Moldova
Doi conaționali, documentați pentru încălcarea regimului zonei de frontieră și braconaj cinegetic
Doi locuitori ai satului Purcari, r-nul Ștefan Vodă, au fost depistați de polițiștii de frontieră în timp ce desfășurau activități de vânătoare în zona de frontieră pe timp de noapte. Mai mult că, bărbații dețineau ilegal o armă și reușiseră să împuște doi iepuri sălbatici.
Puțin peste miezul nopții trecute, cu ajutorul tehnicii de termoviziune, patrula Sectorului Poliției de Frontieră Olănești a observat un mijloc de transport și două persoane în apropiere de acesta. La fața locului au fost legitimați doi bărbați din raionul Ștefan Vodă, cu vârste de 24 de ani și 26 de ani. În timpul verificării autoturismului, polițiștii de frontieră au depistat în portbagaj doi iepuri împușcați, cât și o armă confecționată artizanal, de calibru 12 mm.
Conform procedurilor, arma a fost trimisă pentru efectuarea expertizei balistice la Centrul tehnico criminalistic și expertiză judiciară, iar animalele au fost preluate de Direcția siguranța alimentelor Ștefan Vodă. Bărbații au fost sancționați pentru încălcarea regimului zonei de frontieră și în continuare sunt cercetați pentru braconaj cinegetic.
Poliția de Frontieră atenționează toți vânătorii de a respecta regulile de vânătoare în zona de frontieră conform HG 297(anexa nr. 9) din Legea 215 a PF și termenele admisibile pentru sezonul 2019- 2020, conform HG nr. 538 al R. Moldova:
• Se admite vânătoarea organizată în zona de frontieră până la limita de 1000 metri de la linia frontierei de stat numai în perioada luminoasă a zilei, cu avizul prealabil al Poliţiei de Frontieră, respectându-se regulile şi restricţiile prevăzute de legislaţia în vigoare;
• Amintim, că termenul admisibil la vânătoare de iepuri de câmp se începe din data de 23 noiembrie 2019 până la 29 decembrie 2019, cu aplicarea crotaliilor speciale la animalele dobândite. Perioada activă de vânătoare, pentru moment, este stabilită pentru vulpi, șacali – care a început la 24 august 2019 și este activă până la 31 iulie 2020, cu excepția perioadei de reproducere(aprilie-mai); Porumbei- din 24 august 2019 până la 29 decembrie 2019; Prepelițe – din 24 august 2019 până la 13 octombrie 2019.
• Din 5 octombrie vânătorii vor avea acces la vânătoarea pentru mistreți, gâște, rațe – până la 29 decembrie 2019 și fazani – până la 12 ianuarie 2020.
• Avizul pentru desfășurarea vânătorii în zona de frontieră este obligatoriu pentru toți solicitanții pentru efectuarea vânătorii, inclusiv pentru persoanele care locuiesc permanent în zona de frontieră sau în localităţile ale căror hotare se află în zona de frontieră.
• Pentru cei ce nu se vor conforma regulilor de rigoare pentru vânătoare în zona de frontieră, vor fi sancționați conform normelor legale.
Moldova
Lot contaminat cu pesticide: 10 tone de mărar de import, reținute și nimicite de ANSA.
Un lot de 10 tone de mărar proaspăt de import a fost reținut și ulterior nimicit de Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor, după ce în urma analizelor de laborator au fost depistate depășiri ale limitelor admise de reziduuri de pesticide.
Potrivit ANSA, în produs au fost identificate substanțele Penconazol și Clorpirifos, care pot prezenta risc pentru sănătatea consumatorilor. Decizia de retragere și distrugere a fost luată imediat după confirmarea rezultatelor de laborator.
Inspectorii au reținut lotul de mărar imediat după apariția suspiciunilor, întreaga cantitate fiind sigilată și ulterior nimicită sub supravegherea autorităților. Potrivit instituției, niciun kilogram din acest lot nu a ajuns pe piață sau la consumatori.
Reprezentanții ANSA precizează că depășirea limitelor maxime admise de reziduuri de pesticide apare, de regulă, atunci când nu sunt respectate bunele practici agricole. Printre cauze se numără utilizarea excesivă a produselor fitosanitare, aplicarea unor doze mai mari decât cele recomandate sau nerespectarea perioadei de așteptare până la recoltare.



Moldova
Accident feroviar la Ocnița: O mașină s-a tamponat cu o locomotivă. Coliziunea nu s-a soldat cu victime.
Polițiștii din Ocnița investighează circumstanțele unui accident produs la o trecere la nivel cu calea ferată, după ce o locomotivă a tamponat un automobil.
Potrivit informațiilor preliminare, la volanul mașinii se afla un bărbat de 58 de ani, iar în calitate de pasager se afla un alt bărbat, în vârstă de aproximativ 60 de ani.
Anchetatorii susțin că șoferul automobilului ar fi ignorat regulile de traversare a căii ferate, iar vehiculul a fost lovit de locomotiva condusă de un mecanic în vârstă de 55 de ani.
La fața locului au intervenit polițiștii pentru documentarea cazului și stabilirea tuturor circumstanțelor producerii accidentului.
Potrivit informațiilor oferite de ofițerul de presă din cadrul inspectoratului de poliție teritorial, Svetlana Talpă, atât conducătorul automobilului, cât și mecanicul locomotivei au fost testați alcoolscopic, rezultatele indicând lipsa alcoolului în aerul expirat.
Din fericire, în urma impactului nu au fost înregistrate victime sau persoane traumatizate, fiind produse doar pagube materiale.
Poliția continuă cercetările pe acest caz.

Moldova
Flăcări la fosta tabără din Cimișeni: Pompierii au intervenit pentru a salva sectorul de vile din apropiere.
Un incendiu puternic a izbucnit în dimineața zilei de 14 mai pe teritoriul unei foste tabere de odihnă pentru copii din satul Cimișeni, raionul Criuleni, unde în prezent funcționează o casă de rugăciuni, care aparține Uniunii Bisericilor Penticostale. Flăcările au cuprins mai multe construcții, existând riscul ca focul să se extindă spre sectorul de vile din apropiere.
Apelul la Serviciul 112 a fost înregistrat la ora 07:24, iar la fața locului au fost trimise de urgență patru echipe de intervenție ale Inspectoratului General pentru Situații de Urgență.
Ajunși la fața locului, pompierii au stabilit că focul a izbucnit într-o clădire administrativă cu două nivele, cu suprafața de aproximativ 660 de metri pătrați. Flăcările au distrus bunurile din interior și s-au extins și la o construcție auxiliară folosită drept cazangerie, cu suprafața de 48 de metri pătrați.
Totodată, incendiul a afectat parțial acoperișul unui șopron pentru animale și un cort aflat pe teritoriu.
Salvatorii au reușit să localizeze și să stingă focul înainte ca acesta să ajungă la casele din apropiere.
Din fericire, în urma incendiului nu au fost înregistrate victime.
Cauza izbucnirii focului și toate circumstanțele producerii incendiului urmează să fie stabilite de specialiști.


-
Moldova5 zile în urmăCaz strigător la cer: Un tânăr din Fălești și-ar fi pus capăt zilelor într-un live pe TikTok.
-
Moldova6 zile în urmăNoi detalii în cazul tragediei de la Cahul: Adolescentul de 16 ani ar fi fost atins de glonțul care a rănit militarul în termen.
-
Moldova6 zile în urmăCaz halucinant în capitală: Un bărbat a atacat două foste colege, apoi a căzut în gol.
-
Moldova4 zile în urmăDerapare la Costești: Un șofer de 35 de ani a ajuns cu mașina în afara carosabilului.
-
Moldova4 zile în urmăBăuți și fără frică: Mai mulți șoferi, prinși în stare de ebrietate la volan. Într-o mașină se aflau și doi minori.
-
Moldova2 zile în urmă/VIDEO/ Au semănat panică și au golit conturi: O grupare de escroci care se dădea drept reprezentanți ai statului, dată peste cap.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Captură impunătoare de marijuana: Doi șoferi de autocar, arestați fiind bănuiți de tentativă de contrabandă cu droguri.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Puneau bani falși în circulație: Un tânăr și o femeie ar fi încercat să achite mai multe bunuri cu bancnote false.
