Moldova
/VIDEO/ Omorul de la Dușmani: nepotul care și-ar fi înjunghiat unchii, pledează nevinovat
Cazul de la Dușmani, în care doi soți au fost înjunghiați de propriul nepot, iar una din victime a decedat pe patul de spital, bate pasul pe loc.
Ședința de judactă care urma să aibă loc la data de 8 iunie a fost anulată din cauza că avocatul învinuitului a fost diagnosticat pozitiv la COVID. Arestul preventiv al bănuitului a fost prelungit până pe 17 iulie. Acesta pledează nevinovat, transmite nordnews.md
Femeia de 57 de ani care a fost amenințată și torturată vreme de câteva ore, spune că nu s-a reabilitat după coșmarul din seara zilei de 17 februarie. Victima se teme că făptașul va rămâne nepedepsit.
„M-a lăsat distrusă, de iertare nici să nu aud. Normal că e dureros, am avut un bărbat, copiii nu am. I-a luat viața. Mi-a luat tot ce am mai scump de pe fața pământului, nu am pe nimeni, părinți nu am, copii nu am”.
Unii săteni cred că tânărul merită cea mai dură pedeapsă. Ei declară că acesta era agresiv și intra în conflict cu oamenii.
„Am avut și eu neplăceri cu el. N-aș spune că este un băiat bun. Mi s-a întâmplat că a ridicat și la mine mâna. Nu a fost doar o singură dată. Eu cred că el merită o pedeapsă aspră. Poate după închisoare aceasta va avea simț omenesc”.
„Cum poate un om, făcând așa o crimă să scape din închisoare, nu cred. Din cauza lui a murit o persoană, a doua a răms cu două urechi taiate, cusute”.
„Domnul să-l judice, ai ce ai cu omul, i-ai spus ceva, dar nu trebuie de-l omorât. Să ei viața omului e mare păcat”.
” Sunt însă și dintre cei care susțin că bănuitul era un om cumsecade”.
” Nu cred că acest băiat e în stare de așa ceva. Am lucrat împreună, e un băiat de treabă, nu poate el să facă așa ceva. Eu am lucrat cu dânsul, ne știm tare bine, am copilărit împreună”.
” La beție multe se întâmplă. Suntem din sat, cunosc băiatul și omul, erau ambii cuminți. Nu știu nimic rău”.
Reporterii Nordnews au încercat să vorbească cu familia făptașului, cu privire la presupusele presiuni aduse asupra organelor de drept, însă fără rezultat.
Potrivit procurorului de caz, dosarul este expediat în instanța de judecată. Tânărul este învinuit de infracțiuni grave, care pot fi pedepsite cu închisoare de până la 15 ani.
„La început, dumnealui a refuzat categoric să dea careva mărturii, iar ulterior, în calitate de învinuit acesta a depus mărturii, doar pe un capăt de acuzare, refuzându-se să răspundă la alte întrebări”.
Acesta a spus că a dat doar două palme și a părăsit domiciliul.
Amintim că, acum patru luni, un bărbat de 54 de ani a decedat în urma multiplelor lovituri de cuțit primite de la nepotul său în vârsta de 26 de ani. Soția acestuia s-a ales și ea cu mai multe plăgi. Cei trei au servit băuturi alcoolice, iar când tânărul a cerut bani, întrei ei s-a iscat o ceartă, care s-a transformat în violențe sângeroase.
Moldova
A tras mai multe focuri de armă, apoi a fugit de la fața locului. Un tânăr de 21 de ani este cercetat penal pentru huliganism la Comrat
Panică în centrul orașului Comrat! Un individ a tras mai multe focuri de armă în aer, în plină zi. Incidentul a avut loc în data de 13 iulie, imaginile însă au fost publicate pe rețelele sociale în ziua următoare.

În secvența video se poate observa cum un tânăr coboară dintr-un autoturism și, fără vreun avertisment, scoate un pistol și efectuează mai multe împușcături.
Contactată pentru o reacție, șefa serviciului comunicare și protocol al IGP, Diana Fecto, a declarat că la fața locului, oamenii legii au depistat cinci cartușe, care s-au dovedit a fi pentru un pistol cu gaz. Deși a fugit de la fața locului imediat după ce a efectuat împușcăturile, pistolarul a fost identificat la scurt timp. Este vorba de un tânăr de 21 de ani, originar din Congaz. Potrivit autorităților, acesta nu deține legal niciun tip de armă.
Suspectul urmează a fi reținut și cercetat penal pentru huliganism, iar autoturismul implicat a fost ridicat și transportat la o parcare specială. Ancheta este în desfășurare.
Moldova
Adăpostea minore aflate în situații dificile, apoi le exploata sexual. Un taximetrist din Chișinău, trimis pe banca acuzaților
Adăpostea minore aflate în situații dificile, apoi le exploata sexual. Un taximetrist din Chișinău, în vârstă de 55 de ani a fost trimis pe banca acuzaților pentru exploatarea a 8 adolescente.

Potrivit procurorilor PCCOCS, faptele acestuia au început în 2022, când făcuse cunoștință cu o minoră de 13 ani ce plecase de acasă. Acesta s-a oferit să o cazeze în apartamentul său pe gratis, ar fi asigurat-o cu produse alimentare și chiar i-ar fi procurat haine. În schimb ar fi obligat-o să întrețină cu el relații sexuale. După aceeași schemă ar fi acționat și în privința a încă 7 fete, cu vârstele cuprinse între 13 și 16 ani, toate cu probleme familiale.
Două dintre victime sunt orfane de un părinte, alte două cu părinți dependenți de alcool, iar mama altei adolescente a fost condamnată după ce ar fi încercat să-și omoare fiica. Toate aceste fete au fost cazate în diferite apartamente din capitală și, periodic, taximetristul le obliga să întrețină cu el relații sexuale în schimbul ajutorului pe care-l oferea. Dacă refuzau, minorele erau bătute și amenințate că vor ajunge din nou în stradă.
De menționat că unele dintre minore au fost abuzate mai bine de doi ani.
Mai mult, acesta filma unele scene intime și plasa imaginile pe un grup într-o aplicație mobilă. După arestul suspectului, în februarie 2025, victimele s-au refugiat la rudele apropiate, iar altele au fost cazate în centre de plasament. Taximetristul se află în prezent în arest preventiv, urmând ca Judecătoria Chișinău să se pronunțe.
Moldova
Accident de coșmar la Edineț: Două camioane s-au tamponat frontal. Unul dintre șoferi a decedat
În această dimineață, în jurul orei 07:40, Poliția din Edineț a fost sesizată despre producerea unui accident rutier soldat cu decesul unei persoane.

Polițiștii ajunși la fața locului au stabilit preliminar că impactul s-a produs între două camioane, în apropiere de satul Brătușeni. Un bărbat de 63 de ani, aflat la volanul unui camion, nu s-a asigurat în timpul unei manevre de depășire și a intrat în coliziune frontală cu un alt camion, condus de un bărbat de 42 de ani.
În urma impactului, șoferul camionului, care a ieșit la depășire, a decedat pe loc, iar celălalt conducător auto a suferit traumatisme și a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale.
Poliția continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs accidentul.
-
Moldova5 zile în urmă
Tragedie la Valea Morilor: Un bărbat și-a găsit sfârșitul în timpul unei plimbări în parc.
-
Moldova4 zile în urmă
Descoperire șocantă în Franța: Bebeluș, găsit mort într-o mașină de spălat. Mama copilului este o moldoveancă.
-
Moldovao zi în urmă
Caz șocant, la Fălești: Un bărbat și-ar fi împușcat soția după care și-ar fi pus capăt zilelor
-
Moldova6 zile în urmă
/VIDEO/ Șantaj cu poze nud: Un individ din România ar fi constrâns o copilă de 11 ani din Chișinău să-i trimită fotografii intime.
-
Moldova8 ore în urmă
A tras mai multe focuri de armă, apoi a fugit de la fața locului. Un tânăr de 21 de ani este cercetat penal pentru huliganism la Comrat
-
Moldova6 zile în urmă
Impact frontal, la Sîngerei: Un șofer s-a tamponat cu un tir, după ce a ieșit la o depășire neregulamentară.
-
Moldova15 ore în urmă
Accident de coșmar la Edineț: Două camioane s-au tamponat frontal. Unul dintre șoferi a decedat
-
Moldova13 ore în urmă
Adăpostea minore aflate în situații dificile, apoi le exploata sexual. Un taximetrist din Chișinău, trimis pe banca acuzaților