Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Un tată moldovean și-a obligat fiica să-i restituie pensia alimentară plătită timp de 18 ani

Un bărbat din Bender a cerut prin intermediul instanței ca fiica sa să-i restituie pensia alimentară pe care i-a plătit-o timp de 18 ani, și a câștigat procesul de judecată. ,,Timp de 18 ani, i-am plătit 30% din salariu, însă ea nu vrea nici să mă cunoască”, a spus bărbatul.

Publicat

video:tsv.md

Acum, el a câștigat procesul, iar femeia îi plătește tatălui său ,,compensația”. Iurie primește acum pensie de la propria sa fiică.
Bărbatul, din Bender, a făcut apel la instanță, cerând să recupereze pensie de la fiica sa, în valoare de 1.000 de ruble transnistrene. Instanța a redus această sumă la 200 de ruble.

Bărbatul comunică în fiecare zi cu surorile și fratele său care locuiesc în Sankt Petersburg. Însă, pensionarul nu-și mai amintește când propria fiică l-a văzut pentru ultima dată, deși locuiesc în același oraș. S-a căsătorit devreme, după serviciul militar în armată, s-a născut fiica lui. La fel ca mulți la acea vreme, a mers în nordul Rusiei, în timp ce soția și fiica sa au rămas în Bender. Curând a fost chemat în instanță, deoarece soția sa depusese divorțul.


,,Mi-au spus în instanță că este necesar să semnez consimțământul pentru plata pensiei pentru copil”, spune bărbatul. ,,25 la sută. Spun: „Nu, pentru copilul meu, hai 30 la sută”. Și a început să plătească 30 la sută, o sumă importantă pe vremuri.

30 de ani i-a petrecut în Rusia. La Bender, își petrecea toate vacanțele, unde locuia mama lui, își vizita fiica constant. Când s-a retras, s-a întors la Bender, a încercat să îmbunătățească relațiile cu fiica sa și cu cei doi nepoți mari, i-a cerut ajutorul, pentru curățenie, gătit. Fiica a refuzat: „Când vă vei ajunge să stai la pat, voi veni”.

Iurie merge la bazin, joacă sport, duce un stil de viață activ, dar îi lipsește comunicarea cu cei dragi.


unica.md

Moldova

A murit de mâna „prietenilor”: Doi bărbați, condamnați pentru un omor cu deosebită cruzime, la Rîșcani.

Doi bărbați de 36 și 42 de ani au fost condamnați la ani grei de închisoare, după ce au fost găsiți vinovați de comiterea unui omor cu deosebită cruzime. Sentința a fost pronunțată de către Judecătoria Drochia, sediul Rîșcani.

Publicat

Potrivit procurorilor, crima a avut loc în octombrie 2024, într-o comună din raionul Rîșcani. Cei doi inculpați ar fi consumat băuturi alcoolice împreună cu victima, iar la un moment dat între ei ar fi izbucnit un conflict. În cele din urmă situația a degenerat, iar cei doi ar fi început să lovească victima cu pumnii și picioarele, atât în locuință, cât și în curte.

Ulterior, bărbatul ar fi fost sugrumat și strangulat cu un laț, decesul survenind pe loc.

Dar grozăvia nu s-a oprit aici. Unul dintre atacatori a fost recunoscut vinovat și de profanarea cadavrului, după ce ar fi încercat să ascundă urmele crimei, incendiind trupul neînsuflețit al victimei.


Prin hotărârea instanței, cei doi au primit pedepse de 19 și, respectiv, 20 de ani de detenție. Procuratura precizează că ambii inculpați nu se află la prima abatere. Totodată, aceștia și-au recunoscut doar parțial vina.

De menționat că, procurorii consideră pedeapsa prea blândă și au anunțat că vor contesta sentința la Curtea de Apel.


Citește mai departe

Moldova

Valul de accidente continuă: O femeie, rănită într-o coliziune violentă, la Fălești.

Valul de accidente rutiere pe drumurile din țară continuă. O femeie de 36 de ani a ajuns pe patul de spital, după ce automobilul în care se afla, a fost lovit frontal de un microbuz. Coliziunea s-a produs în seara zilei de 18 august, în apropierea satului Mărăndeni din raionul Fălești.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, microbuzul era condus de un tânăr de 19 ani. Acesta ar fi încercat să efectueze o manevră de întoarcere, însă nu s-a asigurat corespunzător. În acel moment, vehiculul său a izbit violent o mașină condusă regulamentar de un bărbat de 37 de ani. În mașina acestuia se afla și soția sa de 36 de ani, care a avut cel mai mult de suferit.

Victima a fost preluată de un echipaj medical și transportată la Spitalul Municipal Bălți, unde primește îngrijiri de specialitate. De asemenea, și conducătorul automobilului a avut nevoie de ajutor medical la fața locului, dar nu a necesitat spitalizare.

Atât tânărul de 19 ani, cât și șoferul celuilalt vehicul au fost testați cu aparatul Drager, rezultatele arătând că niciunul nu consumase alcool înainte de a urca la volan.


Polițiștii din Fălești continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs accidentul și urmează să stabilească gradul de vinovăție al fiecărui participant la trafic.


Citește mai departe

Moldova

Momentul accidentului teribil de la Strășeni, în care a murit violonista de 24 de ani, surprins de camere. Șoferul microbuzului – plasat în arest preventiv

Momentul accidentului teribil de la Strășeni, în urma căruia a murit violonista de 24 de ani, angajată a IGSU, a fost surprins de camera video a localului din preajmă. Fratele victimei a distribuit imaginile pe rețele.

Publicat

„Accidentul de la Străşeni , cred ca asta explică mai mult decât cuvintele!!! Pentru toți cei care cred că Marina e vinovată cu ceva !!! Video-ul  este încetinit”, a scris fratele tinerei de 24 de ani, decedată în urma impactului de pe 17 august, transmite Unimedia.INFO.

Totodată, șoferul microbuzului de model Mercedes Sprinter  a fost plasat în arest pentru 30 de zile. Decizia a fost luată de Judecătoria Strășeni, care s-a pronunțat pe cazul tânărului de 20 de ani.


Accidentul grav a avut loc la Strășeni, pe 17 august. O femeie de 24 de ani, aflată la volanul unei Toyota Auris, a murit la spital după ce ar fi efectuat o întoarcere într-un loc interzis și a fost lovită lateral de un Mercedes Sprinter condus de un tânăr de 20 de ani. Un pasager de 18 ani din Mercedes a fost rănit și se află sub supraveghere medicală.

Șoferița care a murit în tragicul accident de la Strășeni era angajată la Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU), subordonată Ministerului Afacerilor Interne (MAI). Aceasta a fost mireasă în luna iulie, potrivit informațiilor din spațiul public.

Tânăra de 24 de ani era subofițer în Orchestra „Plai Moldovenesc” a Inspectoratului General pentru Situații de Urgență al MAI. Din 2023, ea făcea parte din colectivul IGSU, unde activa ca violonistă în ansamblului artistic. Instituția a transmis un mesaj de condoleanțe pe rețelele de socializare.


Tânăra va fi condusă miercuri pe ultimul drum. Toți cei care vor să-i aducă un ultim omagiu sunt așteptați marți la sediul Ritus de pe strada Doina 193, după care, miercuri, aceasta va fi înmormântată în localitatea Dănuțeni din raionul Ungheni.

Citește mai departe

topul săptămânii