Moldova
Trei traficanţi de carne vie, riscă închisoare
Un cetățean al Turciei, împreună cu concubina sa şi mătuşa acesteia, ambele cetăţence ale Republicii Moldova, riscă să petreacă următorii 15 ani după gratii pentru trafic de fiinţe umane. Procuratura a finalizat urmărirea penală şi a expediat dosarul de acuzare a celor trei în judecată.
Potrivit actului de inculpare, în intervalul anilor 2016 – 2018, sub promisiunea unui loc de muncă bine plătit, inculpaţii au racolat trei tinere din familii vulnerabile, pe care le-au transportat şi obligat să se prostitueze în oraşele Antalia şi Izmir din Turcia. Pentru a restitui datoriile pentru paşapoarte, la destinaţie acestea au fost adăpostite în diferite apartamente şi obligate să presteze servicii sexuale, deservind până la 10 clienţi pe zi. După câteva luni, activitatea ilegală a acestora a fost deconspirată de poliţia turcă, iar fetele deportate acasă.
Cetăţeanul turc a fost reţinut în Republica Moldova la finele lunii august a acestui an şi până în prezent se află în arest.
Potrivit informaţiilor, acesta este cercetat şi de către autorităţile Turciei pentru pentru o serie de infracțiuni, printre care: furt, abuz sexual şi ameninţare cu armă.
Concubina acestuia este cercetată în arest la domiciliu, iar mătuşa ei are interdicţie de a părăsi ţara.
Moldova
Angajat IGSU, lovit de un șofer beat și drogat pe un traseu din raionul Rîșcani
Un angajat al IGSU a fost lovit de o mașină pe marginea drumului, în timp ce se afla lângă propriul automobil, parcat cu avariile pornite.
Accidentul s-a produs aseară, în jurul orei 19:40, pe traseul R-7, în satul Petrușeni, la intersecția cu Duruitoarea Veche, potrivit informațiilor oferite de ofițerul de presă al IP Rîșcani, Lilia Harea.
Șoferul unui Toyota Auris, un bărbat de 30 de ani, ar fi pierdut controlul volanului, a lovit pietonul de 40 de ani, angajat IGSU, aflat în afara orelor de serviciu, după care s-a izbit într-un pilon electric. Atât victima, cât și șoferul au fost transportați la Spitalul Municipal Bălți.
Testările au arătat că șoferul era în stare avansată de ebrietate, cu 0,68 mg/l alcool în aerul expirat, iar testul antidrog a ieșit pozitiv la consum de marijuana.
Pe caz a fost inițiat un proces penal, iar conducătorul auto a fost reținut pentru 72 de ore. Ancheta continuă.
Moldova
Tâlhărie într-un parc din Chișinău: Doi tineri și un minor ar fi atacat un bărbat, deposedându-l de bunuri și bani.
Tâlhărie într-un parc din Chișinău: Doi tineri de 19 și 23 de ani și un minor de 15 ani, au fost reținuți pentru 72 de ore, după ce ar fi atacat un bărbat în sectorul Centru.
Potrivit poliției, aproape de miezul nopții, într-un parc din zonă, suspecții ar fi atacat bărbatul de 44 de ani, lovindu-l și deposedându-l de geantă, telefon mobil, un ceas inteligent, bani și alte bunuri personale. Prejudiciul cauzat victimei este estimat la aproximativ 5.000 de lei.
În urma acțiunilor procesual-penale desfășurate de polițiștii Inspectoratului Centru, împreună cu Direcția de Poliție Chișinău, cei trei au fost identificați și reținuți. Asupra unuia dintre suspecți a fost găsit și ridicat ceasul sustras în timpul atacului.
Toți trei sunt acum cercetați penal. Dacă vinovăția le va fi demonstrată, ei riscă o pedeapsă de până la 10 ani de închisoare. Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor faptei, identificarea altor eventuale episoade și recuperarea integrală a prejudiciului.
Moldova
Doi recidiviști, reținuți pentru atacul brutal asupra unei femei de 88 de ani din Șoldănești
Doi tineri de 26 de ani din raionul Șoldănești, ambii cu antecedente penale, sunt suspectați că au comis un atac violent asupra unei bătrâne de 88 de ani din satul Socola, în martie 2024. Potrivit anchetatorilor, cei doi ar fi acționat mascați și purtând mănuși, pătrunzând seara în gospodăria femeii, care locuia singură.
Suspecții au ucis câinele din curte, apoi au forțat ușa locuinței și au imobilizat victima, legând-o cu un cablu. Femeia a fost lovită în repetate rânduri și amenințată cu un cuțit, fiind obligată să spună unde își ține banii. Din casă au fost sustrase 33 000 de lei, un inel și o pereche de cercei din aur, după care agresorii au fugit.
Unul dintre suspecți a fost arestat pentru 30 de zile și și-a recunoscut vina. Celălalt se află deja în Penitenciarul nr. 11 Bălți, unde ispășește o pedeapsă pentru un omor comis în grup în vara anului 2024. În urma perchezițiilor din penitenciar, polițiștii au ridicat telefonul mobil al acestuia, găsind probe relevante pentru dosar.
Cercetările continuă, iar dacă vinovăția le va fi demonstrată, cei doi riscă între 8 și 10 ani de închisoare.
-
Moldova7 zile în urmăUrmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare
-
Moldova3 zile în urmăCaz șocant la Slobozia: Un copil de 3 ani a căzut într-o fântână
-
Moldova23 de ore în urmăEchipă de ambulanță atacată cu pistolul în timpul unei intervenții la Ungheni: paramedicii au salvat pacienta sub amenințarea armei
-
Moldova3 zile în urmăDoi șoferi băuți, prinși la Orhei: Au încercat să mituiască polițiștii cu lei și euro
-
Moldova2 zile în urmăUn accident rutier cu implicarea unui microbuz de rută s-a produs în localitatea Malcoci din raionul Ialoveni
-
Moldova2 zile în urmăAccident periculos în Chișinău: Troleibuz surprins cum trece pe roșu și lovește un automobil
-
Moldova2 zile în urmăCadavrul unui bărbat, găsit într-un automobil din parcarea unui centru comercial din Chișinău
-
Moldova6 zile în urmăNeglijență fatală în sala de operație: Medic condamnat pentru decesul unei gravide.
