Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ S-au plâns că polițiștii i-au bătut și le-au cerut mită. Doi indivizi, cercetați pentru mărturii false

Trei bărbați cu vârstele cuprinse între 27 și 59 de ani, originari din raionul Strășeni au fost reținuți pentru 72 de ore, fiind suspectați de mărturii mincinoase. Doi dintre ei au fost anterior judecați, unul pentru escrocherie, iar altul pentru omor premeditat.

Publicat

La data de 3 octombrie curent, polițiștii din Criuleni au stopat un microbuz care transporta 12 metri steri de material lemnos, fără acte de proveniență. Mai mult, șoferul nu deținea actele necesare care permit exploatarea tehnică a transportului. În autovehicul se mai aflau și alți bărbați.

Nemulțumiți că au fost stopați și documentați, pentru a scăpa de pedeapsă și a defăima imaginea poliției, bărbații, în urma unei înțelegeri cu doi complicii de-ai lor, au sesizat Serviciul Protecție Internă și Anticorupție al MAI, despre faptul că, la momentul stopării și verificării microbuzului cu încărcătură, angajații poliției au solicitat surse bănești, după care i-ar fi agresat fizic.

În urma investigațiilor efectuate de către procurorii Procuraturii Criuleni, la 27 octombrie a fost adoptată ordonanța de refuz în pornirea urmăririi penale și clasarea procesului penal, constatându-se că atât pretinsa parte vătămată, cât și martorii audiați au depus mărturii mincinoase în cadrul procesului penal.


Menționăm că, locul stopării mijlocului de transport era supravegheat video, despre care fapt șoferul și persoanele din autovehicul nu cunoșteau.

În acest caz, Procuratura din Criuleni a pornit două cauze penale pentru denunţarea falsă sau plângerea falsă și declaraţia mincinoasă, concluzia falsă sau traducerea incorectă.

Persoana culpabilă de asemenea infracțiune, riscă amendă în mărime de la 27 500 la 57 500 de lei sau cu închisoare de până la 5 ani.


Moldova

Motociclist rănit în impact: O manevră riscantă a trimis un bărbat la spital, la Rîșcani.

O manevră neasigurată a avut urmări grave, la Rîșcani. Un motociclist a ajuns la spital după ce vehiculul pe care îl conducea a fost tamponat de o mașină.

Publicat

Accidentul s-a produs în amiaza zilei de 25 octombrie, în jurul orei 12:00, la intersecția cu drumul de acces spre localitatea Pelinia. Poliția a fost alertată printr-un apel la Serviciul 112, iar la fața locului au intervenit imediat echipajele de poliție și ambulanța.

Potrivit datelor preliminare, șoferul unui automobil, un bărbat de 62 de ani, în timp ce efectua o manevră de virare, nu s-ar fi asigurat corespunzător și a lovit o motocicletă condusă de un bărbat de 50 de ani.

În urma impactului, motociclistul a fost rănit și transportat la spital cu diverse traumatisme.


Șoferul automobilului a fost testat alcoolscopic, iar rezultatul a arătat că nu consumase băuturi alcoolice.

Poliția a deschis o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului. Conducătorul auto care va fi găsit vinovat riscă să fie sancționat conform gravității leziunilor suferite de victimă.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Schemă uriașă de evaziune fiscală: O companie ar fi tăinuit de stat cel puțin 6 milioane de lei.

O companie specializată în perfectarea documentelor pentru obținerea cetățeniei Republicii Moldova și României este vizată într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani. Potrivit Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, prejudiciul adus bugetului de stat depășește 6 milioane de lei.

Publicat

În urma investigațiilor, procurorii, împreună cu ofițerii Serviciului Fiscal de Stat și cu sprijinul mascaților de la „Fulger”, au efectuat 12 percheziții la sediile companiei și la persoane vizate în dosar.

Conform informațiilor, după primirea cetățeniei Republicii Moldova, se perfectau actele și se depuneau la Autoritatea Națională pentru Cetățenie din România, pentru obținerea cetățeniei statului român.

Anchetatorii susțin că firma încasa bani pentru serviciile oferite în lei, valută străină sau monedă electronica, fără a declara veniturile și fără a plăti impozitele aferente.


În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat telefoane, calculatoare, documente contabile, înscrisuri de ciornă, sume de bani în diverse valute, precum procuri și acte cu semne de falsificare, destinate în special cetățenilor Federației Ruse.

Pe lângă compania vizată, două persoane din conducerea acesteia sunt investigate pentru implicare în schemă. Ancheta continuă, urmând să fie stabilit întreg cercul de persoane responsabile, iar prejudiciul să fie recuperat.


Citește mai departe

Moldova

Explozie într-un bloc din Florești: Un bărbat a murit, altă persoană rănită, zeci de evacuați.

Un bărbat de 68 de ani a murit, iar o adolescentă de 17 ani a fost rănită, după o explozie puternică produsă într-un bloc de locuințe din orașul Florești. Deflagrația s-a produs în dimineața zilei de 25 octombrie și a provocat panică printre zeci de oameni.

Publicat

Totul s-a întâmplat în jurul orei 09:30, într-un apartament de pe strada Mihai Viteazul. În urma exploziei, bărbatul – proprietarul locuinței – a suferit arsuri grave, iar tânăra din apartamentul vecin s-a ales cu o contuzie. Amândoi au fost transportați la spitalul raional. Din păcate, bărbatul a murit două zile mai târziu, pe 27 octombrie, din cauza rănilor suferite.

Suflul deflagrației a distrus complet locuința și a spart geamurile mai multor apartamente de la etajele doi și trei. 51 de persoane, printre care 11 copii, au fost evacuate din clădire.

La fața locului au intervenit pompierii, echipele medicale și reprezentanții IGSU. A fost constituit Statul Major pentru gestionarea situației, iar specialiștii urmează să stabilească de la ce a pornit explozia. Una dintre ipoteze este o scurgere de gaz.



Citește mai departe

topul săptămânii