Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Salvatorii au intervenit în peste 30 situaţii de risc în urma ploilor în sudul ţării

În urma intemperiilor înregistrate în sudul ţării în după amiaza zilei de 03 iulie 2019, angajaţii IGSU au fost solicitaţi să intervină în peste 30 situaţii de risc.  Salvatorii au intervenit pentru a efectua lucrările de defrişare a mai multor copaci căzuţi în urma intensificărilor vîntului în localităţile afectate din raioanele Basarabeasca, Cahul, Căuşeni,  Ştefan-Vodă, Cimişlia, Taraclia, dar şi UTA Găgăuzia.

Publicat

În urma prăbuşirii a mai multor copaci au fost deteriorate parţial firele electrice şi de telecomunicaţii în raionul Basarabeasca. Potrivit IGSU, pompierii au înlăturat trei copaci, unul fiind căzut pe o conductă de gaz din localitatea Iserlia a raionului Basarabeasca. Astfel de intervenţie a avut loc şi în municipiul Comrat din UTA Găgăuzia, aici 4 copaci au blocat teritoriul spitalului raional. Iar în satul Ciucur –Mingir a raionului Cimişlia,  pompierii au defrişat un arbore care a blocat parţial traseul M3. Conform informaţiilor operative, acoperişurile a mai multor clădiri şi case de locuit au fost deteriorate în toate regiunile afectate de ploi. În municipiul Comrat UTA Găgăuzia au fost afectate acoperişurile a două blocuri locative, dar şi  patru case de locuit.

Acoperişurile a peste 30 de case de locuit, dar şi a unei tabere de copii au fost afectate în urma precipitaţiilor şi în localitatea Chirsova. Suplimentar se raportează că, 10 foi de ardezie au fost smulse de pe acoperişul Liceului din oraşul Basarabeasca, dar şi peste 120  foi de ardezie de pe acoperişul liceului şi casei de cultură din localitatea Sadaclia aceluiaşi raion. Totodată, din cauza vîntului puternic acoperişul Căminului cultural din satul Săiţi raionul Căuşeni a fost deteriorat, fiind smulse 50 foi de ardezie, iar în localitatea Tocuz acoperişul din ţiglă metalică de circa 200 m2 a unei grădinițe de copii a fost deteriorat parţial. Mai mult în urma condiţiilor meteorologice nefavorabile în satul Berzoaia a raionului Ştefan Vodă au fost deteriorate 20 de foi de ardezie de pe acoperişul, dar şi parţial tavanul unei case de locuit, după ce o antenă de telecomunicaţii a căzut peste locuinţa.

Potrivit datelor operative colectate de subdiviziunile teritoriale IGSU la data de 4 iulie către ora 10:30 în partea de sud a republicii rămân deconectate de la energia electrică 49 localităţi din 5 raioane.


Comisiile pentru situaţii excepţionale raionale lucrează la faţa locului pentru estimarea prejudiciilor înregistrate.

echipa.md


Moldova

Goană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova

„A pornit la drum cu curajul din pahar.” Un tânăr de 24 de ani a pus în pericol traficul, după ce a urcat beat la volanul unui Peugeot și a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor din Călărași.

Publicat

Urmărirea a început în apropierea satului Rădeni și s-a încheiat la Cornova, unde mașina a fost blocată.

Testarea alcoolscopică a indicat 1,12 mg/l alcool în aerul expirat, o concentrație extrem de periculoasă.


Automobilul a fost ridicat la parcarea specială, iar șoferul a fost reținut pentru 72 de ore.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Accident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital

Un grav accident rutier s-a produs astăzi, în jurul orei 10:20, în apropierea satului Ghindești, raionul Florești.

Publicat

Un automobil de marca Citroën, condus de un bărbat de 53 de ani, a derapat de pe carosabil din cauza vitezei excesive, s-a izbit violent de un copac și s-a inversat.

În mașină se afla și soția șoferului, tot în vârstă de 53 de ani, care a decedat pe loc în urma impactului. Conducătorul auto a fost transportat în stare gravă la spital pentru îngrijiri medicale.

Din nefericire, în urma traumelor primite, și șoferul a decedat la spital.


Poliția continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele producerii tragediei.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Șpagă de 20.000 de lei pentru acte false. Jurist reținut în Chișinău după ce a încercat să mituiască un polițist

Ofițerii SPIA, în colaborare cu IP Botanica, sub conducerea procurorilor din cadrul PCCOCS, anunță reținerea pentru 72 de ore a juristului unei companii de transport a produselor alimentare, după ce i-ar fi oferit 20.000 lei mită unui polițist din IP Botanica din Chișinău.

Publicat

Polițistul a denunțat acțiunile juristului, iar oamenii legii au pornit investigarea penală a acestuia. Potrivit autorităților de drept, juristul ar fi oferit mită pentru ca polițistul să treacă cu vederea faptul că acea companie deținea acte fitosanitare false, punând astfel în pericol siguranța și legalitatea transportării acelor produse alimentare către instituții publice și magazine.

Juristul cu vârsta de 41 de ani, a fost reținut imediat ce a oferit mita, după ce cu o zi înainte, acesta i-ar fi promis suma de bani, în apropierea inspectoratului. Ulterior, Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale i-a prezentat juristului învinuirea pentru corupere activă.


Investigațiile penale continuă, iar persoana beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.


Citește mai departe

topul săptămânii