Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Și-a distrus o roată, dar și motorul dubiței, într-o groapă din Chișinău. Coșmarul prin care a trecut un șofer:

S-a ales cu roată de la microbuz distrusă și cu motorul avariat după ce a dat cu vehiculul într-o groapă săpată de drumari.

Publicat

A pățit-o un șofer din capitală, care se plânge că în zonă nu erau indicatoare care să avertizeze că se fac lucrări de reparație.

Muncitorii de la Exdrupo spun, însă, că au pus semnalizatoare, însă tot șoferii ar fi cei care le dau jos.

Totul s-a întâmplat în jurul orei șase dimineața, pe stradă Calea Basarabiei din Capitală. Șoferul dubiței pline cu produse alimentare, care urmau să ajungă la Orhei, a ajuns cu vehiculul într-o groapă.


Vadim Bobicov, mecanic: „Mergea noaptea, nu este niciun indicator că drumul e în reparație. Este întuneric, nu-i bec”.

Conducătorul auto spune că mergea regulamentar și avea 50 de km/h. În fața gropii, cu o lățime de câțiva metri, ar fi fost un semnalizator, însă, potrivit martorilor, aseară, un șofer s-a izbit cu mașina de el, așa că indicatorul s-a prăbușit.

Vadim Bobicov: „Compania noastră plătește foarte mulți bani în fiecare an pentru drumuri. Respectăm regulile, dar cei care repară drumul nu respectă”.


Incidentul a făcut ca mașina să nu mai urnească din loc.

Vadim Bobicov: „Anvelopa trebuie aruncată, asta nu se repară. La 2.000 de lei costă un disc. S-a defectat o parte a motorului. S-a scurs uleiul, înseamnă că a fost o lovitură puternică”.

Serghei Banacovschi, șeful serviciului de transport al companiei: „O să apelăm în judecată, trebuie să fie un semn. Aceste obiecte nu se văd noaptea”.


Muncitorii de la Exdrupo, care se ocupă de lucrări, au o altă versiune. Ei ar pune indicatoare rutiere, însă șoferii ar fi cei care le răstoarnă.

„Erau indicatoarele din plastic și îngrădit. Noaptea am primit apel că indicatoarele sunt aruncate într-o parte. Am venit și le-am pus la loc. Acum cred că iar așa s-a întâmplat”.


Într-o hotărâre de Guvern cu privire la aprobarea Regulamentului circulației rutiere se arată că:

„Limitele zonelor de lucru trebuie semnalizate vizibil cu indicatoare rutiere, marcaje rutiere, panouri, bariere, conuri, lumini sau alte mijloace speciale. Dacă mijloacele de semnalizare nu sunt fluorescent-reflectorizante, ele vor fi însoțite, pe timp de noapte sau în condiții de vizibilitate redusă, de lumini continue sau intermitente de culoare roșie sau portocalie”.

Marcajele ar fi lipsit, întrucât martorii spun că muncitorii le puneau abia azi-dimineață.

protv.md

Moldova

Crima de la Ciocana: Principalul suspect, prins după o lună alături de soție și fiul de 19 ani

Apar noi detalii în cazul femeii de 60 de ani, găsită moartă în propria locuință din sectorul Ciocana al Capitalei. La o lună de la comiterea crimei, principalul suspect a fost capturat în raionul Anenii Noi, în timp ce încerca să pătrundă într-o altă casă.

Publicat

Potrivit informațiilor, bărbatul de 48 de ani a pătruns în locuință prin fereastra deschisă de la etajul doi al casei de locuit, folosind o scară găsită în încăperea auxiliară a gospodăriei.

Ulterior, ajuns în dormitorul casei, acolo unde dormea victima, o femeie de 60 de ani, bărbatul a efectuat o împușcătură în regiunea capului femeii, folosind o armă de foc, după care a fugit într-o direcție necunoscută.


În urma plăgii provocate prin împușcare, femeia a decedat.

Grație multiplelor măsuri speciale de investigație și acțiunilor de urmărire penală, polițiștii au identificat suspectul, stabilind că acesta ar fi pătruns ilicit în mai multe imobile din capitală, dar și din întreaga țară, începând cu luna noiembrie a anului 2024.

La 17 mai curent, oamenii legii au localizat făptuitorul în localitatea Chetrosu din raionul Anenii Noi, moment în care un polițist a fost rănit, după ce suspectul a tras câteva focuri de armă în direcția acestuia, cauzându-i traumatisme.


La 18 mai curent, suspectul a fost reținut. Totodată, au fost reținuți alți doi complici bănuiți că ar fi implicați în comiterea infracțiunilor, și anume, fiul acestuia de 19 ani și soția sa în vârstă de 36 de ani.

În vederea acumulării materialului probatoriu, polițiștii au descins cu percheziții la domiciliile suspectului, unde au fost depistate și ridicate probe relevante cauzei penale: mai multe arme de foc cu țeavă lisă și ghintuită, o armă cu țeavă lisă de model Wenchester, un pistol pneumatic modificat artizanal, un amortizator de sunet, mai multe cartușe cu calibrul 22 LR și calibrul 12 mm, precum și vestimentație și accesorii folosite la comiterea infracțiunilor (haine negre, chipuiri, mănuși, un rucsac negru, încălțăminte specială), droguri, balonașe cu gaz lacriminogen, cuțite, precum și dispozitive destinate sperierii câinilor.

De asemenea, oamenii legii au depistat și o armă de foc de model IJ 75, sustrasă anterior de către suspect, dintr-o casă de locuit din capitală, într-un alt episod de pătrundere ilegală în locuință. Menționăm că, în baza rapoartelor ADN, probele biologice ridicate la fața locului coincid cu probele biologice prelevate de la suspect.


Bărbatul este cercetat penal pentru omor intenționat.

Citește mai departe

Moldova

Copilă luată cu ambulanța de lângă Centrul Republican pentru Copii și Tineret „ARTICO”, după ce a căzut de la înălțime

O copilă a ajuns la spital, după ce ar fi căzut în gol de la înălțime. Incidentul a avut loc ieri-seara, în jurul orei 19:59, într-o clădire părăsită în proximitatea Centrului Republican pentru Copii și Tineret „ARTICO”, din centrul Chișinăului.

Publicat

Victima s-a dovedit a fi o copilă în vârstă de 14 ani care s-ar fi jucat împreună cu alți copii în clădirea părăsită, când ar fi alunecat și s-a prăbușit în gol de la etajul 2, scrie Pulsmedia.md.

În urma incidentului, fata a fost transportată de urgență la spital, în stare conștientă, unde a fost diagnosticată cu o traumă cranio-cerebrală închisă, dar și o plagă în regiunea capului.

Despre acest caz a fost sesizat și Inspectoratul de Pioliție Buiucani, iar oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs incidentul.


Citește mai departe

Moldova

Tragedie în Cantemir: un bărbat a fost strivit mortal de un perete

Un bărbat a murit, după ce a fost strivit de un perete. Tragedia a avut loc în amiaza zilei de ieri, în jurul orei 13:30, în localitatea Suhat, din raionul Cantemir.

Publicat

Victima s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 46 de ani. Acesta participa la demolarea unei construcții, când în circumstanțe încă necunoscute, unul dintre pereți s-a prăbușit peste el, susțin sursele PulsMedia.MD din teritoriu.

Din nefericire, în urma incidentului, bărbatul a decedat pe loc, până la venirea ambulanței.

Oamenii legii au inițiat o anchetă în acest caz pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.


Citește mai departe

topul săptămânii