Moldova
Doi „Arheolegi” căutau COMORI, cu detectoarele de metal, în zona de frontieră. Acum sunt cercetați penal de polițiștii de frontieră.
Doi bărbați, echipați cu detectoare de metal și cu unelte destinate săpăturilor arheologice au fost reținuți în zona de frontieră în data de 9 aprilie a.c. Din lipsa unei autorizații pentru a-și justifica intențiile și a unui permis de acces la hotarul țării, riscă să fie cercetați penal.
Polițiștii de frontieră din Direcția regională Nord aflați în misiune de serviciu au observat doi indivizi ce se pregăteau să efectueze lucrări neautorizate în siturile arheologice în perimetrul SPF Soroca. Aceștea aveau asupra lor două detectoare de metal și două instrumente speciale pentru a săpa.
La solicitarea inspectorilor de a prezenta vreun act care atesta legalitatea acțiunilor și a aflării în zona de frontieră, bărbații nu au putut oferi, decât documentele de identitate. Astfel, s-a stabilit că sunt locuitori ai orașului Camenca în vârstă de 41 și respectiv 44 de ani.
Fiind audiați, au comunicat că nu erau în cunoștință de cauză privind necesitatea unei autorizații din partea autorităților naționale competente.
Ca urmare, polițiștii de frontieră documentează cazul sub toate aspectele pentru clarificarea circumstanţelor. Acțiunile persoanelor cad sub incidenţa prevederilor art. 1992 al. 1 CP al RM ce prevede o amendă de la 850 la 1350 de u.c. sau închisoare de pînă la 1 an.
Moldova
Doi recidiviști, reținuți pentru atacul brutal asupra unei femei de 88 de ani din Șoldănești
Doi tineri de 26 de ani din raionul Șoldănești, ambii cu antecedente penale, sunt suspectați că au comis un atac violent asupra unei bătrâne de 88 de ani din satul Socola, în martie 2024. Potrivit anchetatorilor, cei doi ar fi acționat mascați și purtând mănuși, pătrunzând seara în gospodăria femeii, care locuia singură.
Suspecții au ucis câinele din curte, apoi au forțat ușa locuinței și au imobilizat victima, legând-o cu un cablu. Femeia a fost lovită în repetate rânduri și amenințată cu un cuțit, fiind obligată să spună unde își ține banii. Din casă au fost sustrase 33 000 de lei, un inel și o pereche de cercei din aur, după care agresorii au fugit.
Unul dintre suspecți a fost arestat pentru 30 de zile și și-a recunoscut vina. Celălalt se află deja în Penitenciarul nr. 11 Bălți, unde ispășește o pedeapsă pentru un omor comis în grup în vara anului 2024. În urma perchezițiilor din penitenciar, polițiștii au ridicat telefonul mobil al acestuia, găsind probe relevante pentru dosar.
Cercetările continuă, iar dacă vinovăția le va fi demonstrată, cei doi riscă între 8 și 10 ani de închisoare.
Moldova
Caz tragic în capitală: Un bărbat a murit după ce a căzut în gol de la etajul 7
Tragedie în capitală. Un bărbat a căzut în gol de la înălțime pe strada Albișoara. Totul a avut loc în prima parte a zilei de 3 decembrie.
La fața locului, polițiștii au depistat corpul neînsuflețit al unui bărbat în vârstă de 56 de ani. Preliminar, acesta ar fi căzut în gol de la etajul 7 al unui bloc de locuit, iar în urma traumatismelor suferite a decedat pe loc.
Pe caz a fost inițiată o anchetă. Toate circumstanțele producerii incidentului, precum și cauza exactă a decesului, urmează a fi stabilite în cadrul investigațiilor în desfășurare.
📌 În cazul în care detaliile expuse în acest material vă neliniștesc, aveți nevoie de ajutor emoțional sau vă faceți griji pentru un apropiat, puteți apela după ajutor la Linia Verde Antisuicid, contactând numărul de telefon 060 806 623, sau puteți lăsa un email la adresa ajutor@pentruviata.md.
Moldova
Echipă de ambulanță atacată cu pistolul în timpul unei intervenții la Ungheni: paramedicii au salvat pacienta sub amenințarea armei
O intervenție medicală de urgență s-a transformat într-o situație-limită pentru echipa SAMU Ungheni, în dimineața zilei de 2 decembrie 2025. Chemate să ajute o femeie de 47 de ani aflată în stare de sincopă, cadrele medicale au fost amenințate cu pistolul chiar în timpul examinării pacientei.
Apelul la 112 a fost recepționat la ora 09:24, iar ambulanța a ajuns la adresa indicată în doar patru minute. În loc să găsească o situație calmă, paramedicii au dat peste trei persoane aflate în stare avansată de ebrietate. În momentul în care încercau să acorde ajutorul medical, soțul pacientei, un bărbat de aproximativ 50 de ani, a devenit violent și a scos un pistol din buzunar, îndreptându-l spre echipaj.
Gestul agresiv a creat o atmosferă de tensiune extremă, însă personalul medical a rămas concentrat pe salvarea pacientei. În ciuda intimidării și a riscului major, echipa a reușit să stabilizeze femeia și să o transporte în siguranță la spitalul din regiune.
Poliția, sosită la scurt timp după incident, a început documentarea cazului și urmează să stabilească toate circumstanțele, inclusiv proveniența armei și eventualele antecedente ale bărbatului agresiv.
IMSP Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească califică incidentul drept unul de o gravitate excepțională și amintește că numărul agresiunilor asupra lucrătorilor medicali este în creștere. În primele șase luni ale anului 2025 au fost înregistrate 195 de atacuri asupra echipelor AMU – de la amenințări și injurii la violență fizică.
-
Moldova7 zile în urmăUrmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare
-
Moldova3 zile în urmăCaz șocant la Slobozia: Un copil de 3 ani a căzut într-o fântână
-
Moldova16 ore în urmăEchipă de ambulanță atacată cu pistolul în timpul unei intervenții la Ungheni: paramedicii au salvat pacienta sub amenințarea armei
-
Moldova3 zile în urmăDoi șoferi băuți, prinși la Orhei: Au încercat să mituiască polițiștii cu lei și euro
-
Moldova2 zile în urmăUn accident rutier cu implicarea unui microbuz de rută s-a produs în localitatea Malcoci din raionul Ialoveni
-
Moldova2 zile în urmăAccident periculos în Chișinău: Troleibuz surprins cum trece pe roșu și lovește un automobil
-
Moldovao zi în urmăCadavrul unui bărbat, găsit într-un automobil din parcarea unui centru comercial din Chișinău
-
Moldova6 zile în urmăNeglijență fatală în sala de operație: Medic condamnat pentru decesul unei gravide.
