Moldova
63 de plantații de cânepă și 22 de plantații de mac depistate de polițiști de la demararea operațiunii „MAC 2020”.
Pe parcursul lunilor iunie – august, anual, angajații Inspectoratului General al Poliției organizează operațiunea „MAC”, bazată pe activități orientate la prevenirea și combaterea consumului şi traficului ilicit de droguri, în special de origine vegetală, depistarea şi nimicirea plantelor cu conţinut narcotic, precum şi identificarea persoanelor care le cultivă.
Astfel, pentru crearea unui mediu sigur în localitățile țării, pe parcursul lunii iunie curent, angajații serviciilor de securitate publică, de comun cu reprezentanții autorităților administrației publice locale, au efectuat 531 de razii orientate spre prevenirea cultivării ilicite a plantelor cu conţinut narcotic, dar și pentru identificarea locurilor de creştere a acestora.
În rezultatul activităților desfășurate au fost depistate plante de cânepă și mac crescute atât în condiții de seră, bine îngrijite, cât și crescute haotic pe terenuri. Oamenii legii au întocmit 239 de acte de nimicire a plantelor.
Pentru cultivarea ilegală a plantelor ce conţin droguri, precursori şi analogi ai acestora și fabricarea etnobotanicelor au fost sancționate 22 de persoane. Alte 150 de persoane au fost pedepsite pentru procurarea ori păstrarea ilegală, fără scop de înstrăinare a drogurilor, precursorilor, etnobotanicelor şi a analogilor acestora în cantităţi mici, precum şi consumul de droguri fără prescripţia medicului.
Precizăm că pentru cultivarea ilegală a plantelor ce conţin droguri, precursori şi analogi ai acestora și fabricarea etnobotanicelor amenda este de la 2100 la 3000 de lei pentru persoanele fizice și până la 18 000 de lei pentru cele juridice.
În context, comunicăm că pe perioada desfășurării operațiunii „MAC 2020”, de către toate subdiviziunile teritoriale și specializate ale Inspectoratului General al Poliției au fost depistate și distruse 63 de plantații de cânepă cu suprafața aproximativă de 12 ha și 22 de plantații de mac.
Atenționăm că, conform prevederilor alin. (2) al art.10 din Legea nr.382/1999 cu privire la circulaţia substanţelor stupefiante, psihotrope şi a precursorilor: ”Proprietarul, posesorul ori beneficiarul de teren este obligat să nimicească plantele nominalizate de mac somnifer, cânepa, arbustul coca, care cresc spontan pe terenul lui”.
Inspectoratul General al Poliției îndeamnă cetățenii să se abțină de la cultivarea plantelor cu conținut narcotic, să le nimicească pe cele care cresc haotic în gospodărie sau pe terenurile aferente și să sesizeze Poliția atunci când observă plante care cresc pe terenuri străine sau sunt cultivate intenționat de cineva.

Moldova
Beat, fără permis și la volan în miezul zilei: polițiștii din Ungheni au oprit un șofer periculos la Pîrlița
Un echipaj de patrulare din Ungheni a observat un Renault Megane care se deplasa neregulat, semn că ceva nu era în regulă.
La volan au găsit un bărbat de 45 de ani din Bumbăta, care nu doar că nu avea permis, dar era și în stare de ebrietate avansată. Testarea alcoolscopică a arătat o valoare alarmantă: 1,32 mg/l alcool în aerul expirat.
Mașina a fost evacuată la parcarea specială, iar bărbatul s-a ales cu dosar penal pentru conducere în stare de ebrietate. Poliția amintește șoferilor că alcoolul și volanul nu se împacă niciodată și le cere tuturor să fie responsabili în trafic.
Moldova
Un șofer beat a lovit mai multe mașini în Chișinău. O fetiță de 13 ani – la spital
Un șofer beat s-a izbit violent, în seara de 26 noiembrie, de o Toyota pe strada Valea Crucii din Chișinău, iar în urma impactului o minoră de 13 ani a ajuns la spital.
Lovitura puternică a proiectat Fordul condus de tânărul de 24 de ani în alte trei mașini parcate – o Dacia, un Mercedes și o altă Toyota – iar apoi în încă un Volkswagen staționat, provocând un adevărat carambol pe o stradă îngustă.
Fata, pasageră în Toyota lovită prima, a fost preluată de ambulanță și transportată la spital pentru îngrijiri.
Polițiștii au stabilit că șoferul Fordului se afla în stare de ebrietate în momentul producerii accidentului, acesta fiind reținut pentru 72 de ore.
Moldova
Copilul de 3 ani, tamponat acum o lună la Comrat, a fost externat. Medicii dezvăluie care este starea lui
Copilul de 3 ani, tamponat pe un trotuar din Comrat, a fost externat.
Informația a fost confirmată pentru Realitatea de către serviciul de presă a Institutului Mamei și Copilului.
Purtătorul de cuvânt al instituției, Maxim Cazacu, a precizat că minorul nu se mai află în spital de pe 21 noiembrie. Potrivit lui, starea copilului este satisfăcătoare.
Pe 4 noiembrie, o șoferiță a încurcat frâna și accelerația în timp ce parca pe o stradă din Comrat. Drept urmare, femeia a tamponat cu vehiculul de marcă Hyundai o femeie și copilul ei de 3 ani, care se deplasau regulamentar pe trotuar.
Urmare a accidentului, copilul a fost transportat de urgență la Spitalul Raional Comrat, fiind internat la terapie intensivă. Ulterior, doctorii au decis că este necesar transferul lui la Institutul Mamei și Copilului din Capitală.
-
Moldova3 zile în urmăTragedie la o stână din Mihăileni: O femeie a murit după ce a fost bătută cu bestialitate chiar de concubinul ei.
-
Moldova7 zile în urmăCrimă șocantă la Nisporeni: O adolescentă de 19 ani și mama ei, omorâte cu bestialitate de către o rudă
-
Moldova6 zile în urmăAproximativ 5 TONE de bomboane cu aditiv interzis, oprite la frontieră: ANSA blochează un lot periculos pentru consumatori
-
Moldova6 zile în urmăAuromobil al MAI, incendiat chiar în fața sectorului de poliție, ziua în amiaza mare, la Călărași
-
Moldova2 zile în urmăDescoperire macabră, la Miclești: Un tânăr de 28 de ani, găsit parțial carbonizat într-o anexă.
-
Moldova3 zile în urmăBătaie calmată cu focuri de armă Chișinău. Individul care a atacat polițiștii a dat bir cu fugiții, alții patru – încătușați
-
Moldova6 zile în urmăAccident cu doi răniți pe traseul Chișinău–Hîncești: manevră riscantă, impact lateral și intervenție medicală de urgență
-
Moldova3 zile în urmăTânără fără permis, moartă pe loc într-un accident violent pe traseul Ungheni–Sculeni
