Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ O familie cu doi copii din Bălți riscă să ajungă în stradă. Tatăl lucrează cu ziua, mama – bolnavă de cancer.

O familie cu doi copii din Bălți riscă să ajungă în stradă, în prag de iarnă. Potrivit unei decizii judecătorești, oamenii trebuie să elibereze apartamentul în care au locuit mai mulți ani, dar care nu este proprietatea lor, pentru că nu ar fi reușit să-l privatizeze. Unde mai pui că mama copiilor este bolnavă de cancer.

Publicat

Familia locuiește într-un apartament rămas de la părinții femeii, care acum este internată în spital, în așteptarea unei intervenții chirurgicale. Concubinul spune că au încercat să privatizeze apartamentul, însă nu au reușit. Deja de cinci ani, aceștia trăiesc cu teama că într-o zi vor rămâne fără locuință.

Noi am vrut să dăm datoriile care ne-au rămas și să ne ocupăm de documente, dar ei nu dau voie, ei intenționat trag din timp, am scris plângere la Procuratură, ei trag din timp mai mult de un an de zile, câte jumătate de an, caută așa ca să ne dea afară. Bărbatul recunoaște că familia lor a acumulat mai multe datorii pentru serviciile comunale. Acum sunt gata să le plătească, numai să nu piardă locuința.

Suntem de la apă deconectați și apă nu avem iată. Ne-au deconectat de la căldură deja de mulți ani, tot sunt cam la vreo 10 ani. Tatăl copiilor muncește cu ziua pentru a-și întreține familia. Noi lucrăm ocazional, azi acolo, azi acolo. Când ea împletește iarna și vinde ciorapi, papuci vara, eu o ajut la piață.


Vecinii de bloc spun că familia este una exemplară și că autoritățile vor să-i alunge în stradă fără niciun motiv.

De mult timp îi cunoaștem, copiii mei se joacă cu feciorul lor. E o familie obișnuită, liniștită. Copiii umblă curați la școală. Lucrează, nu consumă alcool, nu am văzut niciodată ca să se certe, niciodată nu am auzit, e o familie liniștită. Este o situație dificilă, au doi copii, învăță și se comportă bine, părinții au grijă de ei.

Executorul judecătoresc a încercat de nenumărate ori să evacueze familia din apartament. Ziua de joi, 10 octombrie, a fost ultimul termen pentru ca familia să părăsească locuința.


—Eu am decizia Judecătoriei. —Din ce cauză? —Am decizia Judecătoriei de evacuare!

Există hotătârea judecătorească care a intrat în vigoare, a trecut toate etapele de examinare și de reexaminare, în sfârșit, a rămas în vigoare și urmează să fie executată conform legislației.

Vecinii cred că apartamentul ar fi ajuns deja în proprietatea altei persoane.


—De ce vorbiți doar de dragul vorbei? Sunt acte în care este scris. —Este alt proprietar!— Mergeți la Cadastru și verificați! —Sunt doi copii, mama lor e în stare gravă, să vă fie frică de Dumnezeu!

Juristul întreprinderii municipale „Gospodăria Locativ-Comunală Bălți” spune că familia a pierdut dreptul la spațiu locativ după ce s-ar fi mutat cu traiul în altă parte, vreme de mai mulți ani. În judecată a fost doamna Gârla, personal, și a declarat, că ea nu locuiește aici, că ea după decesul mamei a plecat cu traiul la soțul ei în Grigoriopol și locuiește cu copiii acolo. Din acest motiv, ei și-au pierdut dreptul al spațiului locativ. Familia a primit un nou termen de evacuare – 4 decembrie. Până atunci, ei urmează să-și găsească alt loc de trai. Bărbatul însă, este decis să meargă din nou în instanță.


Moldova

ANSA avertizează: sezonul ciupercilor a început, iar odată cu acesta cresc și riscurile pentru sănătate.

A început sezonul ciupercilor, iar odată cu el crește semnificativ și riscul de intoxicațiilor. Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor recomandă populației să evite culesul individual și să nu cumpere ciuperci de la persoane neautorizate.

Publicat

Pentru presă reprezentanții ANSA au precizat că există multe ciuperci toxice sau care seamănă foarte mult cu cele comestibile și că nici persoanele experimentate nu sunt ferite de greșeli.

Specialiștii atrag atenția că metodele tradiționale de verificare a comestibilității ciupercilor, precum testul cu lapte sau cu ceapă, nu mai sunt sigure.

De asemenea, aceștia recomandă să fie evitate ciupercile moi sau cu urme de viermi și, dacă sunt cumpărate din comerț, să fie păstrate în ambalajul original până la preparare.


Potrivit Agenției Naționale pentru Sănătate Publică, anul trecut au fost raportate circa 250 de cazuri de toxiinfecții cu ciuperci, afectând aproape 400 de persoane, dintre care 41 de copii. Autoritățile reamintesc că prevenția și atenția sunt esențiale pentru evitarea intoxicărilor.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Contrabandă cu iz de tutun: Peste 50.000 de țigarete, depistate de oamenii legii pe malul Prutului.

Contrabandist cu iz de tutun. Un bărbat a fost reținut de polițiștii de frontieră chiar la locul faptei. Potrivit forțelor de ordine, în urma unor măsuri speciale de investigație întreprinse recent de polițiștii de frontieră, sub coordonarea Procuraturii Hîncești – Oficiul Leova, au dejucat o tentativă de contrabandă pe malul râului Prut la frontiera de stat cu România.

Publicat

În cadrul operațiunii au fost depistate peste 50.000 de țigarete cu timbru de acciz al Republicii Moldova, în valoare estimativă de peste 100.000 de lei, două autoturisme, iar un conațional, suspectat de implicare în activitatea infracțională, a fost reținut.

Ulterior reținerii, toate probere depistaete și ridicate au fost plasate pe teritoriul Sectorului Poliției de Frontieră Leova. Acum, cercetările continuă sub toate aspectele legale pentru identificarea altor persoane implicate în schema de contrabandă cu produse de tutungerie și destructurarea rețelei infracționale.

De menționat că persoana reținută beneficiază de prezumția de nevinovăție, iar acțiunile de urmărire penală continuă în vederea documentării complete a cazului și identificării altor persoane implicate.


În speță, Poliția de Frontieră îndeamnă cetățenii să contribuie activ la menținerea securității statului, semnalând orice activitate suspectă observată în zona de frontieră.


Citește mai departe

Moldova

A murit în chinuri groaznice: O femeie a decedat, după ce ar fi fost bătută cu bestialitate de propiul soț.

O femeie de 41 de ani din satul Tîrnova, raionul Dondușeni, și-a pierdut viața în chinuri groaznice, după ce ar fi fost bătută cu bestialitate de soțul ei. Cazul tragic s-a produs în seara zilei de 22 septembrie, în jurul orei 21:00.

Publicat

Victima a fost găsită pe o stradă din localitate, în stare de inconștiență. Potrivit poliției, femeia ar fi fost maltratată de soțul său, un bărbat de 47 de ani. Ea a fost transportată de urgență la Spitalul Raional Dondușeni, însă medicii nu i-au mai putut salva viața. În urma traumelor suferite, femeia a decedat la scurt timp.

Pe caz a fost inițiată o cauză penală pentru violență în familie soldată cu deces. Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, iar poliția continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele acestei tragedii.


Citește mai departe

topul săptămânii