Moldova
Un moldovean din Italia și-a ucis fosta soție, apoi s-a spânzurat în garaj
Scene dramatice la Santa Veneranda, în provincia Pesaro din regiunea Marche, unde o pereche de moldoveni, foști soț și soție, au fost găsiți fără viață. Femeia, în vârstă de 42 de ani, a fost descoperită în baie, strangulată, iar în garaj a fost găsit corpul fostului său soț, care s-a spânzurat.
Maria Cegolea era moldoveancă și lucra în Italia ca îngrijitoare. Avea două fete, în vârstă de 23 și 14 ani, Nadia și Andreea, care în această perioadă se aflau în vacanță la bunici, în Republica Moldova. Fostul soț al Mariei, de care se despărțise aproximativ cu un an în urmă, se numea Andrei Cegolea, în vârstă de 47 de ani și era tot din Moldova. Lucra în Italia ca muncitor și în fiecare zi mergea la parterul casei de pe via Chiaramonti, pentru a-și vizita fiicele care locuiau cu mama sa.
Maria se destăinuise de multe ori rudelor sale povestindu-le că Andrei era un bărbat violent, că o lovise de nenumărate ori din gelozie și că îi era foarte frică de el. Pentru asta se despărțise de dânsul, îi era mereu teamă că i-ar putea face rău, în schimb, niciodată nu l-a denunțat la poliție.
Din Moldova fetele vorbeau în fiecare zi cu mama lor. Duminică, 11 august, nimeni nu le-a răspuns însă la celularul Mariei și nici al tatălui lor, de aceea, în jurul orei 19.00 au sunat la niște verișori care locuiesc la Pantano, în apropiere și i-au rugat să meargă să verifice dacă totul este în regulă. Poate mama lor era bolnavă, poate se simțea rău și nu reușea să răspundă la telefon. Când Petru și un alt văr au ajuns acasă la Maria, ușa din spatele casei au găsit-o deschisă. Au intrat, iar la capătul coridorului au văzut baia și trupul fără viață al Mariei întins sub fereastră. În jurul gâtului, femeia avea înfășurat un prosop.
Prima patrulă a carabinierilor a sosit în jurul orei 19.30, iar aceștia au chemat imediat criminaliștii și medicul legal pentru că femeia decedată prezenta numeroase vânătăi pe brațe și totul lăsa de înțeles că nu era o moarte naturală ci una provocată. Între timp au început o percheziție preliminară a casei și astfel au descoperit trupul bărbatului care atârna spânzurat într-o magazie din curte folosită drept garaj. Specialiștii criminologi au estimat că totul se petrecuse cu șapte-opt ore înainte.
Andrei Cegolea a acționat în absența proprietarilor care locuiau la etajul de deasupra apartamentului fostei sale soții. Aceștia au declarat că ei pe la ora 10.00 au plecat la mare și până atunci nimic deosebit nu le-a atras atenția. Nu l-au văzut pe Andrei apropiindu-se de casă și nici un zgomot ciudat nu s-a auzit din apartamentul femeii moldovence. Doar când s-au întors au văzut că rudele ei intraseră deja în locuință unde descoperiseră tragedia.
Din primele reconstituiri ale carabinierilor rezultă că bărbatul și-a bătut întâi fosta soție după care a strangulat-o în baie cu un prosop. Podeaua era plină de apă, iar anchetatorii au găsit mai multe cârpe răsfirate, ca și cum cineva ar fi încercat să șteargă pe jos. După ce și-a ucis soția, Andrei a ieșit din casă și s-a spânzurat în magazia din curte.
O zi dramatică în care doi oameni, foști soț și soție, nu au reușit să treacă peste falimentul relației lor. O femeie care a plătit cu viața încrederea de a-i deschide ușa și de a-l primi în casă pe cel care îi fusese cândva soț și care era tatăl copiilor ei. Două tinere fete care vor trăi toată viața cu o durere în suflet pe care nimeni și nimic nu va putea să le-o aline.
Moldova
Dublă tragedie, la Hîncești: Două femei au murit într-o casă cuprinsă de flăcări
Dublă tragedie în orașul Hîncești, în ajunul Crăciunului. Un incendiu a cuprins o casă de locuit luând viața a două persoane. Focul a cuprins o casă de pe strada Miron Costin, în seara de 24 decembrie, în jurul orei 19:17, iar imagini de la fața locului au fost făcute publice pe un portal local de știri!
Contactată pentru a oferi mai multe detalii, ofițerul de presă de la IGSU, Liliana Pușcașu, a declarat că la fața locului au fost direcționate 3 echipaje de pompieri. Potrivit informațiilor preliminare, flăcările au distrus în totalitate bunurile materiale din interiorul casei, iar tavanul unei camere cu suprafața de aproximativ 9 metri pătrați s-a prăbușit.
În timpul misiunii, pompierii au extras din locuință două persoane aflate în stare inconștientă, proprietara casei în vârstă de 32 de ani și o altă femeie de 70 de ani.
Din nefericire, în pofida manevrelor de resuscitare, în cele din urmă medicii au constatat decesul ambelor persoane. Cauza izbucnirii incendiului urmează să fie stabilită.
Moldova
Poliția oferă detalii în cazul crimelor din Anenii Noi. Un bărbat dispărut, anchetă de omor și indicii despre alte crime
O anchetă începută în septembrie, după dispariția unui bărbat de 61 de ani din localitatea Beriozchi, raionul Anenii Noi, a dus la rețineri și descoperiri cutremurătoare. Principalul suspect este un bărbat de 59 de ani, din aceeași localitate, cunoscut anterior cu antecedente penale, față de care anchetatorii iau în calcul versiunea omorului.
În urma perchezițiilor efectuate la gospodăriile acestuia, oamenii legii au găsit hainele victimei purtate în ziua dispariției, oseminte presupuse a fi umane, obiecte care ar fi fost folosite la comiterea infracțiunii și alte probe esențiale. Toate bunurile au fost ridicate și urmează să fie supuse expertizelor, inclusiv ADN.
Cu sprijinul mascaților BPDS Fulger, au fost reținute trei persoane: suspectul, o femeie de 55 de ani apropiată acestuia și un bărbat de 34 de ani, urmând să fie solicitat arest preventiv. Anchetatorii susțin că există indicii temeinice că bănuitul ar fi implicat și în alte infracțiuni similare, ceea ce a dus la extinderea investigațiilor.
În prezent, poliția desfășoară cercetări ample pe terenurile și la ferma suspectului, cu tehnică specializată, pentru a identifica eventuale alte victime. Ancheta este în plină desfășurare, iar toate persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției până la o decizie definitivă a instanței.
Amintim că potrivit unor surse apropiate anchetei, citate de Stiri.MD, cel puțin trei persoane ar fi fost ucise, iar ulterior cadavrele ar fi fost distruse, fiind oferite drept hrană animalelor din gospodăria suspectului.
Moldova
Percheziții într-un dosar de construcții ilegale în centrul Chișinăului. Este vizat proiectul de pe locul fostului „Gaudeamus”
O companie de construcții din municipiul Chișinău este vizată într-o cauză penală ce ține de încălcarea regulilor de executare a lucrărilor de construcție pentru clădiri cu cinci și mai multe etaje. Dosarul se referă la edificarea unui complex multifuncțional cu peste 15 nivele pe terenul fostului cinematograf „Gaudeamus”, amplasat în centrul capitalei, în apropierea zonelor de protecție a monumentelor istorice și a forului public.
Potrivit anchetatorilor, reprezentanții companiei ar fi obținut de la Primăria municipiului Chișinău actele permisive necesare, inclusiv certificatul de urbanism și autorizația de construire, fără avizul obligatoriu al Ministerului Culturii. Mai mult, lucrările propriu-zise ar fi fost începute în lipsa tuturor avizelor legale și cu nerespectarea distanțelor normative față de zonele de protecție ale monumentelor istorice din perimetru.
În baza probelor acumulate, Centrul Național Anticorupție a inițiat o cauză penală, existând o bănuială rezonabilă privind încălcarea regulilor de executare a construcțiilor. La această oră, ofițerii CNA, în comun cu procurorii din municipiul Chișinău, desfășoară percheziții la administratorii companiei de construcții și în alte locații din capitală, pentru a stabili toate circumstanțele cazului și a identifica persoanele implicate.
Toate persoanele vizate urmează să fie audiate în calitate de bănuiți. Autoritățile subliniază că acestea beneficiază de prezumția nevinovăției până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.
-
Moldova3 zile în urmăCrimă șocantă în raionul Anenii Noi: trei persoane ar fi fost ucise și date hrană porcilor
-
Moldova3 zile în urmăFinal tragic după accidentul din Rîșcani: angajatul IGSU lovit cu mașina de un șofer beat și drogat a decedat după 14 zile în comă
-
Moldova7 zile în urmăPericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar
-
Moldova2 zile în urmăPoliția oferă detalii în cazul crimelor din Anenii Noi. Un bărbat dispărut, anchetă de omor și indicii despre alte crime
-
Moldova4 zile în urmăFocuri de armă la IP Centru: Conducerea inspectoratului, eliberată din funcție.
-
Moldova7 zile în urmăIncendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor
-
Moldova3 zile în urmăImpact violent la Drochia. Un șofer, descarcerat din mașină de salvatori după o coliziune frontală
-
Moldova4 zile în urmăMisiune de serviciu finalizată la spital: Doi polițiști au fost răniți în urma unui accident grav, la Ceadîr-Lunga.
