Moldova
Un moldovean intenționa să ajungă în Turcia cu 2.1 kg coliere de chihlimbar
Peste două kg de bijuterii din chihlimbar au fost descoperite pe corpul unui moldovean, care urma să ajungă în Turcia. Polițiștii de frontieră din punctul de trecere „Giurgiulești-Galați” au consemnat cazul în dimineața zilei de astăzi, 10 februarie.

În jurul orei 03:00, pe direcția ieșire din Republica Moldova s-a apropiat un mijloc de transport de model Ford Galaxy, având la bord câțiva pasageri. Ca urmare a valorificării unei informații operative, unul dintre pasageri – moldovean cu domiciliu în orașul Comrat, a fost supus verificării adiționale. Astfel, în rezultatul controlului corporal al persoanei, ascunse sub haine, polițiștii de frontieră au descoperit o cantitate de 2,1 kg de coliere din piatră asemănătoare chihlimbarului. Acestea erau fixate în jurul taliei bărbatului de 28 de ani.
Fiind întrebat despre cele depistate, tânărul a comunicat că ar fi procurat bunurile din regiunea transnistreană și intenționa să le comercializeze în Turcia.
Pe numele persoanei, polițiștii de frontieră au întocmit un proces verbal de audiere și constatare a faptei. Materialele acumulate, împreună cu marfa, vor fi transmise Serviciului Vamal, în vederea continuării cercetărilor şi dispunerii măsurilor legale ce se impun.
Moldova
Alertă în țară: O deținută de 23 de ani a evadat din Penitenciarul nr. 13 Chișinău
Alertă națională după ce o deținută în vârstă de 23 de ani, originară din Ucraina, a evadat în data de 5 iunie, în jurul orei 16:48, din Penitenciarul nr. 13 Chișinău.

Tânăra a reușit să fugă prin deteriorarea gratiilor unei ferestre din blocul administrativ, acolo unde era antrenată în muncă.
Imediat după constatarea dispariției, Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP), în colaborare cu Poliția, a instituit starea de alertă și a declanșat o amplă operațiune de căutare.
Autoritățile fac apel la populație: dacă dețineți informații despre locul unde s-ar putea afla deținuta, sunați de urgență la 112, sau la următoarele numere: 068 505 111, 076 010 102 ori 078 777 403 (unitatea de gardă ANP).
Administrația Națională a Penitenciarelor anunță că lucrează în strânsă colaborare cu toate instituțiile abilitate pentru prinderea evadatei și pentru investigarea circumstanțelor incidentului.
Moldova
Tragedie fără margini: O fetiță de un an a fost ucisă de câinele familiei, la Hîncești.
Durere fără margini pentru o familie din raionul Hîncești. O fetiță de doar un an și-a pierdut viața chiar în curtea casei, după ce a fost atacată de câinele familiei. Tragedia s-a petrecut în satul Ciuciuleni, în plină zi, sub privirile neputincioase ale unui membru al familiei.

Potrivit poliției, incidentul a avut loc în după-amiaza zilei de 5 iunie, jurul orei 13:00. Copila se afla în curte, unde era și câinele legat. Din motive care urmează să fie clarificate de anchetă, animalul a atacat-o brusc și a mușcat-o cu violență. Rănile au fost extrem de grave, iar micuța a decedat în scurt timp.
La fața locului a ajuns rapid un echipaj medical, însă medicii nu au putut decât să constate decesul. Cadavrul fetiței a fost transportat la expertiza medico-legală, iar poliția a deschis o anchetă.
Oamenii legii verifică în prezent toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.
Moldova
Un elicopter a aterizat de urgență în raionul Călărași. A fost activat Codul ROȘU
Un elicopter civil de tip KA-32, înregistrat în Ucraina, aflat în zbor de la Mărculești spre Constanța, a efectuat o aterizare de urgență în raionul Călărași, astăzi, după ce echipajul a raportat vibrații semnificative la motor în timpul zborului.

Este vorba despre un elicopter ucrainean, aflat în tranzit deasupra Republicii Moldova, care efectua un zbor planificat de la Mărculești spre Constanța. Acesta a fost nevoit să aterizeze de urgență în dimineața zilei de 5 iunie în raionul Călărași, după ce echipajul a resimțit vibrații puternice la motor.
Situația s-a deteriorat rapid, iar piloții au luat decizia de a coborî imediat pentru a evita un incident grav. Aterizarea s-a făcut într-un câmp din apropierea unei localități, fără victime sau pagube materiale.
Echipajul a transmis semnalul de urgență către MoldATSA – Serviciul de Trafic Aerian, care a activat serviciile de căutare și salvare conform procedurilor. Din fericire, nu a fost nevoie de intervenții suplimentare. Autoritățile aeronautice vor continua investigarea cauzelor vibrațiilor ce au declanșat aterizarea de urgență.
-
Moldova6 zile în urmă
Accident de groază, în Chișinău: Un pieton a fost tamponat mortal de un troleibuz
-
Moldova3 zile în urmă
Accident fatal în Belgia: Un copil din Moldova a murit după o urmărire a poliției.
-
Moldova2 zile în urmă
Accident mortal cu motocicleta: un tânăr și-a pierdut viața, doi pasageri răniți grav!
-
Moldova4 zile în urmă
Un polițist a fost luat la bătaie și înjunghiat într-un troleibuz din capitală: Omul legii, spitalizat. Suspectul a reușit să fugă
-
Moldova3 zile în urmă
/VIDEO/ Și-a salvat copilul cu propria viață: un moldovean a murit în timp ce își salva fiul de la înec, în Italia.
-
Moldova22 de ore în urmă
Un elicopter a aterizat de urgență în raionul Călărași. A fost activat Codul ROȘU
-
Moldova4 zile în urmă
Femeie cu un copil în brațe, spulberată de o mașină condusă de un angajat MAI băut și fără permis, la Ungheni
-
Moldova18 ore în urmă
Tragedie fără margini: O fetiță de un an a fost ucisă de câinele familiei, la Hîncești.