Moldova
Trei moldoveni prinși la frontieră cu acte falsă. Sunt cercetați de poliția de frontieră
Două cărți de identitate și un permis de conducere cu indici rezonabili de falsificare, care ar fi fost emise de către autoritățile române, depistate de către polițiștii de frontieră. Tinerii au comunicat că și-au perfectat documentele apelând la persoane necunoscute și că intenționau să le prezinte pe teritoriul Uniunii Europene.
Primul incident s-a consemnat pe direcția ieșire din țară prin punctul de trecere Sculeni, unde un locuitor din Sipoteni, raionul Călărași a fost supus verificărilor suplimentare. Astfel, în buzunarul de la pantaloni s-a găsit o carte de identitate românească cu premise vizibile de falsificare, fapt confirmat și cu ajutorul tehnicii din dotare.
Audiat, bărbatul de 31 de ani a comunicat că și-a perfectat actul printr-un intermediar contra sumei de două mii lei, pentru a se angaja la muncă în Germania.
Și polițiștii de frontieră din PTF Leușeni au întocmit un proces verbal de constatare pe numele unui călător, care avea asupra sa o carte de identitate ale cărei elemente de protecție lipseau. Tânărul, originar din raionul Râbnița a recunoscut că pentru documentul respectiv a scos din buzunar 300 de euro.
În scopul valorificării informației operative parvenită de la ofițerii de investigație din DR Sud, polițiștii de frontieră din punctul de trecere Cahul au identificat în timpul controlului, un permis de conducere cu indici necaracteristici, care ar fi fost emis de către autoritatea competentă din România. Cetățeanul Republicii Moldova, în vârstă de 19 ani a menționat că și-a perfectat actul contra sumei de 150 de euro.
În repercursiune, toate documentele au fost trimise în adresa laboratorului tehnico-juridic, iar cercetările vor continuă până la elucidarea tuturor circumstanțelor.
Moldova
/AUDIO/ Trafic de influență în domeniul transportului: Zece persoane au fost reținute și zeci de percheziții CNA.
Zece persoane au fost reținute într-un dosar amplu de corupție, care vizează o schemă de trafic și cumpărare de influență în domeniul transportului.
Acțiunile sunt desfășurate de ofițerii Centrului Național Anticorupție, în comun cu procurorii din Bălți, în cadrul a 20 de cauze penale inițiate pe astfel de fapte.
Potrivit anchetatorilor, este documentată o schemă prin care ar fi fost colectate sume de bani de la transportatori care operează curse naționale și internaționale.
Banii ar fi fost pretinși sub pretextul transmiterii către persoane publice, în schimbul oferirii de așa zisei protecție și evitării controalelor riguroase.
Conform datelor preliminare, în centrul schemei s-ar afla proprietarul unei rețele de transport, care ar fi invocat influența asupra unor funcționari publici.
În schimbul banilor, acesta ar fi promis că va determina funcționarii să nu-și îndeplinească corespunzător atribuțiile de serviciu, tolerând încălcările sau evitând sancționarea transportatorilor.
La această etapă, 10 persoane au fost reținute și escortate la sediul CNA pentru audieri, urmând să li se atribuie statutul procesual de bănuit.
Totodată, oamenii legii desfășoară zeci de percheziții în nordul și centrul țării, inclusiv la domiciliile, în automobilele și în oficiile persoanelor vizate.
În urma descinderilor, au fost ridicate mijloace bănești în diferite valute, în sumă totală ce depășește echivalentul a 120 de mii de euro.
Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor persoanelor implicate și atragerea acestora la răspundere penală.
Autoritățile reamintesc că toate persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției până la pronunțarea unei decizii definitive de către instanța de judecată.





Moldova
/VIDEO/Peste 650 de permise auto, anulate: Candidații au fost surprinși încercând să fraudeze examenul teoretic.
Peste 650 de permise auto au fost anulate în nordul țării, după ce candidații au fost surprinși încercând să fraudeze examenul teoretic. Statistica a fost prezentată în dimineața zilei de 25 martie de directorul Agenției Servicii Publice, Mircea Eșanu, și de Iacov Zavtur, șeful Departamentului Examinare Auto al ASP, în cadrul unei conferințe de presă.
Persoanele vizate au fost invitate la sediul ASP pentru a li se prezenta probe care demonstrează fraudarea probei teoretice. Din totalul de 663 de persoane vizate, s-au prezentat doar 200. Acestora li s-a permis să susțină imediat proba teoretică, dar doar 5 au acceptat.
Dintre aceștia, doar 3 au reușit să promoveze proba teoretică, fapt ce le-a permis să păstreze permisul. Decizia ASP poate fi atacată în judecată.
În total, autoritățile dețin 3 TB de înregistrări video care probează vinovăția candidaților, majoritatea provenind din Bălți și Edineț.
Potrivit șefului ASP, Republica Moldova înregistrează o rată a deceselor în urma accidentelor auto cu peste 50 la sută peste media europeană.
Amintim că la finalul lunii decembrie 2025, ASP a prezentat un video din care se vede cum unii elevi din Bălți și Edineț trișau la proba teoretică a examenului auto.
Mai exact, unii candidați folosesc dispozitive speciale ascunse în haine, care le permit să primească ajutor din exterior. De regulă, aceștia poartă vestimentație atent aleasă, uneori identică, și adoptă o poziție a corpului care să faciliteze vizibilitatea pentru o altă persoană aflată în spate. Dispozitivele pot fi camuflate inclusiv în nasturi sau alte elemente ale îmbrăcămintei.
Un alt semn clar al tentativelor de fraudă este modul în care candidații își ajustează monitorul în timpul examenului. Aceștia îl mișcă astfel încât să obțină un unghi mai bun pentru transmiterea imaginilor, acțiune care, potrivit responsabililor, se repetă în majoritatea cazurilor de trișare.
Moldova
/VIDEO/ Făceau mișmașuri cu criptomonede: Cinci bănuiți de escrocherii cu bani virtuali și aplicarea unei scheme piramidale, reținuți.
O rețea de escrocherii cu criptomonede a fost destructurată de oamenii legii, iar cinci persoane au fost reținute.
Potrivit autorităților, suspecții sunt din Chișinău, au vârste cuprinse între 21 și 32 de ani și sunt bănuiți de spălarea banilor prin intermediul unor scheme piramidale, bazate pe tehnologii informaționale.
Aceștia au fost reținuți în baza unor informații operative, potrivit cărora ar fi intenționat să părăsească teritoriul Republicii Moldova.
În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat mai multe bunuri, inclusiv automobile de lux, despre care se presupune că ar proveni din activitatea infracțională.
Anchetatorii susțin că membrii grupării ar fi legalizat sume importante de bani obținute din înșelătorii, inclusiv prin utilizarea criptomonedelor.
Pentru a ascunde proveniența banilor, aceștia ar fi utilizat scheme complexe din domeniul criminalității informatice, inclusiv platforme digitale descentralizate, conturi multiple și aplicații automatizate care rulează în aplicația Telegram.
Transferurile financiare erau realizate prin intermediul unor platforme nereglementate, fără transparență asupra destinației finale a fondurilor.
De asemenea, suspecții ar fi pus în aplicare și o schemă piramidală, prin care convingeau persoane să investească în active virtuale inexistente.
În realitate, spun anchetatorii, banii erau direcționați către membrii de vârf ai grupării, în timp ce majoritatea participanților pierdeau sumele investite.
Urmărirea penală este în desfășurare, iar autoritățile urmează să stabilească toate circumstanțele cazului, inclusiv identificarea organizatorilor și a eventualelor persoane implicate.
Totodată, vor fi întreprinse măsuri pentru recuperarea bunurilor provenite din activități infracționale.
-
Moldova6 zile în urmăAlcool, răpire și impact: Un bărbat, fiind băut, ar fi răpit mașina oaspetelui său după care a ajuns cu ea în șanț.
-
Moldova2 zile în urmăMoldovean ucis în Italia: Bărbatul a fost bătut mortal, în urma unui conflict. Suspectul, cetățean român, a fost reținut.
-
Moldova2 zile în urmă11 răniți în două accidente rutiere: În una dintre coliziuni a fost implicat și un șofer în stare de ebrietate.
-
Moldova11 ore în urmă/VIDEO/Peste 650 de permise auto, anulate: Candidații au fost surprinși încercând să fraudeze examenul teoretic.
-
Moldova7 zile în urmă/VIDEO/ Descinderi antidrog la Strășeni: Trei bărbați, documentați pentru consum și trafic de narcotice.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ I-a lăsat fără milioane de lei: Un chișinăuian este bănuit de escrocherie de proporții legate de așa zise investiții.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Ar fi adus cocaină prin contrabandă: Un lider străin și doi complici din Chișinău, prinși în flagrant.
-
Moldova3 zile în urmăAccident teribil la Soroca: Un șofer a murit pe loc, iar o femeie a ajuns în stare gravă la spital.
