Moldova
Clipe de groază pentru 40 de pasageri ai autocarului de pe ruta Brașov – Chișinău. Șoferul a leșinat la volan.
Clipe de groază și o sperietură zdravănă – de asta au avut parte cei 40 de pasageri ai autocarului de pe cursa Brașov – Chișinău. În drum spre capitală, oamenii au fost la un pas de a fi implicați într-un grav accident rutier, după ce șoferului autobuzului ar fi leșinat în timp ce conducea cu circa 90 de kilometri la oră.
Totul s-ar fi întâmplat în ziua de 7 iulie. Martor al celor întâmplate a fost un alt automobilistul. Tot el a fost cel care a descrie incidentul pe una din rețelele de socializare.
Potrivit autorului postării, el ar fi mers cu mașina în spatele autocarului când acesta a început să se deplaseze haotic pe carosabil. Inițial, bărbatul s-a gândit că șoferul încerca astfel să evite gropile de pe șosea, însă când autobuzul a ieșit pentru a doua oară pe acostament bărbatul și-a dat seama că ceva nu este în regulă. În momentul în care a realizat că nimeni nu controlează volanul, acesta a claxonat lung.
Mai mult, pentru a atrage atenția asupra celor ce se întâmpla, bărbatul ar fi ieșit pe contrasens și ar fi fost cât pe ce de a se izbi frontal într-un alt automobil care se deplasa regulamentar. În acel moment cineva ar fi preluat controlul volanului și ar fi oprit autocarul.
Panicați pasagerii ar fi chemat în ajutor poliția și medicii. La fața locului au intervenit trei echipaje de poliție și două ambulanțe. Potrivit versiunii preliminare șoferul autocarului ar fi suferit o criză de diabet iar colegul său ar fi adormit.
Moldova
Doi tineri vindeau droguri prin Telegram, iar un bărbat a amenajat un „loc de consum” în apartament: percheziții și rețineri la Bălți și în Chișinău
Doi tineri de 19 și 22 de ani, originari din Strășeni, au fost identificați ca fiind distribuitori de droguri în Bălți și alte localități, folosind inclusiv aplicația Telegram.
Aceștia ascundeau pachețelele în zone retrase și transmiteau coordonatele către „operatorul” grupului. La percheziții au fost găsite PVP, masă vegetală, telefoane, cartele SIM, un cântar electronic și cartușe de calibrul 16. Cei doi au fost arestați pentru 30 de zile și riscă până la 7 ani de închisoare.
Într-un caz separat, un bărbat de 37 de ani din Chișinău este cercetat pentru că și-ar fi transformat apartamentul din sectorul Botanica într-un spațiu pentru consumul de droguri. În locuință au fost găsite dispozitive artizanale, pachețele cu PVP, telefoane și cântare electronice, precum și patru persoane prezente acolo în momentul percheziției. Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore și ar putea primi până la 4 ani de închisoare.
Moldova
Accident mortal, la Avdarma: Un șofer a murit, după ce a intrat cu mașina într-un gard din beton.
Accident mortal în raionul Comrat. Un bărbat de 51 de ani și-a pierdut viața, după ce mașina pe care o conducea s-a răsturnat și s-a izbit violent de un gard din beton, la ieșirea din localitatea Avdarma.
Totul s-a întâmplat în seara de 20 noiembrie, aproape de miezul nopții, când poliția din Comrat a fost alertată printr-un apel telefonic că pe traseu ar fi avut loc un accident grav, cu posibile victime.
Ajunși la fața locului, oamenii legii au stabilit preliminar că șoferul, deplasându-se din Avdarma spre vest, nu ar fi ținut cont de condițiile de drum. Mașina a derapat, a ieșit pe acostament, s-a răsturnat într-un șanț și s-a oprit într-un gard de beton, impactul fiind extrem de puternic.
Șoferul a fost găsit în stare critică, având multiple traumatisme. Medicii de pe ambulanță au încercat să-i salveze viața, însă acesta a murit în drum spre Spitalul Raional Comrat.
Poliția urmează să stabilească toate circumstanțele producerii tragediei.
Datele statistice arată că, dacă în primele trei luni ale anului curent în accidente rutiere au fost rănite 442 de persoane, în trimestrul al doilea – aproape 670, iar în perioada iulie-septembrie a fost și mai grav – peste 840 de persoane traumatizate, aproape dublu față de începutul anului. Totodată, în aceeași perioadă 134 de persoane și-au pierdut viața în accidente teribile produse pe traseele din țară.
Moldova
Reținut cu droguri de peste 100.000 de lei: Percheziții la un bărbat de 38 de ani din Chișinău
O nouă zi – un nou reținut pentru droguri în Capitală. Polițiștii de la Buiucani, în colaborare cu procurorii, documentează un bărbat de 38 de ani, după ce în locuința acestuia au fost descoperite mai multe tipuri de substanțe narcotice.
În urma măsurilor speciale de investigație, oamenii legii au efectuat percheziții la domiciliul suspectului. Acolo au găsit 14 tuburi cu ulei de cannabis, pachețele cu marijuana, un tub cu substanță vegetală verde, ciuperci halucinogene și diverse dispozitive pentru consumul de droguri. Valoarea totală a capturii depășește 100.000 de lei.
Toate bunurile ridicate au fost transmise la expertiză, iar bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore. Dacă vinovăția îi va fi demonstrată, riscă până la 15 ani de închisoare.
Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și a provenienței drogurilor. Acțiunea de reținere a avut loc cu suportul BPDS „Fulger”.
-
Moldova2 zile în urmăGrav accident, soldat cu moartea unei tinere de 23 de ani, la Rîșcani. Alta a ajuns la spital, iar șoferul – de negăsit
-
Moldova2 zile în urmăCrimă șocantă la Nisporeni: O adolescentă de 19 ani și mama ei, omorâte cu bestialitate de către o rudă
-
Moldova4 zile în urmăCu autospeciala în gard: O mașină a poliției de frontieră, implicată într-un accident, la Fălești.
-
Moldova20 de ore în urmăAproximativ 5 TONE de bomboane cu aditiv interzis, oprite la frontieră: ANSA blochează un lot periculos pentru consumatori
-
Moldova2 zile în urmăSpeluncă de droguri descoperită la Botanica: un apartament plin cu consumatori, dispozitive și pachețele cu „sare”
-
Moldova20 de ore în urmăAuromobil al MAI, incendiat chiar în fața sectorului de poliție, ziua în amiaza mare, la Călărași
-
Moldova19 ore în urmăAccident cu doi răniți pe traseul Chișinău–Hîncești: manevră riscantă, impact lateral și intervenție medicală de urgență
-
Moldova3 zile în urmăSkoda trece la roșu și lovește violent un Volvo în centrul Capitalei — momentul impactului, surprins video
