Rețele de socializare

Moldova

Bărbatul electrocutat, transportat cu elicopterul SMURD, în Chișinău, a decedat în spital

Un bărbat de 46 de ani din Chişinău s-a stins din viaţă, după s-a electrocutat în timp ce repara un transformator.

Publicat

Nenorocirea a avut loc în data de 31 august, într-o carieră din satul Slobozia Cremene, raionul Soroca. Bărbatul a suferit arsuri pe 80 la sută din suprafaţa corpului, iar marţi a fost transferat cu elicopterul SMURD la Chişinău, dar, din nefericire, s-a stins din viaţă la scurt timp după internare, transmite publika.md

PAUL NEVELEA, medic SMURD Iaşi:”Într-o stare extrem de gavă. A necesitat trasferarea la Chişinău. Pacientul a fost în stres stabil şi l-am adus în siguranţă aici în Chişinău.”

Bărbatul a fost preluat de o ambulanţă şi transportat la Centrul „Leziuni Termice” din Chişinău. Potrivit şefului instituţiei medicale, Octavian Cirimpei, aproape de miezul nopţii bărbatul s-a stins din viaţă. Am încercat să aflăm dacă Inspectoratul de Stat al Muncii s-a autosesizat în acest caz. Directorul Dumitru Stăvilă ne-a comunicat că nu ştie nimic despre decesul bărbatului. Acelaşi răspuns l-au avut şi reprezentanţii Direcţiei de Supraveghere Tehnică Nord. Între timp, poliţiştii din Soroca au iniţiat o anchetă penală.


Svetlana Talpă, ofițer de presă la IP Soroca:”Au fost numite un şir de expertize. Chiar şi transformatorul va fi supus unor cercetări la faţa locului pentru a fi stabilită cauza.”

Potrivit IGSU, de la începutul anului, 15 pacienţi au fost transportaţi în instituţiile medicale cu elicopterul SMURD.

 


 

 

 


 

 


Moldova

Poliția oferă detalii în cazul crimelor din Anenii Noi. Un bărbat dispărut, anchetă de omor și indicii despre alte crime

O anchetă începută în septembrie, după dispariția unui bărbat de 61 de ani din localitatea Beriozchi, raionul Anenii Noi, a dus la rețineri și descoperiri cutremurătoare. Principalul suspect este un bărbat de 59 de ani, din aceeași localitate, cunoscut anterior cu antecedente penale, față de care anchetatorii iau în calcul versiunea omorului.

Publicat

În urma perchezițiilor efectuate la gospodăriile acestuia, oamenii legii au găsit hainele victimei purtate în ziua dispariției, oseminte presupuse a fi umane, obiecte care ar fi fost folosite la comiterea infracțiunii și alte probe esențiale. Toate bunurile au fost ridicate și urmează să fie supuse expertizelor, inclusiv ADN.

Cu sprijinul mascaților BPDS Fulger, au fost reținute trei persoane: suspectul, o femeie de 55 de ani apropiată acestuia și un bărbat de 34 de ani, urmând să fie solicitat arest preventiv. Anchetatorii susțin că există indicii temeinice că bănuitul ar fi implicat și în alte infracțiuni similare, ceea ce a dus la extinderea investigațiilor.


În prezent, poliția desfășoară cercetări ample pe terenurile și la ferma suspectului, cu tehnică specializată, pentru a identifica eventuale alte victime. Ancheta este în plină desfășurare, iar toate persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției până la o decizie definitivă a instanței.

Amintim că potrivit unor surse apropiate anchetei, citate de Stiri.MD, cel puțin trei persoane ar fi fost ucise, iar ulterior cadavrele ar fi fost distruse, fiind oferite drept hrană animalelor din gospodăria suspectului.


Citește mai departe

Moldova

Percheziții într-un dosar de construcții ilegale în centrul Chișinăului. Este vizat proiectul de pe locul fostului „Gaudeamus”

O companie de construcții din municipiul Chișinău este vizată într-o cauză penală ce ține de încălcarea regulilor de executare a lucrărilor de construcție pentru clădiri cu cinci și mai multe etaje. Dosarul se referă la edificarea unui complex multifuncțional cu peste 15 nivele pe terenul fostului cinematograf „Gaudeamus”, amplasat în centrul capitalei, în apropierea zonelor de protecție a monumentelor istorice și a forului public.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, reprezentanții companiei ar fi obținut de la Primăria municipiului Chișinău actele permisive necesare, inclusiv certificatul de urbanism și autorizația de construire, fără avizul obligatoriu al Ministerului Culturii. Mai mult, lucrările propriu-zise ar fi fost începute în lipsa tuturor avizelor legale și cu nerespectarea distanțelor normative față de zonele de protecție ale monumentelor istorice din perimetru.

În baza probelor acumulate, Centrul Național Anticorupție a inițiat o cauză penală, existând o bănuială rezonabilă privind încălcarea regulilor de executare a construcțiilor. La această oră, ofițerii CNA, în comun cu procurorii din municipiul Chișinău, desfășoară percheziții la administratorii companiei de construcții și în alte locații din capitală, pentru a stabili toate circumstanțele cazului și a identifica persoanele implicate.


Toate persoanele vizate urmează să fie audiate în calitate de bănuiți. Autoritățile subliniază că acestea beneficiază de prezumția nevinovăției până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.


Citește mai departe

Moldova

Cazino online ilegal, scos la iveală după percheziții în mai multe raioane ale țării

Mai multe persoane sunt vizate într-o cauză penală ce vizează organizarea ilegală a jocurilor de noroc online, inclusiv pe platforma 1xBT.

Publicat

Ancheta arată că acestea ar fi creat și administrat site-uri ilegale, folosite pentru atragerea jucătorilor și obținerea de venituri ilegale.

Astăzi au fost desfășurate percheziții în raioane din sudul și centrul țării, atât la domiciliile suspecților, cât și în automobilele folosite de aceștia. În urma verificărilor, oamenii legii au ridicat telefoane mobile, calculatoare, servere și alte dispozitive electronice care ar putea conține probe relevante.

Cauza este investigată de Inspectoratul Național de Investigații, în comun cu procurorii PCCOCS. Dacă vor fi găsite vinovate, persoanele riscă până la cinci ani de închisoare și amendă, urmând ca toate circumstanțele să fie stabilite în cadrul anchetei.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii