Moldova
Doi șoferi și-au întocmit acte false, ca să poată trece granița. Planurile le-au fost date peste cap de poliția de frontieră
Falsificarea unei procuri și a două asigurări auto va constitui motiv de documentare a doi șoferi. Ilegalitățile au fost înregistrate în punctul de trecere a frontierei Tudora și în localitatea de frontieră Soroca.
În după amiaza zilei de ieri, 24 noiembrie, grupa mixtă formată din angajații echipe mobile și ofițerii de investigații speciale și analiză de risc din cadrul Direcției regionale Nord au acționat în baza unei informații operative. Ca urmare, în orașul Soroca a fost oprit în trafic un automobil de model Mercedes E 220, înmatriculat în Bulgaria. La volanul mașinii a fost legitimat un tânăr moldovean de 32 de ani. Printre documentele prezentate la control, polițiștii de frontieră au depistat împuternicirea notarială, care nu corespunde unui act autentic. În acest sens, șoferul a declarat că a fost ajutat de o rudă la perfectarea documentelor pentru mijlocul de transport, fapt ce nu putea explica semnele de falsificare identificate în procură.
În cadrul cercetărilor, dacă se va dovedi vinovăția șoferului, acesta riscă o amendă în mărime până la 650 unităţi convenţionale sau muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau închisoare de până la 2 ani, conform art.361 (al.1) CP al RM.
Al doilea caz a fost consemnat în punctul de trecere a frontierei Tudora. Pentru formalităţile de autorizare a intrării în Republica Moldova s-a prezentat un cetățean român de 38 de ani, fiind șoferul unui camion marca VOLVO cu remorcă, ambele înmatriculate în România. Solicitându-i-se actele pentru ansamblu rutier, acesta a prezentat și asigurările auto „Cartea Verde”, în privința cărora au apărut suspiciuni privind autenticitatea. Astfel, angajații Poliției de Frontieră au extins verificările, care au rezultat cu ridicarea acestora pe motiv că erau falsificate. La audieri, persoana a declarat că este recent angajată în calitate de șofer în cadrul unei companii de transport și tot pachetul cu acte i-a fost transmis, fără a le verifica veridicitatea. Polițiștii de frontieră din Direcția regională EST continuă cercetările în vederea elucidării circumstanțelor și luării măsurilor legale ce se impun.
Moldova
Caz fatal cu semne de întrebare: O moldoveancă a fost găsită fără viață într-o pensiune din Italia.
O femeie originară din Republica Moldova, în vârstă de 40 de ani, a fost găsită moartă într-o pensiune din localitatea Cantù, Italia. Potrivit presei locale, trupul neînsuflețit a fost descoperit după aproximativ zece zile de la deces.
Echipajele de urgență au intervenit la fața locului cu ambulanță și mașină de terapie intensivă, însă femeia era decedată de mai mult timp, astfel că nu s-a mai putut face nimic pentru a-i salva viața.
Presa italiană scrie că, femeia locuia singură în unitatea de cazare de o perioadă și, potrivit primelor informații, s-ar fi aflat în zonă pentru investigații medicale sau tratamente. Principala ipoteză este că moartea a fost cauzată de o problemă medicală bruscă, cum ar fi un infarct sau o altă afecțiune acută.
Ancheta este în desfășurare pentru a stabili cu exactitate circumstanțele decesului.
Moldova
/VIDEO/ O afacere, transformată în cenușă: Un complex de băi din Durlești a fost distrus complet de flăcări.
Un test care trebuia să anunțe inaugurarea unei noi afaceri s-a încheiat cu un dezastru. Un incendiu de proporții a izbucnit în seara de 28 octombrie, în orașul Durlești, unde o saună a fost cuprinsă de flăcări care s-au extins rapid, mistuind întreaga clădire.
Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, la fața locului au intervenit cinci echipaje de pompieri. Lupta cu focul a durat mai multe ore, iar incendiul a fost lichidat abia spre dimineață. Din fericire, nimeni nu a avut de suferit, însă pagubele materiale sunt considerabile, flăcările au distrus o suprafață de 105 metri pătrați.
Imaginile surprinse de martori arată cum focul s-a înălțat până la câțiva metri, iar fumul dens era vizibil de la o distanță mare.
Proprietarul complexului de băi a confirmat pe o rețea de socializare că este vorba despre o construcție nouă, care nu mai poate fi restaurată. Acesta a explicat că, în timpul unei lansări de test, ceva a mers prost, provocând izbucnirea incendiului.
Autoritățile urmează să stabilească exact cauza producerii focului.
Moldova
Mașină făcută zob, la Pîrlița: Un șofer, descarcerat după ce s-a izbit de un copac. Ar fi adormit la volan.
Descarcerare la Ungheni. Un bărbat de 37 de ani a fost salvat de pompieri în urma unui grav accident rutier, și asta după ce ar fi adormit la volan. Totul s-a întâmplat în zorii zilei de 29 octombrie, la ieșirea din satul Pîrlița.
Potrivit informațiilor furnizate de IGSU, un automobil condus de un bărbat originar din satul Hrubna Nouă, raionul Fălești, a derapat și s-a izbit violent de un copac aflat în afara carosabilului.
La fața locului au intervenit poliția și două echipaje de pompieri și salvatori. Ajunși, aceștia au stabilit că șoferul rămăsese blocat între fiarele contorsionate ale mașinii. După câteva minute de intervenție, bărbatul a fost descarcerat în stare conștientă și predat echipajului medical de urgență.
Testul alcoolscopic efectuat la fața locului a demonstrat că șoferul nu se afla în stare de ebrietate în momentul impactului. Cauza preliminară a accidentului ar fi oboseala la volan, însă circumstanțele exacte urmează să fie stabilite de organele competente.
Autoritățile atenționează că numărul intervențiilor salvatorilor rămâne constant ridicat. Potrivit datelor IGSU, într-un interval de doar 24 de ore, echipele din întreaga țară au fost chemate la 27 de situații de risc.
-
Moldova5 zile în urmăAccident grav la Anenii Noi: Un șofer a pierdut controlul mașinii și s-a izbit cu mașina într-un tir.
-
Moldovao zi în urmăTragedie de nedescris, la Florești: Un copil de doi ani a murit, după ce a căzut într-o fântână adâncă de opt metri.
-
Moldova2 zile în urmăCu 200 km/h, în uniformă de polițist: Un tânăr s-a filmat în timp ce gonește pe șoselele din țară.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Doi soți, prinși cu un lot impunător de narcotice: Aceștia aveau magazinul lor pe Telegram unde comercializau droguri.
-
Moldovao zi în urmăS-ar fi aruncat în gol: Un bărbat a murit după ce a căzut de la etajul 16 al unui bloc de locuit, în capitală.
-
Moldovao zi în urmăImpact fatal, la Briceni: Un șofer a decedat, după ce s-a izbit cu camionul într-un copac.
-
Moldova2 zile în urmă/VIDEO/ Schemă uriașă de evaziune fiscală: O companie ar fi tăinuit de stat cel puțin 6 milioane de lei.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Șase bănuiți de contrabandă: Circa 2 milioane de țigarete ascunse printre puieți, depistate de vameși.
