Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Voia să ajungă, pe furiș, în România. Este la a treia tentativă a unui tânăr de a ajunge ilegal în țara vecină

Un tânăr moldovean a încercat să ajungă în România, eludând controlul trecerii frontierei de stat. Motivul invocat de cetățean este lipsa actelor de călătorie. Din informațiile deținute de Poliția de Frontieră, bărbatul nu este la prima abatere de la lege, anterior acesta a fost documentat de două ori pentru asemenea faptă

Publicat

Astăzi, în jurul orei 00:10, în punctul de trecere Leușeni a fost identificat în autocarul de pe ruta „Chișinău-București” cetățeanul Republicii Moldova în vârstă de 38 de ani, care nu deținea actele necesare autorizării trecerii frontierei de stat. Ba mai mult că de la acesta se simțea un miros puternic de alcool. Ca urmare, bărbatului nu i-a fost permisă trecerea frontierei de stat și s-a cerut părăsirea teritoriului punctului de trecere, cu reîntoarcerea acestuia în țară. Ajuns la barieră, cetățeanul s-a ascuns după camioanele staționate în apropiere și urmărind acțiunile patrulei Poliției de Frontieră, a încercat prin furiș să treacă teritoriul punctului de trecere, cu intenția de a ajunge ilegal în România.

Planul bărbatului a fost deconspirat de polițiștii de frontieră, acesta fiind urmărit o perioadă, iar într-un final a fost reținut.

În prezent, ofițerii de investigații și urmărire penală ai Direcției regionale VEST cercetează cazul sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat.


Moldova

/VIDEO/Nici gratiile nu l-au oprit: Un deținut ar fi coordonat o grupare specializată pe trafic de narcotice.

Oamenii legii au destructurat o rețea de trafic de droguri, coordonată de un deținut din penitenciarul Pruncul. Substanțele, aduse din Polonia, erau comercializate ulterior pe internet, printr-un magazin activ pe aplicația Telegram, cu peste 1.600 de clienți.

Publicat

În cadrul operațiunii, oamenii legii au ridicat aproximativ 2 kilograme de droguri, printre care PVP, cunoscut ca „sare”, și mefedronă, un narcotic care poate provoca panică, halucinații și dependență severă, similară cocainei.

Primul reținut este un tânăr de 20 de ani din Căușeni, care acționa ca curier. Acesta închiriase un apartament în sectorul Botanica din Chișinău, de unde împărțea drogurile în diferite ascunzișuri pentru clienți. Plățile erau efectuate prin portmoneul electronic al grupului, la terminale publice. În urma perchezițiilor, au fost ridicate aproximativ 700 de grame de PVP. Tânărul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.

La începutul lunii februarie au fost reținuți și doi membri ai grupului, ambii în vârstă de 58 de ani, care închiriaseră un apartament în sectorul Ciocana. Aceștia au fost prinși în fața blocului, având asupra lor o geantă cu aproximativ 1,2 kilograme de mefedronă, iar în automobilul lor au fost depistate cantități suplimentare de droguri. Instanța a dispus aplicarea arestului preventiv pentru 30 de zile.


Potrivit anchetei, liderul grupării este un deținut din Pruncul, condamnat anterior la 7 ani de închisoare pentru trafic de droguri. Din celula acestuia au fost ridicate dispozitive de stocare a informației și un pliculeț cu urme de substanțe narcotice, utilizat la ambalarea drogurilor.

Urmărirea penală continuă, pentru identificarea tuturor membrilor grupării și trimiterea dosarului în instanță.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Captură importantă la Cahul: Un bărbat a fost prins cu 100.000 de țigări de contrabandă în mașină.

Un bărbat de 34 de ani a fost prins în timp ce încerca să introducă ilegal în țară 100.000 de țigarete, echivalentul a 5.000 de pachete, fără acte de proveniență sau documente legale.

Publicat

Autoturismul în care erau transportate țigaretele a fost oprit pentru verificări de către ofițerii Serviciului Vamal, în municipiul Cahul.

Țigaretele au fost ridicate și urmează să fie confiscate, prevenind astfel intrarea produselor în piața neagră de consum, cu potențial impact asupra sănătății și respectării legislației. Persoana implicată riscă sancțiuni contravenționale, iar autoritățile continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele cazului și posibile legături cu rețele de contrabandă sau transport ilegal de tutun.


Citește mai departe

Moldova

Centrul Unic de Apel 112, luat cu asalt: În doar câteva ore au recepționate mii de apeluri.

Condițiile meteo extreme au transformat dimineața de 5 februarie într-un coșmar pentru șoferi și pietoni. În doar o oră, între 7:00 și 8:00, Serviciul 112 a recepționat 497 de apeluri, iar până la ora 12, totalul apelurilor primite a ajuns la 2.372.

Publicat

Dintre acestea, 979 de persoane au solicitat intervenția echipajelor medicale de urgență, multe pentru traumatisme și leziuni cauzate de căderi pe polei și ghețuș.

Traficul a fost și el grav afectat: poliția a fost sesizată prin 324 de apeluri, inclusiv pentru 19 accidente rutiere și 17 cazuri de derapaje sau blocaje pe drumuri alunecoase. Salvatorii și pompierii au fost solicitați în 55 de cazuri, inclusiv pentru tractarea vehiculelor derapate și gestionarea incidentelor provocate de gheață. Alte 37 de apeluri au vizat utilajele și drumurile blocate, direcționate către Autoritatea Națională de Drumuri.

Autoritățile fac apel la cetățeni să evite deplasările neesențiale și să circule cu maximă prudență, pentru a preveni accidente și alte incidente.


Citește mai departe

topul săptămânii