Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Accident, la Cantemir: Două automobile au fost făcute zob în urma unei lovituri frontale

Patru persoane au ajuns la spital, după ce două automobile de marca Dacia Logan și BMW s-au ciocnit frontal pe traseul R-34, în raionul Cantemir.

Publicat

Potrivit datelor preliminare, la volanul automobilului Dacia se afla un bărbat în vârstă de 48 de ani și avea ca pasageri alte trei persoane, dintre care două femei de 49 și 47 de ani, dar și o adolescentă de 18 ani, scrie deschide.md

Acesta se deplasa din direcția traseului R-34 cu direcția de deplasare spre satul Larga Nouă, Cahul, când a efectuat o depășire a altui autmobil, însă s-a izbit frontal într-un BMW care venea cu viteză din partea opusă și era condus de un adolescent de 19 ani, fără permis de conducere.

În BMW, în afară de șofer, se mai aflau trei pasageri, dintre care doi tineri de 22 de ani și respectiv de 21 de ani, originari din localitățile Țiganca și Gheltosu, Cantemir.


În urma impactului, BMW-ul a fost proiectat pe acostament, iar Dacia a rămas blocată pe traseu. Totodată, șoferul din BMW a fost transportat la spital în stare gravă.

Tot la spital au fost transportate cele două femei din automobilul Dacia, dar și un alt tânăr din BMW.

Oamenii legii cercetează cazul pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs accidentul, dar și care dintre șoferi se face vinovat.


 


Moldova

Pastile interzise, livrate prin poștă: trei suspecți vizați într-un dosar de contrabandă

Ofițerii Vămii și procurorii PCCOCS au descoperit peste 280 de pastile cu efect psihoactiv introduse ilegal în țară prin colete poștale.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, la postul vamal Poșta s-a prezentat un cetățean român de 35 de ani pentru a ridica un colet comandat online. În timpul controlului, ofițerii vamali au depistat în interior 100 de pastile interzise. Descoperirea a dus la extinderea investigațiilor.

Ulterior, în baza probelor acumulate, au fost efectuate percheziții la două adrese din municipiul Chișinău, unde locuiesc doi cetățeni moldoveni de 47 și 53 de ani, presupus implicați în schemă. La domiciliile acestora au fost găsite alte 187 de pastile ce urmează a fi supuse expertizării, precum și telefoane mobile și înscrisuri de ciornă considerate relevante pentru dosar.


În urma acțiunilor procesuale, cetățeanul român a fost reținut pentru 72 de ore, iar ceilalți doi suspecți sunt cercetați în stare de libertate. PCCOCS anunță că investigațiile continuă pentru stabilirea întregii rețele și a sursei substanțelor.

Oamenii legii reamintesc că punerea în circulație a drogurilor sau substanțelor psihoactive interzise este ilegală și se pedepsește conform legislației în vigoare. Suspecții beneficiază de prezumția nevinovăției până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.


Citește mai departe

Moldova

Doi copii intoxicați cu monoxid de carbon la Fălești. Coloană pe gaz conectată la butelie, instalată în baie

Doi copii de 2 și 6 ani din satul Șoltoaia, Fălești, au ajuns la spital după ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon emanat de la o coloană pe gaz propan-butan folosită pentru încălzirea apei.

Publicat

Incidentul a avut loc pe 8 decembrie, la ora 20:45, în timp ce mama îi spăla în baie. În încăpere nu exista ventilare, iar geamul era închis, ceea ce a favorizat acumularea gazelor. Copiii au fost preluați de un echipaj medical și transportați la spitalul raional.

Menționăm că o persoană a murit, iar alte două au fost spitalizate în ultimele 72 de ore în raioanele Rîșcani, Anenii Noi și Criuleni, în urma unor incendii și intoxicații cu fum.

Un bărbat de 60 de ani din Malinovscoe a fost găsit carbonizat într-o locuință cuprinsă de flăcări. La Floreni, un bărbat de 73 de ani a fost evacuat dintr-un apartament incendiat și transportat la spital cu intoxicație cu fum.


La Izbiște, o femeie de 86 de ani a ajuns la spital după ce s-a intoxicat cu monoxid de carbon provenit de la o sobă defectă.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Accident violent cu o ambulanță la Moscovei. Șoferul vinovat a fugit și este căutat

Un accident grav a avut loc în dimineața zilei de 8 decembrie, în jurul orei 04:00, la intrarea în localitatea Moscovei.

Publicat

Potrivit Cristinei Ciobanu, ofițerul de presă al IP Cahul, impactul s-a produs frontal între un automobil Dodge Ram și o autospecială a Serviciului de Ambulanță.

„Membrii echipajului medical au suferit diferite traumatisme și au fost transportați pentru investigații. Șoferul automobilului a părăsit locul accidentului, iar poliția întreprinde măsuri pentru a-i stabili identitatea și locația”, a declarat Ciobanu.

Pe caz a fost inițiat un proces penal, iar cercetările continuă pentru a stabili toate circumstanțele coliziunii.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii