Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Intervenție aero-medicală SMURD pentru un bărbat din raionul Soroca

În seara zilei de 1 septembrie un echipaj aero -medical SMURD Iași a efectuat o intervenție aeriană pentru a prelua de la spitalul raional din orașul Soroca un pacient în vârstă de 46 de ani.

Publicat

Potrivit primelor informații bărbatul a suportat arsuri de gradul II -III pe suprafața corpului și necesită îngrijiri medicale, care pot fi acordate la Centrul Republican Leziuni Termice al Spitalului Clinic de Traumatologie și Ortopedie din municipiul Chișinău.

Pe parcursul zborului bărbatul a fost strict monitorizat de echipajul aero -medical, fără de a suporta complicați. La Chișinău, elicopterul a aterizat pe stadionul Dinamo de unde persoana a fost preluată de medici pentru ulterioare îngrijiri.

Potrivit IGSU de la începutul anului 2020 aceasta este a cincisprezecea intervenție aero – medicală SMURD realizată pentru cetățenii Republicii Moldova.

echipa.md


Moldova

Bărbat din raionul Anenii Noi, reținut pentru uciderea mamei sale de 81 de ani

Un bărbat de 44 de ani din localitatea Geamăna, raionul Anenii Noi, a fost reținut, fiind suspectat că și-a omorât mama în vârstă de 81 de ani. Ancheta arată că bărbatul, cunoscut cu probleme de alcool și comportament agresiv, locuia împreună cu părinții și obișnuia să folosească pensia acestora pentru a-și procura băuturi alcoolice.

Publicat

În seara crimei, după ce femeia i-a refuzat bani pentru alcool, el ar fi agresat-o fizic, aplicându-i mai multe lovituri care i-au provocat decesul.

Inițial, suspectul a încercat să ascundă fapta, declarând că nu se afla acasă în seara incidentului, dar ulterior și-a recunoscut vina. Bărbatul are antecedente pentru violență în familie, huliganism, injurie și corupere electorală pasivă. Ancheta continuă, iar suspectul este plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Puneau în circulație bancnote false. Doi tineri, reținuți în Chișinău

Doi tineri de 20 și 21 de ani, din Chișinău, au fost reținuți fiind suspectați de punerea în circulație a bancnotelor false pe teritoriul capitalei.

Publicat

Poliția a fost sesizată de un tânăr care a comunicat că ar fi primit o bancnotă presupus falsă de la unul dintre indivizi. Ulterior, în baza probelor și a informațiilor operative acumulate de polițiștii de la Botanica, în comun cu Direcția de Poliție Chișinău, s-a stabilit implicarea celor doi suspecți în comiterea infracțiunii.

În cadrul perchezițiilor efectuate la domiciliile și în autovehiculele suspecților au fost ridicate probe relevante, inclusiv purtători de informații, care confirmă implicarea acestora în activitatea ilegală.


Cei doi au fost plasați în arest pentru 30 de zile. Dacă vinovăția lor va fi demonstrată, aceștia riscă o pedeapsă cu închisoarea de la 5 la 10 ani.

Acțiunile de reținere au fost efectuate cu suportul mascaților din BPDS „Fulger”.

Ancheta continuă pentru documentarea completă a cazului.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Bătaie în mijlocul șoselei, la Telecentru: Poliția a inițiat un proces penal „pentru huliganism”

O scenă violentă a avut loc noaptea trecută în sectorul Telecentru din capitală, unde un bărbat a fost doborât la pământ de un taximetru, după ce acesta împreună cu o femeie s-au luat la bătaie cu șoferul chiar în mijlocul străzii.

Publicat

Incidentul, filmat de un trecător, s-a transformat într-un scandal de proporții, însoțit de înjurături și lovituri.

După ce imaginile au devenit virale pe rețelele de socializare, poliția a venit cu precizări.


„Ieri, în jurul orei 21:30, Poliția a fost sesizată despre un conflict produs pe șos. Hîncești din Chișinău.

La fața locului s-a stabilit că între un taximetrist și pasagerul său s-a iscat un conflict, iar, conform circumstanțelor preliminare, conducătorul auto l-ar fi tamponat pe pasager cu vehiculul pe care îl conduce.


Pe caz a fost inițiat un proces penal pentru huliganism. Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor”, a comunicat, pentru UNIMEDIA, ofițera de presă a Direcției de Poliție a municipiului Chișinău, Svetlana Scripnic.

Citește mai departe

topul săptămânii