Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ DETALII privind NENOROCIREA de la Hânceşti. Mama fetiţei decedate, devastată de durere.

O fetiţă de nouă ani din satul Crasnoarmeiscoe, raionul Hâncești, a murit după ce a încercat să scape de păduchi folosind o soluţie toxică pentru deparazitarea animalelor. Copila se afla, de mai bine de o lună, în grija bunicii. De asemenea, afectată a fost şi o prietenă de-a victimei, care, de urgenţă, a fost transportată la spital.

Publicat

Soluţia toxică ar fi ajuns în mâna copilelor din neatenţia surorii mai mari a victimei, care are doar 12 ani.

„Ele m-au întrebat pe mine dacă se poate să se dea cu această soluţie, Andreea. Eu prima dată nu le-am permis. Dar Andreea, care este în reanimare la Chişinău, m-a rugat foarte, foarte tare. Da, le-am permis, dar mai bine nu le permiteam”, a spus sora fetei decedate.

Bunica fetiţei a chemat de urgenţă ambulanţa.


„Eu n-am văzut. Pregăteam mâncare la bucătărie. Ele amândouă s-au sfătuit, pe secret. Nimeni nu a ştiut. De unde au luat preparatul, de unde l-au găsit, eu n-am văzut, n-am ştiut. A venit târziu ambulanţa”, a menţionat bunica fetei decedate.

Mama fetei era plecată de o lună la muncă în Germania. Tragica veste i-a fost dată de către o consăteancă: „M-a sunat o fată din sat şi mi-a dat de ştire. Ţipete, plânsete şi ce folos. Fata mamei, păpuşă iubită fată. De ce mi-ai luat-o, Doamne”.

După apariţia cazului în presă, reprezentanţii Agenţiei Naţionale pentru Siguranţa Alimentelor s-au deplasat la faţa locului. Părinţii fetei le-au spus că substanţa periculoasă a fost cumpărată de la farmacia veterinară pentru animalele din gospodărie.


„Este contra indicat folosirea acestui preparat în medicina umană. Vite mari cornute. Ovine şi aşa mai departe. A fost o mare greşeală că s-a folosit în medicina umană”, a explicat un reprezentant ANSA.

„Familia face parte dintr-o familie social-vulnerabilă. S-a produs un caz destul de tragic la noi în localitate. Va trebui să facem o claritate, pentru ce era preconizată substanţa”, a declarat Alexandru Todoseiciuc primarul localităţii.

Sătenii sunt şocaţi de această tragedie:


„Era o fetiţă foarte bună şi liniştită. Bunica avea grijă de copii. Ele mergeau la şcoală. Erau îngrijite”.

Fetiţa rămasă în viaţă a fost internată în secţia reanimare în Hânceşti, iar ulterior a fost transferată la Institutul Mamei şi Copilului din Chişinău.


„Chiar de la internare a fost administrată terapia antidot, fiind indicaţie vitală în acest caz şi paralel cea de dezintoxicare. La moment starea este una cu dinamică pozitivă. Copilul este stabil, se alimentează. Din spusele rudelor, substanţa asta a fost procurată de la farmacia veterinară cu scopul de a trata pediculoza”, a menţionat Valentina Rotaru, vicedirector IMC.

publika.md

Moldova

/VIDEO/Nici gratiile nu l-au oprit: Un deținut ar fi coordonat o grupare specializată pe trafic de narcotice.

Oamenii legii au destructurat o rețea de trafic de droguri, coordonată de un deținut din penitenciarul Pruncul. Substanțele, aduse din Polonia, erau comercializate ulterior pe internet, printr-un magazin activ pe aplicația Telegram, cu peste 1.600 de clienți.

Publicat

În cadrul operațiunii, oamenii legii au ridicat aproximativ 2 kilograme de droguri, printre care PVP, cunoscut ca „sare”, și mefedronă, un narcotic care poate provoca panică, halucinații și dependență severă, similară cocainei.

Primul reținut este un tânăr de 20 de ani din Căușeni, care acționa ca curier. Acesta închiriase un apartament în sectorul Botanica din Chișinău, de unde împărțea drogurile în diferite ascunzișuri pentru clienți. Plățile erau efectuate prin portmoneul electronic al grupului, la terminale publice. În urma perchezițiilor, au fost ridicate aproximativ 700 de grame de PVP. Tânărul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.

La începutul lunii februarie au fost reținuți și doi membri ai grupului, ambii în vârstă de 58 de ani, care închiriaseră un apartament în sectorul Ciocana. Aceștia au fost prinși în fața blocului, având asupra lor o geantă cu aproximativ 1,2 kilograme de mefedronă, iar în automobilul lor au fost depistate cantități suplimentare de droguri. Instanța a dispus aplicarea arestului preventiv pentru 30 de zile.


Potrivit anchetei, liderul grupării este un deținut din Pruncul, condamnat anterior la 7 ani de închisoare pentru trafic de droguri. Din celula acestuia au fost ridicate dispozitive de stocare a informației și un pliculeț cu urme de substanțe narcotice, utilizat la ambalarea drogurilor.

Urmărirea penală continuă, pentru identificarea tuturor membrilor grupării și trimiterea dosarului în instanță.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Captură importantă la Cahul: Un bărbat a fost prins cu 100.000 de țigări de contrabandă în mașină.

Un bărbat de 34 de ani a fost prins în timp ce încerca să introducă ilegal în țară 100.000 de țigarete, echivalentul a 5.000 de pachete, fără acte de proveniență sau documente legale.

Publicat

Autoturismul în care erau transportate țigaretele a fost oprit pentru verificări de către ofițerii Serviciului Vamal, în municipiul Cahul.

Țigaretele au fost ridicate și urmează să fie confiscate, prevenind astfel intrarea produselor în piața neagră de consum, cu potențial impact asupra sănătății și respectării legislației. Persoana implicată riscă sancțiuni contravenționale, iar autoritățile continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele cazului și posibile legături cu rețele de contrabandă sau transport ilegal de tutun.


Citește mai departe

Moldova

Centrul Unic de Apel 112, luat cu asalt: În doar câteva ore au recepționate mii de apeluri.

Condițiile meteo extreme au transformat dimineața de 5 februarie într-un coșmar pentru șoferi și pietoni. În doar o oră, între 7:00 și 8:00, Serviciul 112 a recepționat 497 de apeluri, iar până la ora 12, totalul apelurilor primite a ajuns la 2.372.

Publicat

Dintre acestea, 979 de persoane au solicitat intervenția echipajelor medicale de urgență, multe pentru traumatisme și leziuni cauzate de căderi pe polei și ghețuș.

Traficul a fost și el grav afectat: poliția a fost sesizată prin 324 de apeluri, inclusiv pentru 19 accidente rutiere și 17 cazuri de derapaje sau blocaje pe drumuri alunecoase. Salvatorii și pompierii au fost solicitați în 55 de cazuri, inclusiv pentru tractarea vehiculelor derapate și gestionarea incidentelor provocate de gheață. Alte 37 de apeluri au vizat utilajele și drumurile blocate, direcționate către Autoritatea Națională de Drumuri.

Autoritățile fac apel la cetățeni să evite deplasările neesențiale și să circule cu maximă prudență, pentru a preveni accidente și alte incidente.


Citește mai departe

topul săptămânii