Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/Un chișinăuian riscă pușcărie după ce și-a rănit iubita cu cuțitul

Scandalul dintre iubiți a survenit pe fundalul geloziei. Acum, suspectul riscă până la zece ani de detenție.

Publicat

În dimineața zilei de 04 august, poliția a fost sesizată de către o tânără, comunicând că în timp ce se aflau împreună la domiciliu,  sora ei a fost agresată de către prieten, fiindui cauzate leziuni corporale.

Forțele de ordine imediat au reacționat și s-au deplasat la locul faptei, pentru stabilirea tuturor circumstanțelor. Ajunși la fața locului polițiștii au stabilit că tânărul în vârstă de 24 de ani, a venit în ospeție la prietena lui o adolescentă în vârstă de 17 ani și în urma unui conflict care s-a iscat din cauza geloziei, acesta cu un cuțit i-a aplicat mai multe plăgi tăiate în regiunea feței. La fața locului fiind solicitată o ambulanță pentru acordarea ajutorului medical ulterior adolescenta a fost transportată la spital.

Polițiștii au reținut tânărul și escortat la inspectoratul de poliție, pentru stabilirea tuturor circumstanțelor. În cadrul acțiunilor procesual penale acesta și-a recunoscut vinovăția comunicând că motivul conflictului a fost din cauza geloziei.


Tânărul a fost plasat în arest pentru 30 de zile și este cercetat penal pentru tentativă de omor, care conform legislației penale în vigoare acesta riscă până la 10 ani de închisoare.


Advertisement

Moldova

Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei

Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.

Publicat

Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.

Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.


Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Mașină scăpată de sub control, proiectată în gard la intrarea în Vrănești

Un accident rutier s-a produs miercuri, 17 decembrie, la intrarea în localitatea Vrănești, raionul Sîngerei, după ce șoferul unui automobil a pierdut controlul volanului din cauza condițiilor meteo.

Publicat

Mașina a ajuns în gardul unei gospodării, care s-a prăbușit în urma impactului, iar autoturismul a fost serios avariat.

Din fericire, nimeni nu a avut de suferit.


Polițiștii investighează circumstanțele în care s-a produs accidentul.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Tractor răsturnat după un carambol pe M-3, la Congaz: mai multe persoane rănite

Un accident în lanț, cu implicarea unui tractor și a două automobile, s-a produs miercuri seara pe traseul M-3, între Congaz și Alexeevca, din UTA Găgăuzia.

Publicat

Un Volkswagen Sharan a lovit remorca tractorului, care s-a răsturnat, iar autoturismul a fost proiectat pe contrasens, unde s-a izbit de un Volvo, , potrivit PulsMedia.MD.

În urma impactului, trei persoane au fost rănite și transportate la spitalul din Comrat.


Circumstanțele accidentului sunt investigate de poliție.


Citește mai departe

topul săptămânii