Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Momentul în care doi indivizi sparg mai multe magazine de telefonie mobilă: Au furat bunuri de 500.000 de lei

Un grup infracțional în componența a patru indivizi, pe parcursul lunilor septembrie – octombrie 2020, au pătruns în patru magazine specializate în comercializarea telefoanelor mobile și accesoriilor din mun. Chișinău și Bălți, de unde au sustras mai multe telefoane mobile. Prejudiciul cauzat constituie 500 000 lei.

Publicat

În urma măsurilor speciale de investigații, cât și acțiunilor de urmărire penală efectuate de către ofițeri de investigații din cadrul DP mun. Chișinău și IP Botanica de comun cu ofițerii de urmărire penală sub conducerea procurorilor Procuraturii mun. Chișinău, oficiul Botanica, au fost identificați doi indivizi specializați în furturile de telefoane mobile din magazinele specializate. Aceștia s-au dovedit a fi cu vârstele de 21 și 34, originari din UTA Găgăuzia și Taraclia, anterior judecați pentru infracțiuni analogice.

Activitatea camuflată şi bine organizată a fost monitorizată de către forțele de ordine timp de 2 luni, perioadă în care s-au acumulat probe concludente ce ar demonstra complicitatea figuranților în comiterea furturilor din magazinele specializate.

Totodată, oamenii legii au stabilit că activitatea acestora era bine determinată, fiecare membru al grupării criminale avea rolul său în comiterea infracțiunii. Indivizii pătrundeau în magazine pe timp de noapte, prin deterioarea sticlei de la ușa de la intrare. Acțiunile lor au fost surprinse de camerele de supraveghere.


În urma perchezițiilor efectuate la domiciliile acestora, cât și la casele de amanet, polițiștii au depistat și ridicat telefoanele mobile, pe care aceștia le-au vândut.

Actualmente bănuiții sunt plasați în arest pentru un termen de 30 de zile și sunt cercetați penal pentru furt în proporții, care conform legislației în vigoare prevede o pedeapsă cu închisoare pe un termen de la 7 la 12 ani.

Totodată polițiștii continuă acțiunile speciale de investigație și urmărire penală, pentru documentarea și stabilirea altor persoane implicate în activitatea criminală.


echipa.md

Moldova

Copilul de 3 ani, tamponat acum o lună la Comrat, a fost externat. Medicii dezvăluie care este starea lui

Copilul de 3 ani, tamponat pe un trotuar din Comrat, a fost externat.

Publicat

Informația a fost confirmată pentru Realitatea de către serviciul de presă a Institutului Mamei și Copilului.

Purtătorul de cuvânt al instituției, Maxim Cazacu, a precizat că minorul nu se mai află în spital de pe 21 noiembrie. Potrivit lui, starea copilului este satisfăcătoare.


Pe 4 noiembrie, o șoferiță a încurcat frâna și accelerația în timp ce parca pe o stradă din Comrat. Drept urmare, femeia a tamponat cu vehiculul de marcă Hyundai o femeie și copilul ei de 3 ani, care se deplasau regulamentar pe trotuar.

Urmare a accidentului, copilul a fost transportat de urgență la Spitalul Raional Comrat, fiind internat la terapie intensivă. Ulterior, doctorii au decis că este necesar transferul lui la Institutul Mamei și Copilului din Capitală.


Citește mai departe

Moldova

900 de dosare penale pentru droguri în Moldova, doar în 2025. Ministra de Interne: situația e gravă

Ministra Afacerilor Interne, Daniela Misail-Nichitin, recunoaște că traficul de droguri rămâne o problemă gravă în Republica Moldova.

Publicat

Mai mult, oficialul a dezvăluit numărul de cauze penale înregistrate de la începutul acestui an. Declarațiile au fost făcute înainte de ședința Guvernului din 26 noiembrie, scrie Realitatea.MD.

„Traficul de droguri încă este o provocare pentru Republica Moldova. Da, într-adevăr noi avem peste 900 de cauze penale înregistrate de la începutul anului 2025”, a precizat ministra de Interne.


Amintim că Ministerul de Interne și Poliția au propus modificări legislative pentru a combate consumul și traficul de droguri. Proiectul prevede controale mai stricte, pedepse mai dure și o listă extinsă de substanțe interzise, inclusiv etnobotanice și noi droguri. Noile reguli sunt aliniate la standardele europene și vor permite intervenții mai rapide ale autorităților.


Citește mai departe

Moldova

Grup de falsificatori de acte românești, prins între Chișinău și Strășeni: percheziții masive în două state

Ofițerii Direcției investigații infracțiuni economice și cei de urmărire penală ai INI, în comun cu procurorii PCCOCS,   au desfășurat percheziții la doi bănuiți din Chișinău și Strășeni, cercetați penal pentru falsificarea cărților de identitate și permiselor de conducere românești.

Publicat

În scopul cercetării acestora și a altor membri ai grupului infracțional organizat, procurorii din cadrul Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) au făcut echipă comună cu Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, sub egida agenției europene Eurojust.

Astfel, oamenii legii au desfășurat  percheziții   în mai multe localități în ambele state pentru consolidarea probatoriului acumulat până acum. Rezultatele perchezițiilor,  desfășurate în Moldova cu sprijinul mascaților din cadrul BPDS „Fulger”,  urmează să fie supuse examinării, pentru continuarea investigațiilor penale.


Din probatoriul administrat de oamenii legii din ambele state a rezultat faptul că șapte suspecți – cetățeni ai României și Moldovei – au  format un grup criminal organizat, în scop de profit din falsificarea de documente, în special acte de identitate și permise de conducere, în care s-a atestat în mod nereal că sunt emise de autorități din România.

Investigațiile penale continuă, inclusiv în dosarul separat cercetat de către procurorii PCCOCS, timp în care persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.

 


Citește mai departe

topul săptămânii