Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ O mașină a ars ca o torță, în capitală

Mare ghinion pe capul unui șofer din capitală. Mașina acestuia a ars ca o torță, chiar în locul unde și-a parcat-o.

Publicat

S-a întâmplat în noaptea de 13 spre 14 august pe bulevardul Dacia din sectorul Botanica al capitalei. Imaginile de la fața locului au fost postate de către un martor ocular și pe o rețea de socializare.

Cei care au alertat pompierii au fost locatarii blocurilor din preajmă. La scurt timp, la fața locului a intervenit un echipaj de salvatori, care au stins focul. Potrivit ofițerului de presă al IGSU, Liliana Pușcașu, în doar câteva minute automobilul a ars în proporție de 90%. Din fericire însă nimeni nu a avut de suferit. Imaginile apărute pe internet au stârnit revolta unor internauți.

În fotografii se vede că mașina este parcată în curte pe gazon la doar câțiva pași de la terenul de joacă. Unii au admis că incendiul ar fi fost provocat de locatari care astfel ar fi pedepsit șoferul pentru că ar fi parcat neregulamentar.


Versiune care nu a fost confirmată de pompieri. În prezent cauza și circumstanțele incendiului se stabilesc.

echipa.md


Moldova

Graba strică treaba și mașina: Un șofer neatent a ajuns cu mașina în șanț

A crezut că știe mai bine decât indicatoarele, dar șanțul i-a demonstrat contrariul.

Publicat

Un șofer neatent, grăbit să-și continue drumul, a ignorat indicatoarele rutiere care semnalizau lucrările în desfășurare și restricțiile de circulație. S-a întâmplat în zona Gării de Sud, pe Șoseaua Hîncești.

În loc să circule pe benzile unu și doi, așa cum făceau ceilalți șoferi, a intrat pe banda unde accesul era interzis, ajungând cu mașina direct într-un șanț săpat de muncitori.


Din fericire, nu au fost raportate victime în urma accidentului, însă mașina a fost avariată serios.


Citește mai departe

Moldova

„Legile sunt pentru fraieri” – polițist filmat blocând trotuarul cu mașina personală

Un gest sfidător al unui polițist a fost filmat în centrul capitalei. Omul legii a parcat mașina personală pe trotuar, blocând accesul pietonilor.

Publicat

Apoi, cu un aer relaxat, și-a luat geaca de serviciu, a închis portiera și a plecat nestingherit, fără să pară preocupat de vreo posibilă sancțiune.

Incidentul a fost surprins la intersecția străzilor Vasile Alecsandri și Alexandru cel Bun de un trecător și a stârnit rapid indignare în rândul internauților, care se întreabă cum pot fi respectate regulile de circulație dacă tocmai cei care ar trebui să vegheze la respectarea lor le încalcă fără jenă.


Am contactat poliția pentru a comenta acest incident, dar deocamdată nu am primit un răspuns.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Contrabandă „de lux” la Ungheni – bunuri de 80.000 euro confiscate.

Descinderi la Ungheni, unde polițiștii au luat „la puricat” locuința unui bărbat de 32 de ani, bănuit că ar face parte dintr-un grup infracțional organizat. Potrivit anchetatorilor, suspectul ar fi implicat într-o rețea specializată în procurarea, depozitarea și vânzarea ilegală de băuturi alcoolice, produse din tutun și veselă de lux, fără acte de proveniență.

Publicat

Mărfurile erau distribuite atât pe piața neagră din Republica Moldova, cât și peste hotare.

În urma percheziției, au fost ridicate zeci de sticle de băuturi alcoolice de marcă – inclusiv șampanie, vinuri fine și whisky – cutii cu trabucuri și seturi de veselă de lux, toate fără documente legale. Valoarea estimativă a bunurilor confiscate se ridică la aproximativ 80.000 de euro.


Produsele au fost ridicate pentru expertiză, iar cercetările continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și documentarea întregului lanț infracțional.


Citește mai departe

topul săptămânii