Moldova
Tragedia de pe traseul Cimișlia-Hîncești: A mai murit o tânără, iar copilul ei zace în spital
La finele săptămânii trecute, mai exact vineri, 11 septembrie, un bărbat a murit, după ce VAZ-ul cu care se deplasa s-a izbit într-un BMW , pe traseul Cimișlia-Hîncești, între satele Gura Galbenei și Bozieni.
A doua zi, după accident, la spital a murit și fiica șoferului din VAZ, iar soția sa și nepoțelul de numai un an încă se află internați în spital, transmite deschide.md
Una dintre rudele victimelor ne-a spus că șoferul VAZ-ului, se deplasa spre Hîncești, împreună cu soția sa, fiica de 30 de ani și copilașul ei de aproape doi ani, când în fața lor a apărut BMW-ul și s-a produs impactul.
„Șoferul BMW-ului, un tânăr de 26 de ani, recent revenit de la Moscova, fără permis de conducere, se afla în mașină împreună cu alte cinci persoane, toți originari din localitatea Gaidar, din raionul Ceadîr-Lunga. Într-o pantă, în timp ce se deplasau dinspre Hîncești spre Cimișlia, acesta a ieșit la depășirea mai multor automobile, iar apoi brusc a revenit pe banda sa dedeplasare pentru a evita impactul cu un camion, însă a ajuns pe acostament și a pierdut controlul volanului. Mașina a început să se învârtească pe traseu și s-a izbit în VAZ, după care a luat foc”, ne-a spus interlocutorul nostru care a solicitat să-i păstrăm identitatea.
Acesta a ținut să menționeze că în urma impactului, șoferul VAZ-ului a murit pe loc, iar celelalte trei persoane din mașină, soția, nepotul, dar și fiica, au fost transportate de urgență la Spitalul Raional Hîncești. Fiica șoferului se afla în stare extrem de gravă și, din nefericire, medicii nu i-au putut salva viața.
Sâmbătă dimineața tânăra de 30 de ani s-a stins pe patul de spital. Copilul și bunica acestuia încă sunt internați, iar starea lor de sănătate este mai bună și se află deja în afara pericolului.
Ruda victimelor din VAZ ne-a mai comunicat că tânăra de 30 de ani confecționa obiecte hand-made, iar soțul ei era plecat la muncă peste hotare. Acesta a revenit acasă a doua zi după accident.
Imediat, după accident, la spital a fost transportată și o persoană dintre cele care se aflau în BMW, iar șoferul a fost reținut pentru 72 de ore, pe numele său fiind pornită o cauză penală.
După expirarea celor 72 de ore de arest, tânărul a fost dus în fața magistraților unde și-a recunoscut vina, iar pe numele său a fost eliberat mandat de arest la domiciliu pentru 30 de zile. Procurorii nu au fost de acord cu decizia magistraților și au contestat-o la instanța ierarhic superioară.
Moldova
Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei
Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.
Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.
Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.
Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.
Moldova
Mașină scăpată de sub control, proiectată în gard la intrarea în Vrănești
Un accident rutier s-a produs miercuri, 17 decembrie, la intrarea în localitatea Vrănești, raionul Sîngerei, după ce șoferul unui automobil a pierdut controlul volanului din cauza condițiilor meteo.
Mașina a ajuns în gardul unei gospodării, care s-a prăbușit în urma impactului, iar autoturismul a fost serios avariat.
Din fericire, nimeni nu a avut de suferit.
Polițiștii investighează circumstanțele în care s-a produs accidentul.
Moldova
Tractor răsturnat după un carambol pe M-3, la Congaz: mai multe persoane rănite
Un accident în lanț, cu implicarea unui tractor și a două automobile, s-a produs miercuri seara pe traseul M-3, între Congaz și Alexeevca, din UTA Găgăuzia.
Un Volkswagen Sharan a lovit remorca tractorului, care s-a răsturnat, iar autoturismul a fost proiectat pe contrasens, unde s-a izbit de un Volvo, , potrivit PulsMedia.MD.
În urma impactului, trei persoane au fost rănite și transportate la spitalul din Comrat.
Circumstanțele accidentului sunt investigate de poliție.
-
Moldova7 zile în urmăBărbat ucis cu o țeavă, la Ungheni. Suspectul, în vârstă de 34 de ani, găsit mort în podul casei
-
Diaspora2 zile în urmăCrimă șocantă în Italia: un moldovean a înjunghiat mortal un barman, totul a durat patru minute
-
Moldova6 zile în urmăAccident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital
-
Moldovao zi în urmăGoană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video
-
Moldova6 zile în urmăGoană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova
-
Moldova4 zile în urmăTânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului
-
Moldova4 zile în urmăJaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
-
Moldova7 zile în urmă„Agentul imobiliar” care a înșelat de milioane. Fraudă de peste 2,3 milioane de lei
