Moldova
/FOTO/ La Hâncești, cânepa crește chiar în grădinile din curțile oamenilor
La 9 octombrie, angajații Inspectoratului de Poliție Hîncești au demarat acţiuni ample de investigaţii, în contextul documentării cazurilor de trafic şi consum ilicit de substanţe narcotice, în special al celor de origine vegetală.
Astfel, conform informaţiilor acumulate, ofiţerii de investigaţii au depistat în gospodăria unui cetățean din raionul Hîncești, plante asemănătoare cu cânepa. Plantele depistate au fost ridicate pentru a fi supuse unei expertize tehnico-ştiinţifice. Dacă va fi găsit vinovat, bărbatul riscă să fie cercetat penal.
Pentru prevenirea traficului și consumului de droguri, Poliția vine cu unele recomandări:
– nu cedaţi tentaţiei de a încerca drogurile. Chiar şi prima încercare comportă risc;
– fiţi atenţi la alegerea cercului de prieteni şi nu ezitaţi să schimbaţi anturajul atunci cînd constataţi că au preocupări delincvente (consum de alcool, droguri, absenteism şi abandon şcolar);
– informaţi prietenii şi cunoştinţele asupra consecinţelor consumului de droguri şi încercaţi să-i determinaţi să nu recurgă la acestea, prezentându-le pericolele la care se expun;
-nu folosiţi medicamente cu conţinut narcotic sau psihotrop fără prescripţia medicului;
-contribuie și tu la prevenirea, combaterea și reducerea delincvenței legate de droguri.

Moldova
Accident cu doi răniți pe traseul Chișinău–Hîncești: manevră riscantă, impact lateral și intervenție medicală de urgență
Două persoane au ajuns la spital în urma unui accident rutier produs joi seara, 20 noiembrie, pe traseul Chișinău–Hîncești, în apropiere de localitatea Bardar. Coliziunea s-a produs în jurul orei 16:30 și a implicat două automobile.
Potrivit poliției, șoferul unui Skoda Octavia, un bărbat de 44 de ani, ar fi inițiat o manevră de întoarcere fără a acorda prioritate unui automobil Dacia Dokker, condus de un bărbat de 32 de ani. Cele două vehicule s-au ciocnit violent, impactul având loc în partea laterală a Skodei.
În urma coliziunii, șoferul Daciei și pasagerul său, un bărbat de 54 de ani, au suferit traumatisme și au fost transportați de urgență la spital pentru îngrijiri medicale.
Poliția a precizat că niciunul dintre conducători nu se afla în stare de ebrietate la momentul impactului. Oamenii legii continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului.
Moldova
Aproximativ 5 TONE de bomboane cu aditiv interzis, oprite la frontieră: ANSA blochează un lot periculos pentru consumatori
Inspectorii ANSA au reținut la frontieră un lot uriaș de 5000 kg de bomboane care conțineau dioxid de titan (E171) – un aditiv alimentar interzis în Republica Moldova pentru riscurile pe care le prezintă asupra sănătății. Importatorul intenționa să distribuie produsele în mai multe magazine din țară, însă controalele riguroase au împiedicat comercializarea acestora.
Lotul urmează să fie nimicit sau returnat producătorului, întrucât E171 este considerat periculos pentru consum. Folosit în trecut pentru a obține culoarea albă în dulciuri, produse de patiserie, deserturi și suplimente alimentare, aditivul a fost interzis de Autoritatea Europeană pentru Siguranța Alimentară încă din 2022, pe baza unor dovezi științifice care indică posibile efecte toxice.
Republica Moldova a adoptat aceleași reguli din martie 2024, interzicând utilizarea dioxidului de titan în produsele alimentare. ANSA reamintește că respectarea standardelor de siguranță rămâne o prioritate, iar importurile neconforme reprezintă un risc major pentru sănătatea populației.
Moldova
Auromobil al MAI, incendiat chiar în fața sectorului de poliție, ziua în amiaza mare, la Călărași
O autospecială a poliției a ars ca o torță după ce a fost incendiat chiar în fața sectorului de poliție.
Cazul ar fi avut loc în după-amiaza zilei de ieri, 20 noiembrie, în jurul orei 15:00, la Sectorul de Poliție Horodiște, din cadrul IP Călărași, susțin sursele PulsMedia.MD.
Potrivit surselor, ar fi vorba despre autospeciala de marca Dacia Logan MAI 6096, care ar fi fost incendiată intenționat. Mașina ar fi fost distrusă parțial de flăcări.
Totodată, s-a stabilit că autorul atacului este un individ în vârstă de 19 ani, care în prezent ar fi căutat de către oamenii legii.
-
Moldovao zi în urmăGrav accident, soldat cu moartea unei tinere de 23 de ani, la Rîșcani. Alta a ajuns la spital, iar șoferul – de negăsit
-
Moldova22 de ore în urmăCrimă șocantă la Nisporeni: O adolescentă de 19 ani și mama ei, omorâte cu bestialitate de către o rudă
-
Moldova3 zile în urmăCu autospeciala în gard: O mașină a poliției de frontieră, implicată într-un accident, la Fălești.
-
Moldova7 zile în urmăDoi bărbați din Dondușeni, reținuți pentru trafic de persoane: victime bătute, umilite și obligate să muncească, un bărbat ajungând la suicid
-
Moldovao zi în urmăSpeluncă de droguri descoperită la Botanica: un apartament plin cu consumatori, dispozitive și pachețele cu „sare”
-
Moldova2 zile în urmăSkoda trece la roșu și lovește violent un Volvo în centrul Capitalei — momentul impactului, surprins video
-
Moldova7 zile în urmăTânără șantajată să-și predea mașina: trei bărbați, printre care doi români, reținuți la Buiucani
-
Diaspora3 zile în urmăMomentul în care un șofer moldovean scapăTIR-ul de sub control pe o autostradă din Cehia. Camionagiul riscă pedeapsa cu închisoarea
