Moldova
O femeie din Drochia, spitalizată după ce a suportat arsuri din cauza unui reșou electric
O femeie în vârstă de 85 de ani din localitatea Gârbova, raionul Drochia a ajuns la spital după ce a suportat arsuri pe suprafața corpului. Cazul a avut loc pe data de 7 noiembrie în gospodăria acesteia.
Potrivit IGSU, femeia a conectat un reșou electric pentru a se încălzi și la poziționat în nemijlocită apropiere de ea. Hainele de pe bătrână s-au înfierbântat și i-au provocat arsuri de gradul II – III pe 15% de pe suprafața corpului. Aceasta a avut nevoie de îngrijiri medicale astfel fiind preluată de un echipaj al serviciului de ambulanță și transportată la spitalul raional din Drochia, transmite deschide.md .
Incendiu în locuință nu s-a produs. Circumstanțele incidentului urmează a fi stabilite de specialiști.
În acest context, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență avertizează oamenii să utilizeze cu atenție aparatele electrice de încălzit locuințele. Specialiștii recomandă ca reșourile electrice să fie îndepărtate de lucrurile și obiectele din casă, iar poziționarea surselor de încălzire să nu fie în apropierea paturilor.
Aflarea persoanelor în etate, dar și a copiilor în apropierea sobelor și reșourilor electrice poate fi periculoasă. Căldura cedată de sursele de încălzire poate supraîncălzi obiectele din jur, dar și hainele oamenilor aflați la distanță mică de acestea.
Moldova
Accident violent cu o ambulanță la Moscovei. Șoferul vinovat a fugit și este căutat
Un accident grav a avut loc în dimineața zilei de 8 decembrie, în jurul orei 04:00, la intrarea în localitatea Moscovei.
Potrivit Cristinei Ciobanu, ofițerul de presă al IP Cahul, impactul s-a produs frontal între un automobil Dodge Ram și o autospecială a Serviciului de Ambulanță.
„Membrii echipajului medical au suferit diferite traumatisme și au fost transportați pentru investigații. Șoferul automobilului a părăsit locul accidentului, iar poliția întreprinde măsuri pentru a-i stabili identitatea și locația”, a declarat Ciobanu.
Pe caz a fost inițiat un proces penal, iar cercetările continuă pentru a stabili toate circumstanțele coliziunii.
Moldova
Peste 30 de percheziții CNA într-o schemă de corupție la permise auto. 23 de persoane sunt vizate în dosar
CNA și procurorii municipiului Chișinău au descins astăzi cu peste 30 de percheziții într-un dosar de corupție legat de eliberarea permiselor de conducere în raionul Călărași.
Acțiunile fac parte dintr-o investigație amplă începută la 15 octombrie, când au avut loc 50 de percheziții și trei persoane au fost reținute pentru 72 de ore.
Potrivit anchetatorilor, 23 de persoane sunt vizate în prezent: 14 candidați la obținerea permisului și 9 examinatori de la Direcția Examinare și Calificare a Conducătorilor Auto „Ungheni”. Schema presupunea plăți cuprinse între 500 și 700 de euro pentru „a trece” examenele teoretice și practice.
În urma descinderilor de astăzi, o persoană a fost reținută, iar celelalte urmează să fie audiate în calitate de bănuit. CNA anunță că acțiunile continuă pentru a documenta toate persoanele implicate și a clarifica întregul lanț infracțional.
Autoritățile reamintesc că persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției până la o hotărâre definitivă a instanței.
Moldova
Șoferul care a fugit după tragedia de la Mihăileni, prins după 20 de zile. O tânără a murit, alta a supraviețuit
Șoferul de 25 de ani, care fugise de la locul tragediei din 20 noiembrie, a fost prins pe 8 decembrie în orașul Rîșcani. Informația a fost confirmată de Liliana Harea, ofițer de presă al IP Rîșcani. Potrivit acesteia, tânărul „a fost localizat, reținut și plasat în izolator pentru 72 de ore, în cadrul dosarului penal deschis pe faptul accidentului”.
Originar din Mihăilenii Vechi, tânărul conducea în noaptea accidentului un Audi A8 cu numere străine, fără a deține permis. El ar fi circulat cu viteză, a pierdut controlul volanului, iar mașina a derapat, a ajuns pe contrasens și a lovit parapetul pe o distanță de circa 30 de metri, după care s-a răsturnat.
Șoferul a fugit imediat, abandonându-și pasagerele – două tinere de 23 de ani din Baraboi, Dondușeni – rămase prinse între fiarele mașinii. Ambele au fost transportate la spital, însă una dintre ele a decedat la scurt timp. Cealaltă a fost externată și se află în afara oricărui pericol.
Pe caz a fost deschisă o cauză penală. Poliția continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului și responsabilitățile fiecărei persoane implicate.
-
Moldova5 zile în urmăAngajat IGSU, lovit de un șofer beat și drogat pe un traseu din raionul Rîșcani
-
Moldovao zi în urmăIncident grav la frontiera Lopatnic. Un polițist de frontieră și-a tras din întâmplare un glonț din arma din dotare
-
Moldova21 de ore în urmăBărbat din raionul Anenii Noi, reținut pentru uciderea mamei sale de 81 de ani
-
Moldova6 zile în urmăEchipă de ambulanță atacată cu pistolul în timpul unei intervenții la Ungheni: paramedicii au salvat pacienta sub amenințarea armei
-
Moldova4 zile în urmă/ÎN CĂUTARE/ Căutată cu disperare de rude: Tânăra care apare în imagini a plecat de acasă și nu s-a mai întors.
-
Moldova7 zile în urmăAccident periculos în Chișinău: Troleibuz surprins cum trece pe roșu și lovește un automobil
-
Moldova7 zile în urmăCadavrul unui bărbat, găsit într-un automobil din parcarea unui centru comercial din Chișinău
-
Moldova5 zile în urmăHoți „performanți” prinși la Botanica: instalau camere ascunse și intrau în apartamente cu „culegerea de chei”
