartă, tânărul ar fi atacat-o cu un cuțit de bucătărie, aplicându-i o lovitură în zona toracelui. Rana a provocat lezarea aortei și o hemoragie internă masivă, care a dus la decesul femeii.

Când polițiștii au intervenit la locul faptei, tânărul s-a baricadat în apartamentul de la etajul patru și a refuzat să deschidă ușa. În încercarea de a scăpa, el a sărit pe geam. Ulterior, în cadrul audierilor, nu și-a recunoscut vina și a refuzat să facă declarații.

Pentru omor intenționat asupra unui membru de familie, legislația prevede până la 20 de ani de închisoare sau detențiune pe viață. Până la pronunțarea unei hotărâri definitive, tânărul beneficiază de prezumția de nevinovăție.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Noi percheziții și depistări de droguri în Chișinău: două locații improvizate și mai multe cazuri în stradă

Săptămâna începe cu noi cazuri legate de droguri, descoperite în capitală.

Publicat

Polițiștii Inspectoratului Rîșcani au identificat două locații improvizate pentru consumul substanțelor narcotice, administrate de doi bărbați de 39 și 68 de ani, care ar fi transformat locuințele proprii în spații frecventate de consumatori.

În urma perchezițiilor, au fost găsite dispozitive artizanale pentru consumul drogurilor și substanțe ce par a fi PVP (sare), marijuana și hașiș. Toate probele au fost ridicate pentru expertiză, iar cei doi riscă până la patru ani de închisoare.


Între timp, polițiștii INSP au documentat mai multe cazuri de deținere a drogurilor în stradă. Pe bulevardul Dacia, un tânăr de 20 de ani a predat voluntar pachețele cu PVP, pe strada Florilor un bărbat de 45 de ani a fost depistat cu aceeași substanță, iar pe strada Sfântul Andrei un tânăr de 21 de ani a predat benevol un pachețel cu PVP.

Poliția anunță intensificarea patrulărilor și controalelor pentru prevenirea consumului și distribuției de droguri.


Citește mai departe

topul săptămânii