Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Ultimul clopoțel a răsunat pentru copilul de 12 ani, ucis la Orhei. trupul neînsuflețit al copilului, adus în fața școlii unde a învățat

Doliu la Orhei. Băiatul de 12 ani, ucis cu sânge rece de un alt minor, este petrecut astăzi pe ultimul drum.

Publicat

Trupul neînsuflețit al acestuia a fost adus în fața școlii unde a învățat.

Acolo, pentru el a răsunat ultimul clopoțel.

Tragedia s-a produs sâmbătă noaptea.


Băiatul de 12 ani a fost găsit fără suflare în beciul unei case părăsite din Orhei.

Potrivit poliției, victima avea semne de moarte violentă pe corp.

Tragedia a avut loc după ce suspectul ar fi luat cu împrumut de la victimă o consolă de jocuri, pe care nu dorea să o returneze.


Sub pretextul că i-o va înapoia, acesta l-a ademenit pe minor într-o casă abandonată unde l-a înjunghiat cu un cuţit de bucătărie de 12 ori în mai multe zone, la cap, gât şi piept. Ulterior, pentru a ascunde fapta sa, suspectul a ascuns corpul neînsuflețit al băiatului în beciul gospodăriei.

Suspectul este un adolescent de 14 ani, care a fost reținut și și-a recunoscut vina. El riscă până la 20 de ani de închisoare sau detenție pe viață.

protv.md


Moldova

Incident grav la frontiera Lopatnic. Un polițist de frontieră și-a tras din întâmplare un glonț din arma din dotare

Un incident s-a produs pe 5 decembrie, în jurul orei 21:30, la Sectorul Poliției de Frontieră „Lopatnic”, Direcția regională Nord.

Publicat

Un angajat aflat în serviciu s-a auto-rănit cu arma din dotare, fiind găsit la sol cu o plagă prin împușcare la nivelul maxilarului.

Victima a fost transportată de urgență la spital și primește îngrijiri medicale; starea sa este stabilă, iar viața nu îi este pusă în pericol.

Poliția de Frontieră investighează circumstanțele incidentului și va oferi informații suplimentare.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Tânăra dispărută în Chișinău, găsită moartă într-o fâșie forestieră din apropierea șoselei Balcani

Tânăra de 26 de ani, soție de polițist, dispărută în noaptea de 3 decembrie, a fost găsită moartă într-o fâșie forestieră din apropierea șoselei Balcani, în raionul Ialoveni.

Publicat

Potrivit surselor PulsMedia.MD, cadavrul a fost descoperit de oamenii legii pe marginea traseului, iar medicul-legist nu a depistat preliminar semne vizibile de moarte violentă. Versiunea principală analizată este cea a suicidului, tânăra fiind suspectată că ar fi ingerat pastile.

Cristina Talpă, ofițerul de presă al Poliției Capitalei, a confirmat informațiile privind descoperirea cadavrului, precum și faptul că în prezent este luată în calcul ipoteza sinuciderii.

Ulterior, Eugen Luchianiuc a scris pe canalul său de Telegram că tânăra ar fi plecat de acasă chiar în ziua în care fratele ei împlinea 18 ani, acesta suferind recent un accident cu motocicleta primită cadou de la părinți.


Cadavrul a fost transportat la Centrul de Medicină Legală, unde urmează să fie stabilită cauza exactă a morții, iar poliția a inițiat un proces penal pentru elucidarea tuturor circumstanțelor tragediei.


Citește mai departe

Moldova

/ÎN CĂUTARE/ Căutată cu disperare de rude: Tânăra care apare în imagini a plecat de acasă și nu s-a mai întors.

UPDATE: Din nefericire, tânăra de 26 de ani, dispărută pe 3 decembrie, a fost găsită moartă într-o fâșie forestieră de lângă șoseaua Balcani. Surse PulsMedia.MD spun că nu au fost depistate semne vizibile de moarte violentă, iar ipoteza principală este suicidul. Cristina Talpă, ofițerul de presă al Poliției Capitalei, a confirmat atât descoperirea cadavrului, cât și versiunea preliminară. Ulterior, Eugen Luchianiuc a menționat că tânăra ar fi plecat de acasă în ziua în care fratele ei împlinise 18 ani.

Publicat

ȘTIREA INIȚIALĂ: A plecat de acasă și nu s-a mai întors. Tânăra care apare în imagini este căutată cu disperare de rude, după ce de câteva zile aceștia nu cunosc nimic despre locul aflării ei. Disperate, familia și apropiații s-au adresat după ajutor la organele de poliție.

Este vorba despre Ella Golberg Isaac, în vârstă de 26 de ani. În noaptea de 3 decembrie, în jurul orei 01:25, aceasta a părăsit locuința situată pe strada Ciocârliei din cartierul Telecentru al capitalei, fără a anunța pe cineva despre direcția sa de deplasare, iar de atunci rudele i-au pierdut urma.

Potrivit orientării publicate de poliția capitalei, tânăra are înălțimea de 1,80 m, corpolență slabă-atletică, păr blond, tuns scurt, și ochi căprui. În momentul dispariției purta o geacă roz, blugi albaștri, hanorac cu glugă de culoare gri și adidași albi combinați cu roz. De asemenea, avea asupra ei un rucsac de culoare roz.


În acest context, poliția îndeamnă cetățenii ca, în cazul în care recunosc persoana din imagini și dețin informații despre locul aflării acesteia, să apeleze imediat numărul de telefon indicat pe ecran sau Serviciul unic 112. Orice detaliu contează.


Citește mai departe

topul săptămânii