Moldova
/FOTO/ O întreprindere din Bender, mistuită de flăcări. Angajații au rămas fără birou.
Dimineață fierbinte, la propriu, la Bender. O întreprindere municipală a fost curprinsă de flăcări în ziua de 7 iulie. S-a incendiat un birou cu o suprafață de 16 metri pătrați situată în clădirea administrativă a întreprinderii, care furnizează energie electrică pe teritoriul raionului Bender.
Cel care a observat arderea a fost paznicul întreprinderii, tot el a fost cel care a alertat pompierii. În doar 15 minute autospeciala a venit la locul celor întâmplate, chiar și așa nu s-a reușit salvarea bunurilor din interior.
A fost arsă mobila, tehnica și geamurile încăperii. Noroc că incendiul a izbucnit în jurul orei 7 când angajații încă nu au venit la muncă. Astfel, victime nu s-au înregistrat. Pompierii admit mai multe versiuni de incendiere.
Cea mai probabilă dintre care este uzarea incorectă a tehnicii electrice și asta deoarece la priză a fost găsit conectat un ceas electric. Cercetările pe acest caz, continuă.
Moldova
Avocat reținut pentru 72 de ore: ar fi cerut bani ca să „rezolve” o pedeapsă suspendată
Un avocat din Dondușeni a fost reținut pentru 72 de ore, după ce ofițerii CNA și procurorii anticorupție au efectuat percheziții la biroul său, la domiciliu, în automobil, dar și la Biroul de Probațiune Dondușeni. Anchetatorii îl suspectează de trafic de influență și corupere pasivă.
Potrivit anchetei, avocatul ar fi cerut bani de la soția unui bărbat condamnat pentru violență în familie și aflat sub pedeapsă cu suspendare. În schimbul mitei, ar fi promis că poate influența angajații Biroului de Probațiune, astfel încât aceștia să amâne demersul prin care suspendarea urma să fie anulată — deoarece condamnatul nu se prezenta la Probațiune.
După descinderile de astăzi, avocatul a fost încătușat și plasat în izolatorul CNA pentru 72 de ore. Dosarul vizează infracțiunile de corupere pasivă și trafic de influență, iar ancheta continuă pentru identificarea tuturor celor implicați.
Până la o decizie definitivă a instanței, avocatul beneficiază de prezumția de nevinovăție.
Moldova
O contabilă, care a furat peste 1,5 milioane de lei din banca unde lucra, trimisă în judecată după ani de fraude ingenioase
O fostă contabilă-șef adjunct a unei bănci din Fălești este trimisă în judecată, după ce anchetatorii au stabilit că, timp de trei ani, a delapidat peste 1,5 milioane de lei din conturile clienților, ascunzând fraudele prin documente falsificate.
Potrivit procurorilor, între 2012 și 2015, femeia falsifica extrase de cont, ordine de plată și folosea delegații semnate anterior pentru a retrage bani fără acordul clienților – inclusiv al unor agenți economici. Schema era atât de bine pusă la punct, încât lipsurile nu au fost observate ani la rând.
Inculpata și-a recunoscut parțial vina. Ironia sorții: aceasta fusese deja condamnată în 2019 pentru fapte similare, primind atunci un an de închisoare cu suspendare.
Acum, riscă până la 15 ani de închisoare pentru delapidare și alți până la 3 ani pentru fals în acte. Până la o decizie definitivă, beneficiază de prezumția de nevinovăție.
Moldova
Skoda trece la roșu și lovește violent un Volvo în centrul Capitalei — momentul impactului, surprins video
Accident rutier violent la intersecția străzilor Ismail și 31 August din Chișinău. Două automobile – o Skoda și un Volvo – s-au ciocnit violent, iar momentul impactului a fost surprins de o cameră de bord, instalată în mașina unui automobilist.
În imagini se vede cum Skoda trece la culoarea roșie a semaforului și lovește în plin Volvo-ul condus de o femeie de 38 de ani. În urma coliziunii, Volvo a fost proiectat pe trotuar, unde s-a tamponat într-un pilon electric.
Potrivit poliției, șoferița Volvo a primit îngrijiri medicale la fața locului, însă a refuzat spitalizarea. Ambele vehicule au fost avariate considerabil.
Poliția urmează să stabilească toate circumstanțele exacte ale accidentului.
-
Moldova6 zile în urmăUn polițist de la IP Fălești, mort de beat la volan, a dat cu Logan-ul în parapet, la Rîșcani. Riscă să ajungă șomer
-
Moldova7 zile în urmăAccident spectaculos la Step-Soci, raionul Orhei: două mașini au ajuns în curtea unei gospodării
-
Moldova7 zile în urmăA torturat victima, apoi a aruncat-o de la etajul 9: O moldoveancă, condamnată pentru omor cu „cruzime excepțională”, reținută în SUA
-
Moldova7 zile în urmăDoi polițisti riscă dosar penal: o femeie din Ucraina ar fi fost scursă de bani si hărțuită sexual în Moldova
-
Moldova23 de ore în urmăCu autospeciala în gard: O mașină a poliției de frontieră, implicată într-un accident, la Fălești.
-
Moldova6 zile în urmăDoi tâlhari în cazul soților vârstnici din Căușeni – condamnați. Au pătruns mascați și înarmați în casă pentru 100.000 lei
-
Moldova7 zile în urmăAccident tragic în raionul Strășeni. Trei persoane au decedat
-
Moldova5 zile în urmăDoi bărbați din Dondușeni, reținuți pentru trafic de persoane: victime bătute, umilite și obligate să muncească, un bărbat ajungând la suicid
