Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Nepăsarea vecină cu hoția: Un bărbat din Bălți a plătit ani de zile facturi pentru persoane inexistente

Un bărbat din Bălți acuză întreprinderea municipală responsabilă de salubrizarea orașului, că de câțiva ani ar fi câștigat bani pe seama familiei sale prin înșelăciune. Petru Burlacu, proprietarul unei case la sol, spune că a fost nevoit să achite serviciul de evacuare a gunoiului pentru cinci persoane, deși la evidență în locuință stau doar trei. El își caută dreptatea de luni de zile, însă fără rezultat.

Publicat

„Cu trei luni în urmă plăteam serviciile pentru persoane străine, achitam factura pentru evacuarea gunoiului. Primeam factura pe numele a cinci persoane străine. Ei sunt obișnuiți să ia bani de la oameni, nu fac lucrul cum trebuie”, s-a plâns locuitorul orașului Bălți, Petru Burlacu.

Bărbatul care traiește pe strada Aerodromului a prezentat administrației Întreprinderii Municipale „Direcția Reparații și Construcții Drumuri” toate actele necesare pentru al scuti de această povară financiară.

„Am un salariu de peste două mii de lei. De unde bani? Pentru noi, 50 de lei care îi achităm în plus, înseamnă mult. Nu pot găsi directorul, de fiecare dată e la primărie, aștept în hol pentru că mi se spune că vom rezolva problema”, a spus locuitorul orașului Bălți, Petru Burlacu.


Directorul DRCD, Iurii Hmarnîi a dat asigurări că va soluționa problema.

„Azi, o comisie va merge pe această adresă. Dacă totul s-a întâmplat din vina noastră, vom face recalcul din data de 1 ianuarie 2018. Cred că va fi corect. Dacă deja a plătit, vom face recalcul și nu va achita serviciile până se va acumula suma încasată”, a spus directorul ÎM „DRCD”, Iurii Hmarnîi.

Pentru evacuarea gunoiului, locuitorii din sectorul privat achită aproape 20 de lei per persoană, iar locuitorii la bloc – 11 lei.


nordnews.md

Moldova

Incendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor

Un incendiu a izbucnit în municipiul Chișinău, pe strada Trandafirilor 13, în bucătăria unui restaurant situat într-un bloc de locuințe din sectorul Botanica.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, focul a afectat bunurile materiale dintr-o încăpere auxiliară a localului, cu o suprafață de aproximativ 6 metri pătrați.

La fața locului au intervenit cinci echipaje de pompieri. Din fericire, victime nu au fost înregistrate. Cauza incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit produs la coșul de evacuare a fumului.


Incidentul a fost intens discutat pe rețelele sociale, unde locatarii din zonă susțin că pizzeria ar activa de mai mulți ani în bloc, în pofida nemulțumirilor acestora. Circumstanțele complete ale cazului urmează să fie clarificate.


Citește mai departe

Moldova

Pericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar

Conducătorii auto avertizează că drumul dintre Gura Camencii și Soroca este extrem de alunecos și pune în pericol circulația.

Publicat

Potrivit șoferilor, material antiderapant a fost împrăștiat doar până la sensul giratoriu din Gura Camencii, iar mai departe carosabilul este „ca gheața”.

Prin urmare, în zonă s-au format ambuteiaje, iar unele vehicule au derapat și au ajuns pe acostament, avariate!


Autoritățile sunt îndemnate să intervină, iar șoferii – să circule cu mare prudență.


Citește mai departe

Moldova

Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei

Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.

Publicat

Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.

Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.


Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii