Rețele de socializare

Moldova

Un șofer care transporta moldoveni în Cehia a murit sub propriul autobuz

Publicat

Un accident teribil s-a produs în oraşul Galaţi, joi dimineaţa, imediat după miezul nopţii.

Foto: mediafax.ro
Conform apelului la 112 făcut de către pasagerii din autocar, şoferul în vârstă de 31 de ani s-a băgat sub autocar încercând să repare instalaţia de aer condiţionat. Maşina a căzut peste el şi l-a strivit, transmite Știri.md.

Autocarul era înmatriculat în Cehia şi transporta cetăţeni moldoveni.


„La data de 02.07.2020, a.c ora 00:39, Secţia 5 Poliţie a fost sesizată prin SNUAU 112 despre faptul că, pe strada Calea Prutului, în dreptul staţiei PecoRompetrol, pe sensul de intrare în oraş, a fost oprit un autocar înregistrat în Cehia ce transporta cetăţeni moldoveni, iar şoferul acestuia a decedat încercând să repare instalaţia de aer condiţionat.

La faţa locului, poliţiştii au stabilit faptul că şoferul, un bărbat în vârstă de 31 de ani, din satul Pădureni, comuna Grajduri, judeţul Iaşi, a încercat să repare instalaţia de aer de sub autocar iar în timp ce efectua această activitate a umblat la un robinet care prezenta o defecţiune iar când a dat drumul la aerul din perna suspensiei pneumatice, a fost prins sub autocar, decedând”, au anunţat reprezentanţii IPJ Galaţi.

Cercetările sunt continuate de poliţiştii gălăţeni. Potrivit procedurii, cercetările vizează infracţiunea de „ucidere din culpă”, au transmis autorităţile.


Moldova

Moldovean decedat în Polonia: Bărbatul și-a pierdut viața într-un grav accident de circulație.

Un cetățean al Republicii Moldova în vârstă de 27 de ani, și-a pierdut viața într-un grav accident rutier produs în noaptea de 4 spre 5 august, în capitala Poloniei. Tragedia s-a produs pe o stradă din Varșovia, în apropierea aeroportului și a unui showroom auto, o zonă cunoscută de localnici ca loc de întâlnire pentru motocicliști și pasionații de mașini de mare viteză.

Publicat

Potrivit informațiilor oferite de Poliția din Varșovia, în accident au fost implicate două motociclete, conduse de un moldovean de 27 de ani și un cetățean ucrainean de 31 de ani. Din motive care urmează să fie stabilite în cadrul anchetei, cele două vehicule s-au ciocnit violent.

Impactul a fost extrem de puternic. Motociclistul moldovean a suferit leziuni incompatibile cu viața și a fost declarat decedat la fața locului. În urma coliziunii, motocicleta acestuia a fost proiectată la câteva zeci de metri distanță. Celălalt motociclist a fost grav rănit și transportat de urgență la spital pentru îngrijiri medicale.

Potrivit unor martori citați de presa poloneză, unul dintre participanții la accident ar fi circulat pe o singură roată cu puțin timp înainte de impact. Deocamdată, această informație nu a fost confirmată oficial și face parte din verificările efectuate de anchetatori.


Poliția poloneză a deschis o anchetă și continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care s-a produs tragedia.



Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Vandalismul la el „acasă”: Două cazuri de distrugere a bunurilor publice din capitală, înregistrate în câteva zile.

Actele de vandalism asupra bunurilor publice din Chișinău continuă, iar autoritățile spun că astfel de fapte nu vor rămâne nepedepsite. În ultimele zile au fost înregistrate cel puțin două cazuri, iar în ambele situații Poliția a fost sesizată pentru identificarea persoanelor implicate și tragerea lor la răspundere.

Publicat

Primul caz a avut loc în Parcul „Alunelul”, unde sistemul de vaporizare instalat pentru perioada caniculară a fost vandalizat la doar patru zile după ce a fost pus în funcțiune. Potrivit Preturii sectorului Buiucani, trei minori au deteriorat instalația prin acțiuni iresponsabile. Sistemul a fost reparat și repus în funcțiune, iar autoritățile anunță că vor depune o plângere la Poliție. Reprezentanții Preturii amintesc că investiția a fost realizată din bani publici și îi îndeamnă pe cetățeni să respecte bunurile destinate întregii comunități.

Un alt caz a fost surprins de camerele de supraveghere din pasajul subteran de pe strada Ciuflea, la intersecția cu bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt. Imaginile arată cum o persoană deteriorează intenționat o cameră video, iar ulterior sunt distruse și mai multe plăci de teracotă de pe peretele pasajului. Primăria Chișinău a sesizat organele de drept, care urmează să stabilească toate circumstanțele și identitatea persoanelor implicate. Elementele deteriorate vor fi reparate în cel mai scurt timp.


Potrivit Codului Penal, deteriorarea intenționată a bunurilor publice poate fi sancționată cu amendă de până la 42.500 de lei, muncă neremunerată în folosul comunității de până la 200 de ore sau, în funcție de gravitatea prejudiciului și circumstanțele faptei, până la 1 an de închisoare.


Citește mai departe

Moldova

Minor trimis după gratii: A fost condamnat la închisoare pentru distribuirea drogurilor.

Un minor din Edineț a ajuns după gratii pentru trafic de droguri, după ce ar fi fost implicat în vânzarea substanțelor interzise prin metoda „ascunzișurilor”.

Publicat

Adolescentul a fost condamnat la 4 ani și 6 luni de închisoare, fiind acuzat că în perioada 2024–2025, ar fi procurat substanțe narcotice prin aplicația Telegram, după care le-ar fi distribuit pe teritoriul raionului Edineț. Drogurile erau ascunse în diferite locuri, iar consumatorii primeau indicații despre unde să le găsească.

În urma acțiunilor de urmărire penală, oamenii legii au descoperit 63 de pachețele cu substanță de tip PVP, cu o greutate totală de aproape 24 de grame. Expertiza a confirmat că este vorba despre o substanță stupefiantă.

În fața magistraților, minorul și-a recunoscut vina. Acesta a declarat că a acceptat să se implice în această activitate pentru a obține bani și și-a exprimat regretul pentru faptele comise.


Instanța a decis condamnarea lui la 4 ani și 6 luni de detenție într-un centru pentru minori și tineri. În plus, i-a fost interzis, pentru o perioadă de 4 ani, să desfășoare activități legate de circulația drogurilor.

Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.


Citește mai departe

topul săptămânii