Rețele de socializare

Moldova

Accident pe un şantier de construcţie: Câteva cărămizi au căzut peste acoperişul unei alimentare

Accident pe un şantier de construcţie din centrul Capitalei. Câteva cărămizi au căzut de la înălţime peste acoperişul unei alimentare, dar şi au deteriorat o maşină parcată în apropiere. Incidentul s-a produs ieri seara pe şantierul de pe strada Tighina din Capitală.

Publicat

Totul s-a întâmplat în jurul orei 17. Proprietarul magazinului și al maşinii avariate povesteşte că, de la etajul cinci al clădirii din apropiere s-ar fi prăbuşit o bucată din perete.

„Totul se întâmplă din cauza că lucrările la această clădire se fac contrar normelor. Nu se cunoaşte cum a fost emisă autorizaţia şi asta pentru că distanţa dintre aceste două clădiri este foarte mică”, a spus proprietarul alimentarei, Alexandru Ternovschi.

Bărbatul spune că nu este pentru prima dată când de pe această clădire cad materiale de construcţie peste trecători.


„În luna martie, de pe această clădire a căzut un fier peste o femeie. A fost întocmit un act de către responsabilii din cadrul Inspectoratului de Stat al Muncii. Aceştia au identificat încălcările şi a fost emisă o prescripţie. Compania trebuia să înlăture toate încălcările, însă, după cum vedem, nimic nu a fost făcut”, a spus proprietarul alimentarei, Alexandru Ternovschi.

Unul dintre coproprietarii imobilului în construcţie ne-a povestit că de vină ar fi fost unul dintre muncitori. Bărbatul spune că nu cunoaşte nimic despre cazul din luna martie. 

„Din neatenţia unui muncitor de la etajul cinci. A rănit o paletă cu cărămizi, neîndămânatic şi a căzut trei patru cărămizi peste acoperişul vecinului. Avioane cad. Credeam că este cine ştie ce, de asta am lăsat totul I-am dat oferta vecinului, recuperăm totul, se mai întâmplă”, a spus coproprietarul imobilului, Viorel Ţurcanu.


Cei care trec pe lângă şantier spun că îşi fac griji pentru viaţa lor şi că vor fi mai atenţi atunci când vor trece prin preajmă.

” Este destul de periculos, dar cred că este protejat de constructori. Cred că trebuie să fie luate măsuri pentru populaţie”

„Eu trec pe aici în fiecare zi şi nu am mai auzit să se întâmple ceva. Totul este îngrădit. Se mai întâmplă. Desigur mi-aş dori ca ei să aibă grijă de ordinea pe şantier. ”


„Evident că părerea mea nu este bună, în cazul în care s-a întâmplat aşa ceva. Doamne fereşte dacă murea un om, straşnic.”

Cazul este investigat de oamenii legii.


publika.md

Moldova

Descoperire șocantă, în capitală: Un bărbat s-ar fi sinucis prin strangulare. Cadavrul a fost găsit de trecători.

Ar fi decis să-și încheie socotelile cu viața. Un bărbat de 54 de ani și-ar fi pus capăt zilelor într-o fâșie forestieră din capitală. Corpul neînsuflețit al acestuia, agățat de un copac, a fost descoperit de trecători, în dimineața zilei de 23 mai, în pădurea de pe strada Florilor.

Publicat

Oamenii au alertat imediat toate serviciile specializate, așa că la fața locului au intervenit rapid atât polițiștii, cât și o ambulanță. Din nefericire, bărbatul era decedat. Cadavrul acestuia a fost examinat la fața locului de un medic legist, care a stabilit preliminar că, nu sunt semne de moarte violentă pe corpul neînsuflețit bărbatului. Acesta a fost transportat spre expertiza medico-legală, în cadrul căreia vor fi stabilite toate circumstanțele exacte.
La moment, poliția examinează versiunea unui posibil suicid, dar și ce l-ar fi făcut pe bărbat să recurgă la acest gest disperat.
În cazul în care detaliile expuse în acest material vă neliniștesc, aveți nevoie de ajutor emoțional sau vă faceți griji pentru un apropiat, puteți apela după ajutor la Linia Verde Antisuicid, contactând numărul de telefon 060 806 623, sau puteți lăsa un email la adresa ajutor@pentruviata.md.


Citește mai departe

Moldova

Pericol lângă grădiniță: O femeie, surprinsă cum săpa cu un cuțit lângă gard, în căutare de droguri

Scene îngrijorătoare au fost observate în capitală, în apropierea Grădiniței nr. 130, de pe strada Petru Zadnipru, sectorul Ciocana.

Publicat

Timp de mai multe zile, o femeie a fost văzută săpând pământul cu un cuțit, de-a lungul gardului instituției. Înregistrările video, distribuite pe rețelele sociale, arată că femeia căuta pachețele suspecte, presupuse a conține droguri.

Persoana care a publicat materialul susține că femeia, înarmată cu un cuțit, repetă acest comportament în fiecare zi, în preajma copiilor care frecventează grădinița. Mai mulți locuitori din zonă au confirmat aceste scene, menționând că situația le provoacă îngrijorare.


Contactați pentru o reacție, reprezentanții Inspectoratului General de Poliție au declarat că, în urma mai multor sesizări din partea cetățenilor, un echipaj a intervenit la fața locului și a reținut femeia.

Aceasta este suspectată de deținerea sau consumul de substanțe narcotice și, conform informațiilor oficiale, a mai fost cercetată penal pentru fapte similare.

Potrivit articolului 217 din Codul penal al Republicii Moldova, femeia riscă o pedeapsă cu închisoarea. Autoritățile continuă investigarea circumstanțelor cazului.


Citește mai departe

Moldova

1000 de euro l-ar putea costa libertatea: Un bărbat ar fi luat mită în schimbul unui permis de conducere.

1000 de euro- atât ar putea costa libertatea pentru un bărbat din Hîncești, care a ajuns pe mâna ofițerilor anticorupție și este cercetat pentru trafic de influență.

Publicat

Bărbatul este bănuit că ar fi promis că poate facilita obținerea unui permis de conducere pentru categoria B, iar pentru acest serviciu ar fi cerut și primit 1000 de euro.
Potrivit declarațiilor denunțătorului, bărbatul ar fi afirmat că are influență asupra funcționarilor publici din cadrul Secției Înmatriculare Vehicule și Documentare a Conducătorilor Auto din Hîncești. Acesta ar fi dat de înțeles că poate interveni pentru ca feciorul denunțătorului să fie favorizat în cadrul probelor teoretice și practice.
În scopul documentării cazului, sub conducerea procurorilor din Cahul, ofițerii anticorupție au efectuat percheziții atât la domiciliul bănuitului, cât și în autoturismul acestuia. Au fost identificate și ridicate probe relevante pentru investigație, iar bărbatul a fost reținut pentru un termen de 72 de ore.
Reamintim că, potrivit legii, orice persoană este prezumată nevinovată până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive și irevocabile.


Citește mai departe

topul săptămânii