Moldova
/VIDEO/ Au prins 25 kg de pește în zona de graniță. Ce riscă cei doi pescari:
Polițiștii de frontieră din Brânza au documentat doi conaționali care au încălcat prevederile legii: se aflau în zona de frontieră fără permisiunea Poliției de Frontieră, dețineau circa 25 kg de pește, prins ilegal în apele revărsate din râul Prut, dar și există informația că ar fi pescuit cu ustensile pe bază de electricitate.
Astfel, la sfârșitul săptămânii trecute, pe direcția satului Slobozia Mare, raionul Cahul, patrula SPF Brânza a observat un mijloc de transport ce se deplasa dinspre linia de frontieră spre interiorul țării. Operativ, s-a acționat și a fost oprit autoturismul pentru verificările de rigoare. Ca urmare, au fost identificați doi locuitori de 25 și, respectiv de 28 de ani, ai satului Slobozia Mare, iar în portbagajul mașinii depistată o cantitate de 25 kg de pește, de diferite specii. La fața locului s-a solicitat prezența reprezentanților Rezervației Naturale Prutul de Jos în vederea stabilirii prejudiciului și sancționării persoanelor pentru braconaj piscicol.
În rezultatul cercetărilor primare, pe malul apelor revărsate din râul Prut, locul unde se presupune că au pescuit tinerii, polițiștii de frontieră au depistat o ambarcațiune, fără numere de înregistrare. La fel, la o distanță de circa 50 metri de barcă, ascunse în vegetație, s-au descoperit un aparat cu fire electrice pentru prinderea peștelui și un minciog cu fire electrice.
În prezent, investigațiile continuă cu scopul stabilirii tuturor circumstanțelor, în cazul că va fi demonstrată vinovăția acestora, conform art.234 CP al RM, persoanele riscă amendă în mărime de la 200 la 700 u.c. sau muncă neremunerată în folosul comunității de la 180 ore la 240 ore, sau închisoare de până la un an.
De menționat că pe parcursul ultimilor ani, tinerii au fost sancționați de mai multe ori pentru încălcarea regimului zonei de frontieră, pescuit ilicit, tăierea ilicită a produselor lemnoase, ultragierea polițiștilor de frontieră.
NOTĂ: Din data de 1 aprilie curent și pe parcursul a 75 de zile consecutive, pe teritoriul Republicii Moldova este stabilită perioada de prohibiţie în obiectivele acvatice piscicole naturale. Totodată, precizăm că pe perioada Stării de Urgență a fost sistat procesul de eliberare a permiselor de acces în zona de frontieră și a autorizațiilor de activitate în unele sectoare ale frontierei, excepții sunt doar pentru activitățile ce nu suportă amânare. Suplimentar, este limitat accesul persoanelor și desfășurarea unor activități în zona de frontieră, în limitele fâșiei de protecție a frontierei de stat.
Moldova
Nenorocire într-o familie din Bălți: Un minor de 4 ani, internat în reanimare după ce căzut de la etaj.
Nenorocire într-o familie din capitala de nord a țării! Un băiețel de doar 4 ani a ajuns de urgență la spital, după ce a căzut în gol de la etajul patru al blocului în care locuia. Incidentul s-a produs în seara zilei de 9 iulie, pe o stradă din municipiul Bălți, sub privirile șocate ale trecătorilor.

Apelul la serviciul unic 112 a fost înregistrat în jurul orei 18:10. La fața locului au fost trimise imediat echipaje de poliție și ambulanța. Medicii au preluat copilul în stare extrem de gravă și l-au transportat la spital, unde este internat în secția de reanimare.
Potrivit poliției, copilul ar fi căzut în momentul în care s-a sprijinit de o plasă de protecție de la fereastră, care nu a rezistat greutății. În momentul incidentului, mama minorului se afla în apartament.
Pe acest caz a fost inițiată o anchetă, în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor producerii incidentului.
În acest context, poliția vine cu un apel repetat către toți părinții și persoanele care au în grijă minori. Aceștia sunt îndemnați să supravegheze permanent copiii, în special dacă locuiesc la bloc, să se asigure că minorii nu au acces la ferestre sau balcoane, să instaleze sisteme speciale de blocare a geamurilor sau grilaje de siguranță. Prevenirea tragediilor este o responsabilitate comună. O clipă de neatenție poate avea consecințe grave.
Moldova
/VIDEO/ Șantaj cu poze nud: Un individ din România ar fi constrâns o copilă de 11 ani din Chișinău să-i trimită fotografii intime.
Un bărbat de 38 de ani din România este cercetat penal, după ce ar fi constrâns o copilă de doar 11 ani, din Chișinău, să-i trimită fotografii cu caracter sexual printr-o aplicație online. Individul, originar din Brașov, a primit cinci imagini, apoi ar fi insistat ca fata să-i mai trimită și altele, iar dacă nu o va face, învinuitul ar fi amenințat-o că va trimite imaginile familiei sale.

Potrivit unui comunicat al PCCOCS, sub presiunea șantajului, copila i-ar mai fi trimis trei imagini, în care a fost determinată de învinuit să facă gesturi intime, inclusiv în conversații video cu el.
Când copila a refuzat să îi mai trimită alte imagini decât cele opt, individul l-a contactat pe tatăl fetei, pe o rețea de socializare și i-a trimis două din acele fotografii intime. Bărbatul a anunțat imediat autoritățile din Chișinău. Ulterior, procurorii din Republica Moldova au cerut suportul colegilor din România pentru a afla cine deținea adresa IP și unde locuia persoana vizată, în Brașov.
Astfel, în cele din urmă autoritățile române au bătut la ușa suspectului.
Au urmat percheziții în locuința suspectului. Au fost ridicate două telefoane și un laptop, care au fost analizate de experți.
Astfel, bărbatul a fost chemat la Chișinău, unde i s-au adus acuzațiile. Procurorii PCCOCS l-au învinuit de trei fapte grave: trafic de copii, pornografie infantilă, deoarece a cerut, a folosit și a păstrat imagini intime cu ea și încălcarea vieții private, pentru că a trimis intenționat acele imagini nud altor persoane.
Procurorii PCCOCS au dispus efectuarea și altor măsuri procesual-penale, pentru continuarea obiectivă a investigațiilor.
În context, oamenii legii încurajează părinții, precum și alți membri ai familiei copiilor cu acces la aplicații de comunicare electronică, să supravegheze comportamentul online al copiilor și relațiile pe care și le-ar putea forma.
Moldova
/VIDEO/ Urmărire ca în filme pe străzile capitalei: Un șofer beat, reținut după o cursă periculoasă cu poliția.
Seară cu adrenalină maximă în capitală! Un bărbat de 36 de ani a fost reținut de polițiști, după ce a ignorat somațiile legale de a opri și a declanșat o urmărire ca-n filme pe mai multe străzi ale orașului. Totul s-a întâmplat în data de 9 iulie, când șoferul a fost surprins circulând cu viteză excesivă și efectuând manevre periculoase în trafic.

Inspectorii de patrulare i-au făcut semn să tragă pe dreapta, dar bărbatul a apăsat și mai tare pedala de accelerație, sfidând complet regulile de circulație. În doar câteva minute, zona s-a transformat într-un adevărat câmp de operațiuni. Mai multe echipaje au fost mobilizate pentru a-l intercepta, iar urmărirea s-a desfășurat pe mai multe străzi ale orașului.
În cele din urmă, polițiștii au reușit să-l blocheze pe șoferul vitezoman cu o ambuscadă organizată pe strada Vasile Lupu. Sub ochii trecătorilor adunați în zonă, bărbatul a fost scos din mașină și încătușat.
Imediat ce a fost tras pe dreapta, oamenii legii au constatat că șoferul era vizibil în stare de ebrietate. Testul cu alcoolscopul a confirmat bănuiala – 0,75 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Bărbatul a fost escortat la Inspectoratul de Poliție Buiucani și reținut pentru 72 de ore. Mașina acestuia a fost ridicată și transportată la o parcare specială.
Pe numele lui a fost deschis un dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului, comportament agresiv în trafic, dar și refuzul de a se conforma indicațiilor legale ale forțelor de ordine.
-
Moldova7 zile în urmă
Minor pe motocicletă, tamponat la Tomai: La volanul mașinii implicate ar fi fost primarul localității.
-
Moldova4 zile în urmă
Tânăr spulberat pe zebră, în capitală: Șoferul a abandonat victima și a dispărut.
-
Moldova3 zile în urmă
/VIDEO/ Haos pe drumurile din Orhei: Șoferi băuți, minori la volan și tentative de mituire a polițiștilor.
-
Moldova4 zile în urmă
Incendiu într-un bloc nefinalizat din capitală: Flăcările au cuprins un apartament plin cu materiale de construcție.
-
Moldova2 zile în urmă
Impact frontal, la Sîngerei: Un șofer s-a tamponat cu un tir, după ce a ieșit la o depășire neregulamentară.
-
Moldova23 de ore în urmă
/VIDEO/ Șantaj cu poze nud: Un individ din România ar fi constrâns o copilă de 11 ani din Chișinău să-i trimită fotografii intime.
-
Moldova3 zile în urmă
/VIDEO/ Promisiuni de aur, realitate de coșmar: Doi frați din Hîncești, reținuți pentru exploatarea sexuală a șapte femei în Grecia.
-
Moldova2 zile în urmă
Noi detalii în dosarul de la Durlești: Ofițerii CNA au descins la proprietarul companiei care a construit imobilul.