Moldova
/VIDEO/ Filtre nocturne ale INSP: 75 de șoferi sancționați
Ofițerii Inspectoratului Național de Securitate Publică al IGP au desfășurat noaptea trecută, acțiuni de depistare a șoferilor care au încălcat Regulamentul Circulației Rutiere și s-au eschivat de la răspunderea contravențională.
Au fost instituite filtre rutiere în cadrul cărora au fost verificate circa 300 de autovehicule, iar pentru încălcările constatate, polițiștii INSP au aplicat 75 de sancțiuni contravenționale și peste 200 de puncte de penalizare.
Din numărul total de încălcări documentate s-a stabilit că:
– 35 de șoferi au depășit limita de viteză admisă;
– 6 conducători auto exploatau vehiculele cu defecte tehnice în sistemul de frânare sau în mecanismul de direcție;
– 5 au încălcat regulile de înmatriculare sau de înregistrare de stat, de revizie tehnică a vehiculelor;
– 2 cetățeni se aflau la volanul mașinii fără a deține permis de conducere, iar 3 nu au respectat indicatoarele de semnalizare rutieră.
Alții 75 de conducători auto au fost depistați de inspectorii de patrulare cu abateri de la RCR înregistrate de camerele video. Toți au primit citații de prezentare la Secția monitorizare și documentare a traficului rutiere (SMDTR) pentru înlăturarea încălcărilor comise.

Moldova
Speluncă de droguri descoperită în Cimișlia: aparate artizanale și substanțe suspecte, ridicate de poliție
Un apartament din Cimișlia s-a dovedit a fi un loc de consum pentru droguri, după ce polițiștii au intervenit în baza unei informații operative.
În locuința unui bărbat de 41 de ani, oamenii legii au descoperit mai multe dispozitive artizanale folosite la consumul de substanțe narcotice, precum și o pungă cu masă vegetală uscată, asemănătoare marijuanei.
Toate obiectele au fost ridicate și trimise pentru expertiză judiciară. Proprietarul apartamentului este cercetat, iar legea prevede o pedeapsă cu închisoarea între 2 și 6 ani pentru astfel de fapte.
Poliția continuă investigațiile pentru a stabili circumstanțele complete și a identifica alte persoane care ar fi putut frecventa locul.
Moldova
Razii antidrog la Botanica: două apartamente transformate în narco-bordeluri
Două percheziții desfășurate pe 26 noiembrie în sectorul Botanica au scos la iveală scene șocante: locuințe folosite pentru consum și depozitare de droguri, improvizate cu zeci de dispozitive artizanale și pachețele cu substanțe interzise.
Într-un apartament de pe strada Hristo Botev, cinci persoane cu vârste între 24 și 33 de ani au fost surprinse consumând PVP. În încăpere au fost găsite aparate artizanale pentru inhalare și pachete cu substanță cristalină albă. Proprietarul locuinței, un bărbat de 33 de ani, a fost reținut pentru 72 de ore.
În aceeași zi, într-un apartament de pe bulevardul Cuza Vodă, au fost descoperite plicuri cu droguri, numeroase dispozitive de consum, dar și bani și acte de identitate aparținând altor persoane. Proprietarul de 39 de ani este cercetat penal în stare de libertate.
Toate substanțele și obiectele ridicate au fost trimise la expertiză, iar ancheta continuă pentru identificarea întregii rețele implicate în trafic și distribuție.
Moldova
Urmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare
Un bărbat de 33 de ani din raionul Rîbnița a murit în această dimineață, după ce, încercând să scape de urmărirea poliției, s-a lovit cu mașina într-o stație de așteptare a transportului public, lângă satul Cruglic.
Mașina, un Volkswagen, a fost observată inițial în localitatea Ivancea, raionul Orhei. Polițiștii i-au cerut șoferului actele și i-au propus să fie testat cu alcooltestul, însă acesta a pornit motorul și a plecat, ignorând indicațiile oamenilor legii.
Pe traseu, șoferul a fost urmărit de polițiști, dar nu a oprit, conducând cu viteză mare. Pe un carosabil umed, în apropiere de Cruglic, acesta a pierdut controlul volanului și s-a izbit direct în stație. Mașina a luat foc, iar bărbatul a fost găsit fără viață.
Polițiștii au încercat să-i acorde ajutor până la sosirea ambulanței, dar medicii nu au mai putut face nimic.
-
Moldova4 zile în urmăTragedie la o stână din Mihăileni: O femeie a murit după ce a fost bătută cu bestialitate chiar de concubinul ei.
-
Moldova12 ore în urmăUrmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare
-
Moldova7 zile în urmăAproximativ 5 TONE de bomboane cu aditiv interzis, oprite la frontieră: ANSA blochează un lot periculos pentru consumatori
-
Moldova7 zile în urmăAuromobil al MAI, incendiat chiar în fața sectorului de poliție, ziua în amiaza mare, la Călărași
-
Moldova2 zile în urmăDescoperire macabră, la Miclești: Un tânăr de 28 de ani, găsit parțial carbonizat într-o anexă.
-
Moldova4 zile în urmăBătaie calmată cu focuri de armă Chișinău. Individul care a atacat polițiștii a dat bir cu fugiții, alții patru – încătușați
-
Moldova7 zile în urmăAccident cu doi răniți pe traseul Chișinău–Hîncești: manevră riscantă, impact lateral și intervenție medicală de urgență
-
Moldova4 zile în urmăTânără fără permis, moartă pe loc într-un accident violent pe traseul Ungheni–Sculeni
