Moldova
/VIDEO/ „Vrei să bei cu 5 lei?” Un bărbat din Bălți vinde printre gard alcool contrafăcut
De-i cald, de plouă, de bate vântul, alcoolul ieftin și fără acte de proveninență se vinde ca pâinea caldă într-o curte din orașul Bălți. Un bărbat și-a făcut un punct de comercializare a alcoolului contrafăcut chiar după gard. 100 de grame de vodcă sunt vândute cu numai cinci lei.
Chiar dacă au fost prinși cu paharul în mână, oamenii spun că nu au consumat alcool. Ba mai mult, unii s-au supărat rău de tot, transmite NordNews.md
”Am luat bani de la el și apă. Am cerut un păhar cu apă. Îmi era sete. Nu beau în așa locuri. V-am mai spus.”
”Nu am băut nimic. Închideți camera.”
Nu vă este frică să beți alcool de aici? Nu vă temeți că o să vă otrăviți?
”De ce ați venit aici? – În legătură cu serviciul. Aici este doar gard, intrarea este din altă parte. – Ei și ce? –Cumpărați des alcool de aici? – Eu să cumpăr? Pentru ce?” , au răspuns bărbații.
Prețul mic nu deranjează pe nimeni. Clienții sunt mulțumiți că au unde-și potoli setea cu doar cinci lei. În timp ce, în magazine, o sută de grame de vodcă costă 12 lei, iar o sticlă de 0,5 l – de la 50 de lei.
”Spirtul nu este de la aceeași fabrică? Mergeți în treaba voastră. Nu vreau să răspund la întrebările voastre prostești.”, a menționat cumpărătorul.
Bărbatul care vinde alcool contrafăcut nu a ieștit din buncher, pentru a discuta cu jurnaliștii Nordnews.
Nici vecinii nu au fost mai vorbăreți. Oamenii se tem de furia „afaceristului”.
”Ne deranjează, mai mult nu spun nimic. Eu locuiesc de una singură. Acum este periculos.”
”Văd. De unde să știu, poate sunt niște prieteni. Poate îi servește pe toți, are suflet bun.”, au povestit locuitorii cartierului.
Potrivit serviciului de presă al Inspectoratului de Poliție Bălți, bărbatul a fost sancționat de mai multe ori. Anterior, acesta vindea alcool contrafăcut de la geamul apartamentului său, care se află în apropiere. Se pare că sancțiunile nu l-a împiedicat să-și continue afacerea ilegală.
”Pe cazul dat, poliția a înregistrat un material pe care urmează să se ia o decizie conform legislației în vigoare. Bărbatul nu este la prima abatere ce ține de comercializarea băuturilor contrafăcute. Acesta fost amendat contravențional de mai multe ori.”, a declarat Eugenia Molceanov, ofițer de presă IP Bălți.
Conform datelor oferite de serviciul de presă al Spitalului Clinic Bălți, de la începutul acestui an, peste 250 de persoane au avut nevoie de ajutor medicilor după ce au băut alcool contrafăcut.
Moldova
/VIDEO/ I-a lăsat fără milioane de lei: Un chișinăuian este bănuit de escrocherie de proporții legate de așa zise investiții.
O schemă amplă de escrocherie, cu un prejudiciu estimat la peste 10 milioane de lei, a fost destructurată de polițiștii și procurorii din sectorul Botanica al capitalei. Operațiunea a fost desfășurată cu sprijinul mascaților din cadrul brigăzii cu destinație specială „Fulger”, în urma unor investigații de durată.
Potrivit anchetatorilor, principalul suspect este un bărbat de 33 de ani, domiciliat în Chișinău, care ar fi pus în aplicare schema infracțională în perioada anilor 2024–2025.
Acesta este bănuit că ar fi convins mai mulți agenți economici să investească sume considerabile de bani în activități comerciale aparent profitabile. Ulterior însă, bărbatul nu și-ar fi respectat obligațiile asumate, însușindu-și atât mijloacele financiare, cât și bunurile obținute de la victime.
În urma acțiunilor procesual-penale și a măsurilor speciale de investigație, oamenii legii au reușit să documenteze activitatea suspectului.
În cadrul perchezițiilor efectuate la domiciliul acestuia, au fost depistate și ridicate ciorne, documente și alte materiale considerate relevante pentru cauza penală.
În prezent, bărbatul este cercetat penal, iar dacă va fi găsit vinovat, riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la 15 ani.
Ancheta continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului, identificarea eventualilor complici, dar și pentru recuperarea prejudiciului cauzat victimelor.
Moldova
Impact matinal în capitală: O șoferiță a ajuns la spital, după ce a intrat în coliziune cu un alt automobil.
Accident rutier soldat cu rănirea unei persoane în capitală. Totul s-a întâmplat în dimineața de 20 martie în cartierul Telecentru.
Potrivit informațiilor preliminare, impactul a avut loc în jurul orei 09:20, pe strada Miorița.
Din primele date, un bărbat de 40 de ani, aflat la volanul unui automobil, s-ar fi tamponat cu un alt autoturism, condus de o tânără în vârstă de 24 de ani. Circumstanțele exacte în care s-a produs coliziunea nu sunt deocamdată cunoscute.
În urma impactului, conducătoarea auto a suferit traumatisme și a fost preluată de echipajul medical, fiind transportată la spital pentru investigații suplimentare.
La fața locului au intervenit polițiștii, care au securizat perimetrul și au demarat cercetările.
Oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.
Moldova
/VIDEO/ „Ploaie” de droguri, la Ialoveni: PVP, marijuana și cartușe, găsite în locuințele a trei bărbați.
Trei persoane din raionul Ialoveni sunt cercetate pentru trafic de droguri, după ce în gospodăriile acestora au fost descoperite substanțe interzise și echipamente folosite pentru comercializare.
Este vorba despre doi bărbați de 28 și 42 de ani din Costești și un tânăr de 20 de ani din Hansca. În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat droguri de tip PVP, cunoscut ca „sare”, dar și marijuana.
În locuințele suspecților au mai fost găsite cântare electronice de precizie, pachețele pentru ambalare, telefoane mobile cu informații relevante pentru anchetă, dar și obiecte utilizate pentru consumul de droguri. Totodată, au fost depistate și cartușe deținute ilegal.
Cei trei au fost testați, iar rezultatele au arătat că au consumat marijuana.
Valoarea drogurilor scoase din circuit este estimată la peste 110.000 de lei, potrivit anchetatorilor.
La solicitarea procurorilor, suspecții au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile. Între timp, investigațiile continuă pentru a stabili dacă în schemă sunt implicate și alte persoane.
-
Moldova4 zile în urmăAccident terifiant în nordul țării: Un automobil s-a tamponat cu o camionetă, la Șodănești. Un pasager, la spital.
-
Moldova3 zile în urmăAlcool, răpire și impact: Un bărbat, fiind băut, ar fi răpit mașina oaspetelui său după care a ajuns cu ea în șanț.
-
Moldova6 zile în urmăMotociclist rănit în impact: Un tânăr, pe patul de spital, după ce a intrat în coliziune cu o mașină.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Fermă cu iz de narcotice: Circa 40 kg de marijuana, în valoare de peste 14 milioane de lei, ridicate la Anenii Noi.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Jefuită în plină stradă: O tânără de 22 de ani, atacată și lăsată fără geantă, în capitală. Suspectul a fost reținut.
-
Moldova4 zile în urmăCaz ieșit din tipare: Două minore au ajuns la spital, după ce ar fi consumat alcool într-o casă părăsită.
-
Moldova4 zile în urmă/AUDIO/ Primarul de Căușeni, reținut pentru mită: Edilul ar fi ar fi pretins și primit 89 mii de lei pentru a favoriza un agent economic.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Mașini de lux, aduse ilegal din UE: Grupare criminală, destructurată. Patru bărbați sunt cercetați penal.
