Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Doi bărbați în vârstă de 38 și 32 de ani, documentați pentru transportarea diverselor bunuri în lipsa actelor de proveniență

Doi cetățeni moldoveni, în vârstă de 38 și 32 de ani, sunt documentați pentru transportarea diverselor bunuri în lipsa actelor de proveniență. Unitățile de transport, în care au fost depistate încărcăturile nedeclarate, au fost stopate în noaptea de 28 iulie, a.c. de către echipele mobile ale Inspectoratului General al Poliției de Frontieră.

Publicat

Conform dispoziției de serviciu, membrii echipelor mobile ale IGPF au întreprins un șir de verificări în zona de competență a Sectorului Poliției de Frontieră Costești. Astfel, a fost oprit în trafic, mai exact la intrare în orașul Costești, un mijloc de transport de model Ford Tranzit cu numere de înmatriculare din Danemarca.

În partea din spate a microbusului, polițiștii de frontieră au depistat patru mașini de spălat haine, un frigider, zece cauciucuri cu jante uzate și 13 cutii cu praf de spălat haine, pentru care conducătorul auto nu a putut prezenta acte de proveniență. La fața locului a fost legitimat și documentat un cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 38 de ani.

Din cercetările ulterioare s-a constatat că bunurile au fost introduse ilegal prin punctul de trecere Costești, fiind confirmată intrarea în țară a unității de transport. Ca urmare, lotul de marfă a fost plasat în camera pentru corpuri delicte de la sediul SPF Costești, până la elucidarea circumstanțelor pe caz și luarea măsurilor legale ce se impun.


La câteva ore după consemnarea primului incident, pe traseul Leușeni – Chișinău, la 60 metri de PTF Leușeni, de către echipa mobilă a IGPF în comun cu echipa mobilă a DR Vest a fost supus unor verificări un microbuz de model Mercedes Sprinter, cu plăcuțe de înmatriculare românești.

Ca urmare, în compartimentul destinat transportării pasagerilor a fost depistată bunuri de consum în asortiment. Întrebat despre proveniența acestora, conducătorul auto, originar din municipiul Chișinău, nu a putut prezenta vreun act confirmativ.

Cele depistate au fost transportate la sediul SPF Leușeni, până la elucidarea circumstanțelor pe caz și luarea măsurilor legale ce se impun.



Moldova

Mefedronă și marijuana, descoperite în două cazuri succesive în Chișinău

Poliția din capitală a avut de gestionat două noi cazuri legate de droguri, ambele descoperite în timpul patrulărilor și intervențiilor operative, care arată cât de activă rămâne rețeaua de distribuție în oraș.

Publicat

Primul incident a avut loc pe strada Sfântul Andrei, unde o tânără de 20 de ani a atras atenția echipajului INSP încercând să își schimbe brusc direcția de mers. Oprită pentru verificări, aceasta a scos din buzunar și a predat mai multe pachețele cu o substanță ce pare a fi mefedronă. Cazul a fost preluat de polițiștii de la IP Rîșcani.

Într-o altă operațiune, ofițerii IP Centru au reținut doi curieri de droguri, de 21 și 22 de ani, suspectați că distribuiau substanțe narcotice în diferite zone ale capitalei. Unul a fost prins într-o zonă forestieră cu pachețele de marijuana pregătite pentru ascundere, iar la locuința sa au fost găsite sute de pachete tip zip-lock, cântare electronice și masă vegetală. Al doilea tânăr a fost oprit chiar în timp ce plasa drogurile în ascunzișuri de pe mai multe străzi.


Cei doi sunt reținuți pentru 72 de ore și sunt cercetați penal, în timp ce ancheta continuă pentru a identifica întreaga rețea.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Descoperire macabră, la Miclești: Un tânăr de 28 de ani, găsit parțial carbonizat într-o anexă.

Descoperire macabră în satul Miclești, din raionul Criuleni. Un tânăr de 28 de ani a fost găsit parțial carbonizat într-o construcție auxiliară de pe teritoriul unei întovărășiri pomicole. Totul s-a întâmplat pe 24 noiembrie, când la Serviciul 112 a fost anunțat un incendiu izbucnit într-o anexă ce aparține unui localnic.

Publicat

Flăcările au cuprins bunuri din interior pe o suprafață de aproximativ un metru pătrat, iar focul s-a autostins înainte de sosirea pompierilor. Abia apoi, localnicii au făcut descoperirea cutremurătoare: în interior se afla trupul parțial carbonizat al tânărului.

Deocamdată nu se știe cum a ajuns victima în încăperea respectivă și nici ce a provocat incendiul.

Specialiștii urmează să stabilească toate circumstanțele producerii tragediei — de la cauza izbucnirii focului, până la împrejurările în care tânărul de 28 de ani și-a pierdut viața.


Citește mai departe

Moldova

Accident la Botanica: o mașină s-a inversat după ce a lovit bordura

O mașină a fost făcută zob, în toiul nopții, la intersecția străzilor Grădina Botanică și Sarmizegetusa din Capitală.

Publicat

Potrivit Poliției, accidentul s-a produs la ora 01:30, când un automobil Toyota a lovit bordura și s-a răsturnat pe carosabil. Imaginile de la fața locului arată mașina grav avariată.

Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită. Oamenii legii investighează circumstanțele care au dus la răsturnarea spectaculoasă a vehiculului.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii