Rețele de socializare

Moldova

Gerul face victime: 11 persoane au ajuns la spital cu hipotermie

Săptămâna trecută 11 persoane au fost diagnosticate cu hipotermie.

Publicat

Cazurile au fost înregistrate în municipiul Chișinău și în raioanele Nisporeni, Edineț, Șoldănești, Strășeni, Soroca, Cahul, Cantemir, Ocnița. Pacienții sunt șase bărbați și cinci femei cu vârste cuprinse între 26 – 91 de ani.

Totodată, IMSP CNAMUP informează că în perioada 08 – 14 februarie curent, echipele de asistență medicală urgentă au deservit 14618 persoane, care au solicitat intervenția ambulanței. După acordarea primului ajutor medical, echipele AMU au transportat asistat pentru tratament specializat în instituțiile spitalicești 5809 pacienți, dintre care 5000 maturi și 809 copiii.

Serviciul de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească a înregistrat o creștere semnificativă a solicitărilor cauzate de urgențele respiratorii – 3679 solicitări, inclusiv 1236 (IRVA), urmate de urgențele cardiovasculare – 2881 solicitări, inclusiv 51 pacienți cu Sindrom coronarian acut și urgențele neurologice – 1851 solicitări, inclusiv 226 de accidente vasculare cerebrale.


În perioada de referință la Serviciul de Urgență au parvenit 1279 apeluri pe motivul diverselor traumatisme. Pe traseele țării au fost înregistrate 38 accidente rutiere, în urma cărora au avut de suferit 54 persoane. Ulterior, 49 pacienți cu diverse traumatisme au fost transportați la spital.

echipa.md


Moldova

Dublă tragedie, la Hîncești: Două femei au murit într-o casă cuprinsă de flăcări

Dublă tragedie în orașul Hîncești, în ajunul Crăciunului. Un incendiu a cuprins o casă de locuit luând viața a două persoane. Focul a cuprins o casă de pe strada Miron Costin, în seara de 24 decembrie, în jurul orei 19:17, iar imagini de la fața locului au fost făcute publice pe un portal local de știri!

Publicat

Contactată pentru a oferi mai multe detalii, ofițerul de presă de la IGSU, Liliana Pușcașu, a declarat că la fața locului au fost direcționate 3 echipaje de pompieri. Potrivit informațiilor preliminare, flăcările au distrus în totalitate bunurile materiale din interiorul casei, iar tavanul unei camere cu suprafața de aproximativ 9 metri pătrați s-a prăbușit.

În timpul misiunii, pompierii au extras din locuință două persoane aflate în stare inconștientă, proprietara casei în vârstă de 32 de ani și o altă femeie de 70 de ani.


Din nefericire, în pofida manevrelor de resuscitare, în cele din urmă medicii au constatat decesul ambelor persoane. Cauza izbucnirii incendiului urmează să fie stabilită.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Poliția oferă detalii în cazul crimelor din Anenii Noi. Un bărbat dispărut, anchetă de omor și indicii despre alte crime

O anchetă începută în septembrie, după dispariția unui bărbat de 61 de ani din localitatea Beriozchi, raionul Anenii Noi, a dus la rețineri și descoperiri cutremurătoare. Principalul suspect este un bărbat de 59 de ani, din aceeași localitate, cunoscut anterior cu antecedente penale, față de care anchetatorii iau în calcul versiunea omorului.

Publicat

În urma perchezițiilor efectuate la gospodăriile acestuia, oamenii legii au găsit hainele victimei purtate în ziua dispariției, oseminte presupuse a fi umane, obiecte care ar fi fost folosite la comiterea infracțiunii și alte probe esențiale. Toate bunurile au fost ridicate și urmează să fie supuse expertizelor, inclusiv ADN.

Cu sprijinul mascaților BPDS Fulger, au fost reținute trei persoane: suspectul, o femeie de 55 de ani apropiată acestuia și un bărbat de 34 de ani, urmând să fie solicitat arest preventiv. Anchetatorii susțin că există indicii temeinice că bănuitul ar fi implicat și în alte infracțiuni similare, ceea ce a dus la extinderea investigațiilor.


În prezent, poliția desfășoară cercetări ample pe terenurile și la ferma suspectului, cu tehnică specializată, pentru a identifica eventuale alte victime. Ancheta este în plină desfășurare, iar toate persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției până la o decizie definitivă a instanței.

Amintim că potrivit unor surse apropiate anchetei, citate de Stiri.MD, cel puțin trei persoane ar fi fost ucise, iar ulterior cadavrele ar fi fost distruse, fiind oferite drept hrană animalelor din gospodăria suspectului.


Citește mai departe

Moldova

Percheziții într-un dosar de construcții ilegale în centrul Chișinăului. Este vizat proiectul de pe locul fostului „Gaudeamus”

O companie de construcții din municipiul Chișinău este vizată într-o cauză penală ce ține de încălcarea regulilor de executare a lucrărilor de construcție pentru clădiri cu cinci și mai multe etaje. Dosarul se referă la edificarea unui complex multifuncțional cu peste 15 nivele pe terenul fostului cinematograf „Gaudeamus”, amplasat în centrul capitalei, în apropierea zonelor de protecție a monumentelor istorice și a forului public.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, reprezentanții companiei ar fi obținut de la Primăria municipiului Chișinău actele permisive necesare, inclusiv certificatul de urbanism și autorizația de construire, fără avizul obligatoriu al Ministerului Culturii. Mai mult, lucrările propriu-zise ar fi fost începute în lipsa tuturor avizelor legale și cu nerespectarea distanțelor normative față de zonele de protecție ale monumentelor istorice din perimetru.

În baza probelor acumulate, Centrul Național Anticorupție a inițiat o cauză penală, existând o bănuială rezonabilă privind încălcarea regulilor de executare a construcțiilor. La această oră, ofițerii CNA, în comun cu procurorii din municipiul Chișinău, desfășoară percheziții la administratorii companiei de construcții și în alte locații din capitală, pentru a stabili toate circumstanțele cazului și a identifica persoanele implicate.


Toate persoanele vizate urmează să fie audiate în calitate de bănuiți. Autoritățile subliniază că acestea beneficiază de prezumția nevinovăției până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.


Citește mai departe

topul săptămânii