Moldova
Plafonul despăgubirilor în cazul constatării amiabile a accidentului este de 10 mii de lei
Cuantumul maxim de despăgubire în cazul aplicării procedurii de constatare amiabilă a accidentului va fi în mărime de zece mii de lei. O hotărâre în acest sens a fost aprobată de către Comisia Națională a Pieței Financiare, transmite IPN.

De asemenea, CNPF a stabilit forma și conținutul formularului „Constatare amiabilă de accident”, precum și normele aferente procedurilor de utilizare a formularului.
Procedura de constatare amiabilă a accidentului poate fi aplicată pentru toate accidentele rutiere survenite pe teritoriul Republicii Moldova, în urma cărora au rezultat numai daune materiale nesemnificative și în care au fost implicate doar două autovehicule.
Formularul conține două pagini autocopiative, cu desen de fon imprimat ofset, ambele având aceeași valoare juridică. Ambii conducători auto implicați în accident îl vor completa și semna. Ulterior, acesta va fi prezentat asigurătorului, nefiind necesară prezentarea șoferilor pentru documentarea accidentului la Poliție. Astfel, va fi exceptată și sancțiunea contravențională.
Procedura de constatare amiabilă a accidentelor minore, în cazul deținerii poliței de asigurare pentru răspundere civilă auto internă, urmează să devină posibilă din luna septembrie, la șase luni de la publicarea noilor prevederi în Monitorul Oficial. Pentru deținătorii certificatului de asigurare „Carte Verde”, procedura se va aplica după expirarea a 24 de luni, adică de la începutul anului viitor.
Moldova
Graba strică treaba și mașina: Un șofer neatent a ajuns cu mașina în șanț
A crezut că știe mai bine decât indicatoarele, dar șanțul i-a demonstrat contrariul.

Un șofer neatent, grăbit să-și continue drumul, a ignorat indicatoarele rutiere care semnalizau lucrările în desfășurare și restricțiile de circulație. S-a întâmplat în zona Gării de Sud, pe Șoseaua Hîncești.
În loc să circule pe benzile unu și doi, așa cum făceau ceilalți șoferi, a intrat pe banda unde accesul era interzis, ajungând cu mașina direct într-un șanț săpat de muncitori.
Din fericire, nu au fost raportate victime în urma accidentului, însă mașina a fost avariată serios.
Moldova
„Legile sunt pentru fraieri” – polițist filmat blocând trotuarul cu mașina personală
Un gest sfidător al unui polițist a fost filmat în centrul capitalei. Omul legii a parcat mașina personală pe trotuar, blocând accesul pietonilor.

Apoi, cu un aer relaxat, și-a luat geaca de serviciu, a închis portiera și a plecat nestingherit, fără să pară preocupat de vreo posibilă sancțiune.
Incidentul a fost surprins la intersecția străzilor Vasile Alecsandri și Alexandru cel Bun de un trecător și a stârnit rapid indignare în rândul internauților, care se întreabă cum pot fi respectate regulile de circulație dacă tocmai cei care ar trebui să vegheze la respectarea lor le încalcă fără jenă.
Am contactat poliția pentru a comenta acest incident, dar deocamdată nu am primit un răspuns.
Moldova
/VIDEO/ Contrabandă „de lux” la Ungheni – bunuri de 80.000 euro confiscate.
Descinderi la Ungheni, unde polițiștii au luat „la puricat” locuința unui bărbat de 32 de ani, bănuit că ar face parte dintr-un grup infracțional organizat. Potrivit anchetatorilor, suspectul ar fi implicat într-o rețea specializată în procurarea, depozitarea și vânzarea ilegală de băuturi alcoolice, produse din tutun și veselă de lux, fără acte de proveniență.

Mărfurile erau distribuite atât pe piața neagră din Republica Moldova, cât și peste hotare.
În urma percheziției, au fost ridicate zeci de sticle de băuturi alcoolice de marcă – inclusiv șampanie, vinuri fine și whisky – cutii cu trabucuri și seturi de veselă de lux, toate fără documente legale. Valoarea estimativă a bunurilor confiscate se ridică la aproximativ 80.000 de euro.
Produsele au fost ridicate pentru expertiză, iar cercetările continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și documentarea întregului lanț infracțional.
-
Moldova2 zile în urmă
Descoperire macabră în Chișinău. Trei cadavre găsite într-un apartament, după un apel anonim
-
Moldova5 zile în urmă
Pericol lângă grădiniță: O femeie, surprinsă cum săpa cu un cuțit lângă gard, în căutare de droguri
-
Moldova5 zile în urmă
Descoperire șocantă, în capitală: Un bărbat s-ar fi sinucis prin strangulare. Cadavrul a fost găsit de trecători.
-
Moldova6 zile în urmă
Un bărbat și-a bătut până la moarte iubita și a aruncat-o într-o fântână. A fost condamnat la 18 ani de detenție.
-
Moldovao zi în urmă
Mita l-a lăsat fără epoleți. Polițistul din Strășeni care ar fi cerut 300 de euro mită de la un șofer, condamnat.
-
Moldova2 zile în urmă
Caz de agresiune la o grădiniță din Anenii Noi. Educatoarea și asistenta, concediate
-
Moldova11 ore în urmă
Viol închipuit, pedeapsă reală: O tânără a ajuns în fața magistraților, după ce a inventat un viol din supărare.
-
Moldova2 zile în urmă
Medicii luptă pentru viața sa: Care e starea șoferului de BMW, rănit în accidentul din apropierea comunei Ciorescu