Rețele de socializare

Moldova

Moldoveni, prinși la frontieră cu permise de conducere și asigurări auto false

Polițiștii de frontieră au înregistrat în ultimele 24 de ore patru cazuri privind uz de fals asupra a trei permise de conducere și a unei asigurări auto internațională. Cercetați, conform prevederilor art. 361 al. (1) Cod Penal al RM, sunt patru conaționali care s-au prezentat la controlul de frontieră prin punctele de trecere Palanca, Sculeni și Leușeni.

Publicat

În PTF Palanca pe direcția ieșire din țară s-a apropiat un mijloc de transport de model Volkswagen Sharan, la volanul căruia se afla un locuitor al capitalei, în vârstă de 41 de ani. Acesta a oferit la solicitarea inspectorului PF actele necesare pentru autorizarea traversării frontierei de stat, printre care și cartea verde. Cea din urmă s-a adeverit a fi neveridică în lipsa elementelor de protecție depistate în timpul verificărilor.

Pe aceeași pistă de deplasare, un alt conducător auto a prezentat permisul de conducere neautentic, care ar fi eliberat de către autoritățile române. Tânărul de 25 de ani conducea o mășină de model Toyota Yaris, fiind originar din satul Roșcani, raionul Anenii Noi. Audiat, șoferul a comunicat că nu cunoaște despre cele depistate, dar a recunoscut că și-a perfectat actul prin intermediul unei persoane necunoscute.

Un pasager de pe ruta Moldova – Franța este cercetat penal de către polițiștii de frontieră din PTF Sculeni după ce printre obiectele personale a fost găsit un permis de conducere moldovenesc, ce prezenta indici de falsificare. În urma verificării autenticității actului cu ajutorul tehnicii din dotare s-a recurs la întocmirea procesului-verbal de audiere și constatare a infracțiunii date.


Încheie șirul ilegalităților de frontieră un alt conațional care s-a prezentat în punctul de trecere Leușeni pe direcția intrare. Acesta, a rămas fără permisul de conducere emis de către biroul de înmatriculare din orașul Dubăsari, după ce asupra documentului s-a identificat lipsa mai multor elemente de protecție. Persoana susține că nu este în cunoștință de cauză, continuându-și drumul având și permis de conducere veridic, eliberat de autoritățile naționale.

Ca urmare, au fost întocmite procese verbale de constatare și audiere pentru fiecare caz în parte, iar documentele – remise în adresa laboratorului de expertiză. Polițiștii de frontieră continua cercetările sub toate aspectele legale pentru elucidarea tuturor circumstanțelor.


Moldova

/VIDEO/ Criminalitate organizată, dată peste cap: Peste 40 de persoane, bănuite de implicare într-o rețea de crimă organizată și spălare de bani.

O amplă operațiune de combatere a criminalității organizate a dus la identificarea a peste 40 de persoane suspectate că ar fi implicate în crearea și conducerea unei organizații criminale și în spălarea banilor.

Publicat

Pe 31 martie, polițiștii Direcției pentru combaterea criminalității organizate și cei de urmărire penală ai INI, împreună cu procurorii de la Procuratura Hîncești – oficiul Leova, au desfășurat peste 20 de percheziții în mai multe localități, printre care municipiul Chișinău, Stăuceni și Ialoveni, dar și în Penitenciarele nr. 4 și nr. 15 din Cricova.

În urma acțiunilor, au fost ridicate telefoane mobile și tablete, cartele SIM, înscrisuri de ciornă, carduri bancare și alte probe relevante pentru modul în care erau gestionate fondurile ilegale, cunoscute sub denumirea de „obșceac” – un fond constituit din contribuțiile deținuților și din activități infracționale. De asemenea, au fost depistate obiecte confecționate în penitenciare și destinate comercializării, dar și două automobile.

Investigațiile au arătat implicarea inclusiv a unui fost angajat al sistemului penitenciar, care deținea anterior o funcție de conducere, dar și a mai multor persoane din afara sistemului, toate contribuind la funcționarea organizației.


În total, peste 40 de persoane cu vârste între 25 și 58 de ani au fost recunoscute ca bănuiți de complicitate la crearea sau conducerea unei organizații criminale și de spălare a banilor. Conform legislației, aceștia riscă pedepse de până la 15 ani de închisoare.

Autoritățile subliniază că ancheta continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și că toți cei vizați beneficiază de prezumția nevinovăției până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Arestat pentru trafic de copii și proxenetism: Un bărbat din Chișinău, suspectat că ar fi exploatat sexual mai multe tinere, inclusiv minore.

Un bărbat de 41 de ani a fost reținut și plasat în arest pentru 30 de zile, fiind suspectat că ar fi exploatat sexual mai multe tinere, inclusiv minore, în municipiul Chișinău.

Publicat

Ofițerii Centrului pentru combaterea traficului de persoane al INI, împreună cu polițiștii și procurorii din sectorul Botanica, au documentat activitatea acestuia. Potrivit poliției, bărbatul identifica clienți prin intermediul unui site de anunțuri și al grupurilor din aplicația Telegram. El le punea la dispoziție victimelor un apartament și o cameră special amenajată pentru prestarea serviciilor sexuale, iar pentru fiecare serviciu prestat, tinerele îi achitau câte 500 de lei.

Investigațiile au arătat că suspectul recruta inclusiv minore din familii social vulnerabile, profitând de lipsa unui loc de trai stabil și de vulnerabilitatea acestora. Până în prezent, patru victime au fost audiate de anchetatori.

În urma percheziției la domiciliul suspectului, polițiștii au ridicat documente cu valoare probatorie, telefonul mobil al bărbatului și alte obiecte relevante pentru anchetă.


Suspectul este cercetat pentru trafic de copii și proxenetism. La moment, individul riscă între 15 și 20 de ani de închisoare, cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcții sau de a desfășura anumite activități pentru 3–5 ani, sau chiar detențiune pe viață.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Schemă de contrabandă cu automobile: Patru persoane, printre care un polițist de frontieră, reținute într-un dosar de milioane.

Patru persoane, printre care și un polițist de frontieră, au fost reținute după destructurarea unei grupări criminale specializate în contrabandă cu automobile și fals informatic. Potrivit anchetatorilor, schema ar fi provocat un prejudiciu estimat la aproximativ 5 milioane de lei.

Publicat

Gruparea a fost destructurată de polițiștii de frontieră din cadrul Direcției securitate internă și Direcției urmărire penală, sub conducerea procurorilor PCCOCS.

Potrivit investigațiilor, membrii grupării introduceau ilegal automobile în Republica Moldova, evitând plata taxelor de import. Ulterior, mașinile erau dezmembrate, iar piesele erau comercializate.

Anchetatorii susțin că schema ar fi fost facilitată inclusiv prin implicarea unor polițiști de frontieră, care ar fi introdus date false în Sistemul Informațional Integrat al Poliției de Frontieră. Astfel, erau denaturate informațiile despre șoferii care introduceau mijloacele de transport în țară.


În cadrul cauzei penale, oamenii legii au reținut patru persoane cu vârste cuprinse între 24 și 48 de ani, precum și alți patru funcționari publici cu statut special, suspectați că ar fi avut diferite roluri în cadrul schemei.

Cu suportul Direcției regionale Vest și al Direcției acțiuni speciale la frontieră, au fost efectuate 15 percheziții în raionul Ungheni. În urma descinderilor, polițiștii au ridicat mijloace bănești, telefoane mobile utilizate în activitatea infracțională, tablete electronice, înscrisuri de ciornă, multiple acte și contracte de vânzare-cumpărare a automobilelor, un mijloc de transport, dar și mai multe vehicule dezmembrate.

Procurorii au solicitat aplicarea măsurii de arest preventiv pentru 30 de zile în privința a patru persoane, printre care și polițistul de frontieră. Celelalte persoane, care colaborează cu ancheta, sunt cercetate în stare de libertate, cu obligația de a nu părăsi teritoriul țării.


Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea tuturor persoanelor implicate. Până la pronunțarea unei hotărâri definitive, toate persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.


Citește mai departe

topul săptămânii