Moldova
/VIDEO/ Momentul în care o femeie din Glodeni este luată forțat de poliție și ambulanță, pentru a fi verificată la coronavirus
O femeie din raionul Glodeni cu simptome de COVID-19 a refuzat testarea și internarea la Spitalul de boli infecțioase ”Toma Ciorbă” din Chișinău.
Aceasta s-a întors la sfârșitul lunii februarie din nordul Italiei, manifestând simptome asociate coronavirusului, transmite Telegraph.md
Surse din cadrul organelor de drept ne-au declarat că au solicitat intervenția medicilor de la AMU Glodeni. Medicii au confirmat că femeia are toate simptomele asociate COVID-19. Aceasta însă a refuzat categoric spitalizarea.
La fața locului s-au deplasat doi polițiști, dotați cu echipament de protecție, care au convins-o pe femeie de necesitatea spitalizării dacă vrea să se vindece și nu pună în pericol sănătatea celor din jur.
În data de 11 martie, un echipaj de la urgență a transportat-o pe femeie la Spitalul ”Toma Ciorbă” din Chișinău. Ajunsă aici, aceasta a refuzat categoric spitalizarea și prelevarea probelor. Astfel, ne spun sursele noastre, medicii împreună cu pacienta au fost nevoiți de a face cale întoarsă spre Glodeni. La Glodeni aceasta a fost plasată într-o boxă specială din incinta Spitalului raional.
Starea de sănătate a acesteia este de gravitate medie. Medicii au informat că pacienta mai suferă și de alte boli cornice.
Moldova
Depozitar de droguri prins la Grătiești: peste 11 kg de substanțe interzise, evaluate la 10 milioane de lei
Un cetățean străin de 29 de ani, care ar fi lucrat ca „depozitar” pentru un magazin online de droguri, a fost reținut de polițiștii de la Inspectoratul Botanica și procurorii din Chișinău, după ce a fost surprins în fâșia forestieră din Grătiești cu pachete de marijuana în rucsac.
În timpul perchezițiilor efectuate la adresa unde suspectul locuia temporar, oamenii legii au descoperit un adevărat depozit clandestin: aproximativ 9,5 kg de mefedronă și 2 kg de marijuana hidroponică. Valoarea totală a drogurilor pe piața neagră este estimată la 10 milioane de lei.
Bărbatul urma să ascundă substanțele în diferite locații pentru ca acestea să fie ridicate ulterior de alți membri ai rețelei. Toate probele au fost transmise pentru expertiză, iar suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, fiind cercetat pentru trafic de droguri în proporții deosebit de mari.
Investigațiile continuă pentru identificarea întregii structuri criminale și a altor persoane implicate.
Moldova
/VIDEO/ Mașină burdușită cu țigări și alcool: Un moldovean de 58 de ani a pornit la drum cu bunuri de contrabandă.
Captură impresionantă în nordul țării: peste 22 de mii de țigarete și peste 140 de litri de alcool au fost depistate într-un vehicul oprit de vameși. Descoperirea a fost făcută în data de 27 noiembrie, în satul Petreni din raionul Drochia.
Ofițerii Echipelor mobile au oprit pentru verificări un vehicul condus de un bărbat de 58 de ani. Controlul detaliat al mașinii și al remorcii tractate a scos la iveală o adevărată încărcătură de contrabandă: 22 460 de țigarete, cu și fără filtru, ambalate sub diferite mărci, unele având chiar codurile de bare radiate.
Pe lângă produsele din tutun, ofițerii vamali au mai găsit și 95 de recipiente în care se aflau peste 142 de litri de alcool, toate transportate fără acte de proveniență.
Întreaga marfă a fost ridicată, iar cazul este acum investigat pentru a stabili sursa bunurilor și traseul și unde urmau să ajungă. Conducătorul auto riscă sancțiuni contravenționale, conform legislației în vigoare.
Moldova
Escrocherie cu carduri bancare: doi tineri din Taraclia, reținuți după o anchetă de trei luni
Polițiștii din Taraclia și procurorii din Cahul au documentat timp de 3 luni activitatea unei grupări care ar fi obținut 22.000 de lei de la o victimă, prin manipularea și utilizarea frauduloasă a cardurilor bancare.
În urma descinderilor la domiciliile suspecților, oamenii legii au găsit telefoane mobile, purtători de informație, carduri folosite pentru transferurile ilegale și înscrisuri ce confirmă activitatea infracțională.
Doi bărbați de 25 de ani au fost reținuți pentru 72 de ore. Investigațiile sunt în desfășurare pentru stabilirea întregii scheme și identificarea altor persoane păgubite.
Conform legii, suspecții riscă între 1 și 5 ani de închisoare.
-
Moldova3 zile în urmăTragedie la o stână din Mihăileni: O femeie a murit după ce a fost bătută cu bestialitate chiar de concubinul ei.
-
Moldova7 zile în urmăCrimă șocantă la Nisporeni: O adolescentă de 19 ani și mama ei, omorâte cu bestialitate de către o rudă
-
Moldova6 zile în urmăAproximativ 5 TONE de bomboane cu aditiv interzis, oprite la frontieră: ANSA blochează un lot periculos pentru consumatori
-
Moldova6 zile în urmăAuromobil al MAI, incendiat chiar în fața sectorului de poliție, ziua în amiaza mare, la Călărași
-
Moldova2 zile în urmăDescoperire macabră, la Miclești: Un tânăr de 28 de ani, găsit parțial carbonizat într-o anexă.
-
Moldova3 zile în urmăBătaie calmată cu focuri de armă Chișinău. Individul care a atacat polițiștii a dat bir cu fugiții, alții patru – încătușați
-
Moldova6 zile în urmăAccident cu doi răniți pe traseul Chișinău–Hîncești: manevră riscantă, impact lateral și intervenție medicală de urgență
-
Moldova3 zile în urmăTânără fără permis, moartă pe loc într-un accident violent pe traseul Ungheni–Sculeni
