Moldova
/VIDEO/ Ruta Moscova-Chișinău: O pasageră de 80 de ani a stat toată noaptea pe podea, iar un șofer l-a luat de gât pe un băiat de 12 ani.
Situație ieșită din comun într-un autobuz de pe ruta Moscova-Chișinău. Una dintre pasagere a fost nevoită să meargă o noapte întreagă culcată pe podelele autocarului, deoarece șoferul nu a vrut să-i găsească un loc pe scaun.
Actorul și prezentatorul Igor Nedoseichin, care se afla și el în acel autobuz a relatat pe o rețea de socializare despre cele întâmplate. Potrivit lui, în data de 31 mai el se întorcea de la Moscova cu autobuzul, deoarece nu reușise să-și ia bilet la avion.
Autocarul avea două etaje. Șoferii i-ar fi convins pe pasageri că vor conecta climatizatoarele pe tot parcursul drumului, însă, ceva s-ar fi defectat, iar în autocar a devenit foarte cald. Printre pasagerele de O femeie de 80 de ani, invalidă de grupa întâi, femeia avea probleme mari de vedere. Aceasta călătorea împreună cu fiica ei.
Potrivit lui Nedoseichin, din cauza căldurii insuportabile, femeia ar fi început să se simtă rău. Fiica ei s-ar fi dus la șoferi și i-a rugat să o lase pe mama ei să stea pe un scaun de la primul etaj, încât mai erau locuri libere. Șoferii, însă, ar fi refuzat, spunându-i, pe un ton agresiv, să stea pe locurile unde și-au procurat bilete.
Neavând ce face, femeia de 80 de ani a coborât la primul etaj al autocarului și s-a culcat pe podea. Acolo femeia a stat toată noaptea. Pasagerilor li s-a făcut milă de bătrână și au încercat să-i convingă pe șoferi să o lase să stea pe unul dintre scaunele libere. Aceștia, însă nu au fost de acord nici în ruptul capului.
Prezentatorul a mai povestit că femeia, împreună cu fiica ei, locuiesc în Rusia. Acestea se duceau la rude, în RM.
O altă situație care l-a șocat pe actor s-a întâmplat la frontieră. Un băiețel de 12 ani l-ar fi rugat pe unul dintre șoferi să pună o geantă în portbagaj. Șoferul, însă, s-a arătat nemulțumit că băiatul s-a adresat la el la ” tu ” și l-ar fi apucat de gât pe copil, iar băiatul nu mai avea aer. Toate astea s-au întâmplat chiar sub ochii mamei copilului care avea în brațe o fetiță de numai un an. Pasagerii au început să-l certe pe șofer. În replică, acesta le-ar fi spus că dacă au pretenții pot să meargă pe jos.
După ce a ajuns acasă, Igor Nedoseichin a depus o plângere la poliție.
Administrația firmei de transport la care lucrează șoferii acuzați de un comportament agresiv și neadecvat a declaat că, într-adevăr, a fost depusă o plângere, și a fost pornită o anchetă de serviciu. Potrivit lor, climatizatoarele din autocar erau funcționale, însă nu poți să le intri în voie tuturor. Unora le este cald, altora – frig.
Cercetările continuă.
Moldova
Tentativă de contrabandă dejucată: peste 10 000 de țigarete ascunse în caroseria unui Volkswagen
Ofițerii Echipelor Mobile ale Serviciului Vamal, în cooperare cu inspectorii Centrului chinologic și funcționarii postului vamal Lipcani, au dejucat o tentativă de transportare ilicită a produselor din tutun peste frontiera vamală, pusă la cale de un cetățean moldovean în vârstă de 36 de ani.
În baza informațiilor operative, unitatea de transport de model Volkswagen Crafter, pe care o conducea bărbatul, a fost supusă unor verificări minuțioase. Patrupedul de serviciu al Vămii, Uran, a reacționat pozitiv la posibila prezență a produselor din tutun în spațiile mijlocului de transport.
Drept urmare, în diferite compartimente create artizanal în structura caroseriei au fost găsite tăinuite 10 160 de țigarete, cu timbru de acciz al Republicii Moldova.
Atât produsele din tutun, cât și mijlocul de transport au fost ridicate, iar investigațiile continuă pentru elucidarea tuturor circumstanțelor și atragerea la răspundere conform legislației.
Moldova
Peste 20 kg de droguri, în valoare de 14 milioane de lei, descoperite în rezervorul unei mașini la Chișinău
Ofițerii Direcției Antidrog a INI, împreună cu procurorii de la Oficiul Botanica, au reținut un cetățean ucrainean de 63 de ani, implicat în traficul de droguri sintetice de mare risc.
Bărbatul ar fi acționat pentru o organizație criminală internațională, transportând droguri din UE spre Republica Moldova prin contrabandă, folosind un automobil Chevrolet modificat special pentru ascunzișuri.
După ce a intrat în țară pe la Sculeni, mașina a fost monitorizată până la Chișinău, unde a fost oprită și percheziționată. În rezervorul de gaz adaptat au fost găsite peste 20 kg de droguri – PVP, mefedronă, MDMA, cocaină și Ecstasy – împărțite în 21 de pachete. Valoarea totală a capturii depășește 14 milioane de lei.
Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, iar procurorii cer plasarea lui în arest preventiv. Pe numele său au fost deschise două dosare pentru contrabandă și trafic de droguri, infracțiuni pedepsite cu până la 15 ani de închisoare. Ancheta continuă.
Moldova
Crimă pentru bani la Horodiște: trei suspecți, inclusiv un minor, arestați în cazul omorului unui bărbat de 60 de ani
Trei persoane au fost reținute și plasate în arest preventiv în cazul omorului brutal al unui bărbat de 60 de ani din satul Horodiște, raionul Rezina, crimă comisă în septembrie 2025.
Victima, care locuia singură, a fost găsită de un vecin cu mâinile legate la spate și cu multiple leziuni provocate prin lovituri repetate.
Potrivit anchetei, motivul crimei ar fi fost banii bărbatului, care dispăruseră din locuință. Ofițerii INI, împreună cu polițiștii din Rezina și Orhei și echipele BPDS „Fulger”, au identificat trei suspecți: organizatorul – un bărbat de 41 de ani cu antecedente penale, găsit la reținere și cu substanțe ce par a fi droguri; un minor de 17 ani, indicat drept autorul faptei și care colaborează cu ancheta; și un bărbat de 23 de ani, implicat în agresiune.
La solicitarea Procuraturii Orhei – oficiul Rezina, cei trei au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile. Ancheta continuă, iar suspecții beneficiază de prezumția de nevinovăție.
-
Moldova5 zile în urmăUrmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare
-
Moldova16 ore în urmăCaz șocant la Slobozia: Un copil de 3 ani a căzut într-o fântână
-
Moldova7 zile în urmăDescoperire macabră, la Miclești: Un tânăr de 28 de ani, găsit parțial carbonizat într-o anexă.
-
Moldova17 ore în urmăDoi șoferi băuți, prinși la Orhei: Au încercat să mituiască polițiștii cu lei și euro
-
Moldova4 zile în urmăNeglijență fatală în sala de operație: Medic condamnat pentru decesul unei gravide.
-
Moldova4 zile în urmăEscrocherie de 10 milioane de lei: patru tineri IT-iști, reținuți pentru vânzări fictive de mașini RETRO în SUA
-
Moldova14 ore în urmăCrimă pentru bani la Horodiște: trei suspecți, inclusiv un minor, arestați în cazul omorului unui bărbat de 60 de ani
-
Moldova6 zile în urmăNoi detalii șocante în cazul camionului oprit la Leușeni-Albița: Munițiile ar fi provenit din Ucraina.
