Rețele de socializare

Moldova

/UPDATE/ Minora din Tiraspol care a fugit de acasă după o ceartă cu mama, a încercat să se înece în ziua dispariției

O tragedie a fost evitată pe Nistru, în ultimul moment. O minoră în vârstă de 14 ani din Tiraspol a recurs la un pas necugetat, după ce s-ar fi certat cu mama sa. Copila a plecat de acasă lăsând un bilet de adio.

Publicat

Potrivit presei din stânga Nistrului, în loc să-şi facă temele, fata comunica cu prietenii pe reţelele de socializare, fapt ce a stârnit nemulţumirea mamei sale. Aceasta i-a interzis să utilizeze Internetul fără rost şi a decis să ia sub control strict procesul de studii al fetei, transmite publika.md

Joi dimineaţa, Karina a plecat de acasă, lăsând un bileţel de adio. Rudele au alertat imediat forţele de ordine şi au plasat informaţii cu pozele fetei pe reţelele de socializare.

La scurt timp, medicii au anunţat despre o minoră care a ajuns la reanimare cu hipotermie. Era Karina, care s-a aruncat în Nistru.


Din fericire, ea a fost observată la timp de un bărbat, care se afla în preajmă. Petru Murza în vârstă de 31 de ani nu a stat mult pe gânduri şi a sărit în apă, salvând adolescenta.

„M-am apropiat de podul plutitor. Mă uit – o fată stă pe mal. Pe urmă, ea a dispărut. M-am gândit că poate a scăpat ceva. Apoi văd că ea înoată cam straniu. Am ieşit din maşină, am alergat, mă uit şi văd că nu pare că ea înoată. M-am dezbrăcat, am sărit în apă, am scos-o la mal şi gata”, a povestit Murza.

Ulterior, bărbatul a chemat ambulanţa, care au transportat adolescenta la spital, în secţia de terapie intensivă.


Reamintim că, minora a fost anunțată în căutare în dimineața zilei de 4 februarie, iar în scurt timp, aceasta a fost găsită.

publika.md


Moldova

/VIDEO/ O nouă „metodă” de escrocherie: Trei suspecți ar fi achiziționat dispozitive electronice în baza unor acte declarate pierdute.

O femeie de 26 de ani și doi bărbați de 37 și 44 de ani, originari din Chișinău și Ialoveni, sunt cercetați penal după ce ar fi pus la cale o schemă de escrocherie prin care au obținut ilegal produse electronice.

Publicat

Potrivit Poliției, activitatea infracțională a suspecților a fost documentată de oamenii legii din sectorul Centru. Conform anchetei, unul dintre bărbați a contactat telefonic un magazin de produse electronice, prezentându-se fraudulos drept o altă persoană. Acesta ar fi folosit datele de identitate ale unei persoane ale cărei acte fuseseră anterior declarate pierdute pentru a achiziționa mai multe dispozitive electronice.

În urma acțiunilor sale, agentului economic i-a fost cauzat un prejudiciu de peste 20.000 de lei.

Polițiștii au reușit să identifice suspecții, iar bunurile obținute prin fraudă au fost depistate și ridicate. Totodată, în timpul perchezițiilor autorizate efectuate la domiciliile acestora, oamenii legii au descoperit o armă pneumatică fără acte de proveniență, precum și mai multe acte de identitate care aparțin altor persoane.


Cei trei sunt cercetați penal pentru escrocherie și riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la 5 ani. Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și verificarea unei eventuale implicări în alte fapte similare.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Gata cu salariile „în plic”: Factori de decizie ai unei companii comerciale, bănuiți de evaziune fiscală și spălare de bani.

Ofițerii Inspectoratului Național de Investigații, în comun cu procurorii PCCOCS, au efectuat mai multe percheziții într-un dosar penal ce vizează suspiciuni de evaziune fiscală și spălare de bani.

Publicat

Potrivit anchetei, inițiată în luna februarie, factori de decizie ai unei companii comerciale sunt bănuiți că, în perioada 2024 – prezent, ar fi pus în aplicare o schemă de diminuare a obligațiilor fiscale. Aceștia ar fi retras bani sub formă de dividende, iar ulterior i-ar fi utilizat pentru achitarea neoficială a salariilor unor angajați.

Perchezițiile au fost desfășurate la sediul societății comerciale, la două șantiere de construcție, la domiciliile persoanelor vizate, precum și asupra unui automobil și a unei persoane.

În urma descinderilor, oamenii legii au ridicat sume de bani presupuse a proveni din activități infracționale, dispozitive de stocare a datelor, documente contabile, registre cu înscrisuri de ciornă și alte probe relevante pentru cauza penală.


De asemenea, în timpul verificărilor efectuate la cele două șantiere de construcție au fost depistați mai mulți muncitori care, potrivit informațiilor preliminare, nu figurau ca angajați oficial ai companiei.

Acțiunile de urmărire penală continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului, identificarea persoanelor implicate și acumularea probelor necesare în cadrul investigației.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Promisiuni, apoi coșmar: Femeia suspectată că a exploatat șapte tinere, extrădată din Grecia și arestată la Chișinău.

Femeia acuzată că ar fi exploatat sexual șapte tinere din Moldova a fost extrădată din Grecia și adusă la Chișinău, unde a fost plasată în arest preventiv. Suspecta, originară din raionul Hâncești, este vizată într-un dosar de trafic de persoane instrumentat de procurorii PCCOCS.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, aceasta ar fi acționat împreună cu fratele său, iar timp de mai mulți ani ar fi racolat tinerele sub pretextul unor locuri de muncă bine plătite în restaurante și hoteluri peste hotare. În realitate, odată ajunse în Grecia, victimele rămâneau fără acte și erau puse în situația de a achita datorii inventate de peste 5.000 de euro.

Ancheta arată că, în locul posturilor de muncă promise, tinerele ar fi fost exploatate sexual. Mai mult, acestea erau obligate să plătească săptămânal sume consistente pentru „protecție” și chirie, astfel încât rămâneau fără niciun ban.

Cazul a ieșit la iveală după ce autoritățile din Moldova, în colaborare cu cele din Grecia, au documentat activitatea grupării. Cei doi frați au fost reținuți în iulie 2025, în Atena, în urma unor percheziții desfășurate atât în locuințele acestora, cât și în locațiile unde ar fi avut loc exploatarea victimelor.


Între timp, fratele suspectei a fost condamnat în Grecia și urmează să-și ispășească o pedeapsă cumulativă de 64 de ani de închisoare, inclusiv pentru organizarea migrației ilegale, după ce a fost prins în flagrant transportând persoane din Turcia spre Grecia.

În paralel, anchetatorii au aplicat sechestre pe bunuri obținute din activitatea ilegală: un apartament din Atena, evaluat la peste 1.300.000 de lei, dar și două terenuri agricole din raionul Anenii Noi, în valoare de aproximativ 400.000 de lei.

După extrădare, femeia a fost plasată în Penitenciarul nr. 13 din Chișinău, iar investigațiile continuă. Procurorii încearcă acum să stabilească dacă în schemă au fost implicate și alte persoane.


Citește mai departe

topul săptămânii