Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Un bărbat, beat criță, a sărit la bătaie la pasagerii unui troleibuz. A fost scos din vehicul, de mâini și de picioare, de către polițiști

Show cu pumni și înjurături într-un troleibuz din Chișinău. Un bărbat de 43 de ani, beat criță, a sărit la bătaie la pasageri, iar, în cele din urmă, a fost scos din vehicul de mâini și de picioare, de către polițiști.

Publicat

S-a întâmplat pe 18 septembrie, într-un troleibuz de pe ruta 24, la intersecția străzilor Columna și Bănulescu Bodoni. Martorii le-ar fi povestit polițiștilor că bărbatul dormea pe unul dintre scaunele troleibuzului, iar la un moment dat, ar fi căzut de pe el. Alți pasageri s-au apropiat de el pentru a-l ajuta să se ridice de pe podele. Bărbatul, însă, vizibil în stare avansată de ebrietate, ar fi devenit agresiv și a început să împartă pumni și înjurături celor care ar fi încercat să-l ajute.

La fața locului a fost chemată poliția și ambulanța. Bărbatul, însă, ar fi sărit la bătaie și la membrii celor două echipe de polițiști, venite la fața locului. În cele din urmă, acesta a fost scos din troleibuz, de mâini și de picioare, și preluat de medicii de pe ambulanță.

Poliția investighează cazul.

echipa.md


Moldova

Goană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova

„A pornit la drum cu curajul din pahar.” Un tânăr de 24 de ani a pus în pericol traficul, după ce a urcat beat la volanul unui Peugeot și a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor din Călărași.

Publicat

Urmărirea a început în apropierea satului Rădeni și s-a încheiat la Cornova, unde mașina a fost blocată.

Testarea alcoolscopică a indicat 1,12 mg/l alcool în aerul expirat, o concentrație extrem de periculoasă.


Automobilul a fost ridicat la parcarea specială, iar șoferul a fost reținut pentru 72 de ore.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Accident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital

Un grav accident rutier s-a produs astăzi, în jurul orei 10:20, în apropierea satului Ghindești, raionul Florești.

Publicat

Un automobil de marca Citroën, condus de un bărbat de 53 de ani, a derapat de pe carosabil din cauza vitezei excesive, s-a izbit violent de un copac și s-a inversat.

În mașină se afla și soția șoferului, tot în vârstă de 53 de ani, care a decedat pe loc în urma impactului. Conducătorul auto a fost transportat în stare gravă la spital pentru îngrijiri medicale.

Din nefericire, în urma traumelor primite, și șoferul a decedat la spital.


Poliția continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele producerii tragediei.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Șpagă de 20.000 de lei pentru acte false. Jurist reținut în Chișinău după ce a încercat să mituiască un polițist

Ofițerii SPIA, în colaborare cu IP Botanica, sub conducerea procurorilor din cadrul PCCOCS, anunță reținerea pentru 72 de ore a juristului unei companii de transport a produselor alimentare, după ce i-ar fi oferit 20.000 lei mită unui polițist din IP Botanica din Chișinău.

Publicat

Polițistul a denunțat acțiunile juristului, iar oamenii legii au pornit investigarea penală a acestuia. Potrivit autorităților de drept, juristul ar fi oferit mită pentru ca polițistul să treacă cu vederea faptul că acea companie deținea acte fitosanitare false, punând astfel în pericol siguranța și legalitatea transportării acelor produse alimentare către instituții publice și magazine.

Juristul cu vârsta de 41 de ani, a fost reținut imediat ce a oferit mita, după ce cu o zi înainte, acesta i-ar fi promis suma de bani, în apropierea inspectoratului. Ulterior, Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale i-a prezentat juristului învinuirea pentru corupere activă.


Investigațiile penale continuă, iar persoana beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.


Citește mai departe

topul săptămânii