Rețele de socializare

Moldova

Mai mult de jumătate de apelurile făcute la 112 nu au fost urgente

Campioană este o persoană care a sunat de peste 16 660 de ori de la începutul anului de pe un număr IMEI. Unii oamenii solicită sau vor să ofere diverse informaţii, care nu sunt de competenţa Serviciului de urgenţă 112, alții apelează abuziv, repetativ sau involuntar. 

Publicat

În mod cert, preluarea apelurilor la numărul unic de urgenţă este îngreunată de procesarea apelurilor făcute neintenționat la numărul de urgenţă. Spre exemplu, un telefon introdus în buzunar sau aruncat în poşetă, fără a fi blocată tastatura acestuia. Procedura prevede că, în astfel de situaţii, operatorii 112 sunt obligaţi să asculte apelul preluat timp de 15-20 de secunde, chiar dacă de la celălalt capăt al firului nu se aude niciun sunet, apoi să reapeleze de două ori numărul de pe care s-a efectuat apelul. Pentru un astfel de apel involuntar și care nu este efectiv o urgență reală se pierd timp, resurse – vitale în alte cazuri, unde poate fi vorba despre diferența între viaţă şi moarte.

Menționăm că, în prima jumătate a anului 2019, operatorii 112 au preluat 1 635 543 apeluri. Potrivit datelor statistice, reiese o medie zilnică de 11 458 de apeluri la numărul unic de urgență 112.
Apelurile de urgenţă reale reprezintă 38%, iar dintre acestea cele mai multe au fost gestionate de Serviciul de Ambulanţă (76,13%), Poliţie (20,66%) şi Pompieri (3,21%).

Cele mai solicitate intervenții, conform clasificatoarelor evenimentelor sunt: hipertensiunea arterială, copil bolnav, dureri abdominale sau de spate, infracțiune contra vieții, contra patrimoniului, incendiile, intervenții de salvare și deblocare.


Din punct de vedere al localizării geografice, cele mai multe apeluri provin din municipiile Chișinău și Bălți și raioanele Orhei, Criuleni și Hâncești.


Moldova

Val de rețineri pentru droguri în Chișinău: tânăr prins cu 300.000 lei în „sare”, iar alte 18 cazuri depistate în toate sectoarele capitalei

Polițiștii din Chișinău au desfășurat în ultima perioadă o amplă operațiune antidrog, soldată cu zeci de rețineri și capturi importante. Cea mai gravă descoperire vizează un tânăr de 23 de ani, prins în flagrant în timp ce ascundea pachețele cu PVP într-un parc din sectorul Buiucani.

Publicat

În total, oamenii legii au ridicat de la el 90 de pachețele cu droguri, iar la perchezițiile de acasă – încă 153 de pachețele și aproximativ 350 de grame de substanță neambalată, alături de cântare electronice și materiale pentru porționare. Valoarea totală: aproximativ 300.000 de lei. Tânărul, care acționa prin Telegram, a fost reținut pentru 72 de ore.

În același timp, Batalionul de Patrulare și Reacționare Operativă a documentat 18 cazuri separate de deținere și distribuire de droguri în toate sectoarele Chișinăului. Pe lângă adulți, printre cei depistați se află și minori de 15, 16 și 17 ani.


• În sectorul Centru, trei bărbați cu vârste între 29 și 34 de ani au fost găsiți cu PVP și mefedronă, unii având și dispozitive pentru consum.
• La Botanica, un tânăr de 24 de ani și un bărbat de 29 de ani aveau PVP, iar doi minori de 17 ani – marijuana.
• În Buiucani, polițiștii au ridicat marijuana de la un minor de 16 ani și PVP de la un bărbat de 32 de ani.
• În sectorul Rîșcani au fost documentate cinci cazuri: un minor de 16 ani cu marijuana, un tânăr de 24 de ani cu hașiș, doi bărbați de 23 și 38 de ani cu mefedronă și un bărbat de 32 de ani cu PVP.
• La Ciocana, polițiștii au ridicat două pachețele cu hașiș de la un tânăr de 24 de ani, nouă pachețele cu PVP de la un bărbat de 43 de ani, șase pachețele cu PVP de la doi minori de 15 ani, și 25 de pachețele cu marijuana de la un bărbat de 36 de ani.

Toți cei implicați sunt cercetați conform legii. Poliția anunță că acțiunile de combatere a distribuției drogurilor vor continua în capitală.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Moldovean oprit la granița română: În camionul său au fost găsite componente de armament

Alertă la graniţa moldo-română după ce un camion care ar avea muniție de război a fost oprit când încerca să intre în România pe la vama Albiţa.

Publicat

Transportul ar fi urmat să ajungă în Israel, au declarat surse pentru Antena 3 CNN.

În jurul orei 1.30, un cetățean din Republica Moldova a ajuns la graniță, conducând un camion cu o remorcă de tip container, pe care se aflau „elemente metalice”, conform declarațiilor acestora la vamă. Vameșii au oprit camionul, l-au scanat și a reieșit că în camion se aflau componente care puteau fi inclusiv lansatoare de rachete, potrivit surselor citate.

Camionul a fost sigilat, urmează ca la fața locului să vină echipaje de la Arme și Muniții, ca să inventarieze marfa. Sursele au adăugat că șoferul ar fi declarat că armamentul urma să ajungă în Israel.


Șoferul a fost pus sub observare de forțele de ordine până când toată marfa va fi inventariată.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Grav accident, soldat cu moartea unei tinere de 23 de ani, la Rîșcani. Alta a ajuns la spital, iar șoferul – de negăsit

O tânără a murit, iar alta a ajuns la spital, după ce mașina cu care se deplasau a fost implicată într-un grav accident rutier.

Publicat

Potrivit informațiilor apărute în presă, tragedia s-a produs noaptea trecută în jurul orei 01:00, pe traseul G-17, în proximitatea localității Mihăeleni, din raionul Rîșcani.

Astfel, potrivit surselor în accident a fost implicat un automobil de marca Audi A8, cu plăcuțe de înmatriculare de Polonia, al cărui șofer, un tânăr de 25 de ani, originar Mihăilenii Vechi, același raion, ar fi forțat pedala de accelerație și se deplasa cu viteză excesivă.


Dânsul a pierdut controlul volanului, iar mașina a derapat pe carosabil, a intrat pe contrasens și s-a izbit în parapetul de pe acostament, pe care l-a distrus pe o distanță de aproximativ 30 de metri, după care mașina s-a răsturnat.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii