Moldova
/VIDEO/ Zeci de pietoni, filmați cum trec strada pe unde le convine. INP: 46 de persoane, care traversau neregulamentar, au murit în accidente
Pietonii și șoferii, în egală măsură, poartă vina pentru tragediile de pe șosele.
În acest context, INP vinde cu un îndemn pentru toți participanții la trafic:
Dragi pietoni, în momentul în care traversați strada neregulamentar, victime deveniți atât voi, cât și șoferii. Nu vă bazați pe reacția conducătorului auto și a frânei automobilului său. De maniera de a traversa și locul pe care îl alegeți pentru asta, depind viețile voastre.
Ignorarea regulilor de circulaţie de către pietoni se soldează de cele mai multe ori cu accidente grave. Datele statistice arată că de la începutul anului, din cauza pietonilor care au traversat strada în locuri nepermise au avut loc 297 de accidente rutiere, soldate cu 46 de persoane decedate și 256 traumatizate.
În toate acestea cazuri, pietonii au crezut că șoferii trebuiau să-i observe și să reușească să frâneze. Din păcate însă nu a fost așa. Mulți pietoni traversează strada pe unde apucă, iar pentru a-i proteja atât pe ei, cât și pe șoferi, Inspectoratul Național de Patrulare va intensifica activitățile de disciplinare a pietonilor. Cei care vor traversa strada neregulamentar vor fi sacționați, amenda prevăzută de legislație fiind de la 150 până la 300 de lei.
Încă nu e tîrziu să devii un pieton responsabil, trebuie doar să respecți câteva reguli simple. În primul rând, traversează strada doar prin locurile permise. Manifestă o atenție sporită în special noaptea, atunci când plouă, ninge sau este ceață, deoarece vizibilitatea este redusă. Și nu uita că pe carosabilul umed spațiul necesar pentru frânare crește mult., se arată în comunicat.
Moldova
Schemă cu licitații aranjate: 30 de percheziții și trei rețineri într-un dosar cu prejudicii de peste 14,5 milioane de lei
Percheziții de amploare în mai multe localități din țară, într-un dosar ce vizează licitații trucate.
Ofițerii și procurorii anticorupție au deconspirat o schemă ilegală prin care bugetul național și fondurile externe ar fi fost prejudiciate cu peste 14,5 milioane de lei.
Potrivit anchetei, începând cu anul 2020, reprezentantul unei companii de proiectare a sistemelor de alimentare cu apă și canalizare ar fi pus la punct o schemă prin care anumite firme erau favorizate la licitațiile publice finanțate din fonduri externe. Mai exact, cerințele din documentația tehnică și caietele de sarcini ar fi fost formulate astfel încât să corespundă exclusiv produselor unui anumit furnizor.
În acest mod, contractele ar fi fost câștigate de companii prestabilite, iar autoritățile contractante ar fi cumpărat materiale și utilaje la prețuri mai mari decât cele care puteau fi obținute în condiții de concurență reală.
Prejudiciul preliminar provocat bugetului național și fondurilor externe destinate proiectelor de infrastructură este estimat la 14,5 milioane de lei. În cadrul anchetei, ofițerii CNA și procurorii anticorupție efectuează aproximativ 30 de percheziții în mai multe localități din țară, la agenți economici și funcționari publici vizați în dosar. La această etapă, trei persoane au fost reținute pentru 72 de ore și plasate în izolatorul CNA, iar alte șapte au statut de bănuit și sunt cercetate în stare de libertate.
Urmărirea penală continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea tuturor persoanelor implicate. Până la o finalitate în dosar, suspecții beneficiază de prezumția de nevinovăție.
Moldova
Braconieri prinși în flagrant. Au capturat pește din Cartea Roșie și au provocat un prejudiciu de aproape 400.000 de lei
Braconaj pe Nistru: Doi bărbați sunt cercetați penal după ce au provocat un prejudiciu de aproape 400.000 de lei mediului. Unul dintre suspecți a reușit să fugă de la fața locului.
Cazul a avut loc în dimineața zilei de 22 iulie, pe sectorul Nistrului dintre localitățile Nimereuca și Cerlina, raionul Soroca. În timpul unor razii, inspectorii de mediu i-au surprins în flagrant pe cei doi în timp ce pescuiau ilegal cu ajutorul curentului electric, una dintre cele mai distructive metode de braconaj piscicol. Printre capturile lor se aflau și 20 de exemplare de babușcă pontică, specie inclusă în Cartea Roșie a Republicii Moldova și protejată prin lege.
Unul dintre suspecți a fost identificat pe loc, în timp ce celălalt a fugit și urmează să fie identificat de oamenii legii.
Inspectoratul pentru Protecția Mediului precizează că braconierii au capturat ilegal peste 55 de kilograme de pește, iar prejudiciul cauzat resurselor piscicole este estimat la 372.500 de lei.
De la fața locului au fost ridicate ambarcațiunea folosită la comiterea faptei, întreaga cantitate de pește capturată, precum și instalația artizanală utilizată la pescuitul electric, formată dintr-un acumulator, un minciog prevăzut cu conductori electrici și două amplificatoare.
Având în vedere metoda folosită și prejudiciul provocat, cazul este cercetat penal, iar materialele au fost transmise organului de urmărire penală.
Moldova
Vis furat într-o noapte: Un copil din Chișinău a rămas fără bicicleta pentru care a economisit aproape un an
Un copil din Chișinău a rămas fără bicicleta pentru care a strâns bani aproape un an!
Mama acestuia s-a adresat redacției noastre și spune că bicicleta a fost furată în noaptea de 16 iulie, în jurul orei 01:59, din scara blocului de pe strada Studenților din sectorul Rîșcani.
Potrivit femeii, doi presupuși hoți – un bărbat și o femeie – ar fi pătruns în scara blocului, au tăiat lacătul cu care era asigurată bicicleta și au plecat cu aceasta. Ea spune că fiul ei a economisit timp de un an din banii pe care îi primea pentru mâncare ca să-și cumpere bicicleta, iar acum a rămas fără ea.
Femeia ne-a transmis și imagini cu persoanele pe care le bănuiește de comiterea furtului. Potrivit acesteia, aceiași suspecți ar fi fost surprinși anterior și în timpul unui alt furt comis într-o scară de bloc din sectorul Ciocana al Capitalei.
Tot ea afirmă că, timp de aproximativ o lună înainte de furt, un bărbat venea aproape zilnic în fața blocului și părea să supravegheze zona. Deocamdată, nu este clar dacă există vreo legătură între acel comportament și furtul bicicletei. Femeia spune că a sesizat Poliția în ambele cazuri.
Redacția noastră a solicitat un punct de vedere de la oamenii legii, însă până la publicarea acestei știri nu am primit un răspuns.
-
Moldova6 zile în urmăTragedie în Grecia: O familie din Republica Moldova, distrusă într-un accident cumplit. Părinții și bebelușul au murit, iar fiica de 7 ani luptă pentru viață
-
Moldova6 zile în urmăCopii la un pas de tragedie la un carusel din Sipoteni. Scaunele atracției se izbeau de remorca unui camion parcat prea aproape
-
În căutare4 ore în urmăALERTĂ la Ungheni: Un copil de 9 ani este căutat după ce ar fi fost luat de curenții râului Prut
-
Moldova7 zile în urmăDosarul TUX se extinde: organizatorii și instructorii seminarelor, vizați de anchetă
-
Moldova3 ore în urmăBraconieri prinși în flagrant. Au capturat pește din Cartea Roșie și au provocat un prejudiciu de aproape 400.000 de lei
-
Moldova7 zile în urmăEscrocii au lăsat trei moldoveni fără peste un milion de lei. Unii au pretins că sunt angajați SIS, BNM și Orange
-
Moldova7 zile în urmăCaptură uriașă la vama Otaci: peste o tonă de ambalaje pentru țigări, ascunsă printre maculatură
-
Moldova22 de ore în urmăVis furat într-o noapte: Un copil din Chișinău a rămas fără bicicleta pentru care a economisit aproape un an
