Moldova
(DOC) Plângere la PG după accidentul din Vrancea. Transportatorul, verificat de ANTA
Una dintre cele șase victime ale accidentului rutier, care a avut loc la începutul acestei săptămâni în Județul Vrancea, din România, după ce un autocar cu 12 moldoveni la bord, ce efectua cursa Italia- Republica Moldova, s-a răsturnat, a sesizat Procuratura Generală despre încălcările admise de către angajații firmei în gestiunea căreia se afla autocarul. Tot astăzi, o comisie de la Agenția Națională Transport Auto au efectuat mai multe controale.
Femeia care, în exclusivitate pentru Deschide.MD, a făcut declarații după accident și a adus acuzații în adresa firmei care presta serviciul de transport a călătorilor în Italia, a depus astăzi o plângere adresată către Eduard Harunjen, șeful Procuraturii Generale.
Victima solicită organelor de drept să verifice activitatea agentului economic „MIA TURISM” S.R.L., în gestiunea căruia s-ar afla autocarul, invocând mai multe ilegalități admise de către șoferii autocarului în timpul călătoriei.
În plângerea sa, femeia scrie despre faptul că aceștia transportau pasageri și colete în habitaclu. Așa cum a zis anterior pentru Deschide.MD, „vehiculul nu era echipat cu anvelope de iarnă, iar primul nivel, dar și jumătate din cel de al doilea era încărcat cu colete grele, pe care le colectaseră cei trei șoferi ai autocarului din mai multe orașe din Italia, fiind transmise de conaționalii noștri rudelor”.
Femeia menționează că pe tot parcursul călătoriei, șoferii ar fi vorbit la telefon, nu au respectat viteza conform condițiilor meteo, dar și că s-au abătut special de pe traseul conform cursei. În loc să se deplaseze pe autostradă, așa cum ar fi fost normal, ei au cotit pe un traseu secundar, pentru că aveau de transmis ceva, unde și s-a produs accidentul.
Femeia acuză persoanele responsabile și de faptul că vând bilete pentru călătorii la un preț de 130 de euro, dar fără a prezenta dovada unui bon fiscal.
Este de menționat că, după ce femeia a venit cu acuzațiile în adresa firmei „MIA TURISM” SRL care presta servicii de transport a călătorilor din Italia, Chiril Gaburici, ministrul Economiei și Infrastructurii, ar fi solicitat Agenției Naționale Transport Auto (ANTA) să stabilească legalitatea activității autobuzului și a firmei, dar și să fie făcută o interpelare către autoritățile din România care deservesc drumul respectiv, pentru a stabili starea acestuia la momentul accidentului.
„Este nevoie de raportul Poliției Rutiere din România, referitor la starea tehnică a autocarului, pentru a identifica cauza accidentului, care putea fi o problemă tehnică sau lipsa cauciucurilor de iarnă. Totodată, urmează să fie verificat dispozitivul care monitorizează timpul de lucru a șoferilor”, se scrie în comunicat.
Solicitat telefonic, Sergiu Baltaga, șeful-adjunct al Direcției Autogări și Protecția Consumatorului, a declarat pentru Deschide.MD că a fost formată o comisie de lucru, care astăzi efectuează controale la firma ce presta servicii de transport a călătorilor.
„A fost dispusă crearea unei comisii, formată din reprezentanți ai Direcției control rutier, autogări și protecția consumatorului, Direcția control și audit al siguranței rutiere, dar și de la Serviciul control și siguranță ocupațională, care astăzi interprind controale. Autocarul aparține unei alte companii, Avalares TRANS care are licență de transport de călători și colete, dar asta nu înseamnă că li se permite să transporte colete în autocar la un loc cu pasagerii. Firma „MIA TURISM” SRL nici nu este îngregistrată în registrul companiilor de transport și se pare că autocarul a fost arendat, însă verificările sunt efectuate inclusiv și la această companie”, a precizat Baltaga.
Reamintim că una dintre victimile accidentului din Vrancea a declarat pentru Deschide.MD că autocarul care s-a răsturnat s-ar afla în gestiunea companiei condusă de Vasile Talmaci, Mia TURISM SRL, și că efectuează cursele Italia-Moldova, dar și despre faptul că autocarul este în cartea neagră în țările din Europa, după ce nu o singură dată șoferii au comis mai multe încălcări.
”Chiar au fost prinși cu țigări și alcool de contrabandă în autocar. Recent au fost amendați la intrarea pe autostradă cu 900 de euro, iar amenda au plătit-o cash. Erau trei șoferi, dar nu patru așa cum ar fi fost normal să fie, și conduceau câte șase ore, dar nu patru cum ar fi fost normal, luând în considerație condițiile nefavorabile”, susține victima.
Vasile Talmaci, directorul companiei „MIA TURISM” SRL, nu a răspuns la telefon pentru a comenta acuzațiile.
Paula Enache, purtător de cuvânt, Inspectoratul de Poliţie judeţean Vrancea, România, a declarat că pe numele șoferului a fost pornit un dosar, iar el este cercetat în stare de libertate.
„Pe numele conducătorului auto, un bărbat de 31 de ani, din Iaşi, a fost întocmit un dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă. Totodată, acestuia i-a fost reţinut permisul de conducere pe perioada cercetărilor. Posibilitatea ca acest conducător auto să poată conduce în continuare pe drumurile publice – se poate doar cu acordul procurorului care instrumentează dosarul penal”, a menţionat Paula Enache, purtător de cuvânt, Inspectoratul de Poliţie judeţean Vrancea, România.
Reamintim că accidentul a avut loc în seara zilei de luni, în județul Vrancea, iar în urma acestuia persoană a murit și alte alte șase au fost rănite.
Moldova
Dublă tragedie, la Hîncești: Două femei au murit într-o casă cuprinsă de flăcări
Dublă tragedie în orașul Hîncești, în ajunul Crăciunului. Un incendiu a cuprins o casă de locuit luând viața a două persoane. Focul a cuprins o casă de pe strada Miron Costin, în seara de 24 decembrie, în jurul orei 19:17, iar imagini de la fața locului au fost făcute publice pe un portal local de știri!
Contactată pentru a oferi mai multe detalii, ofițerul de presă de la IGSU, Liliana Pușcașu, a declarat că la fața locului au fost direcționate 3 echipaje de pompieri. Potrivit informațiilor preliminare, flăcările au distrus în totalitate bunurile materiale din interiorul casei, iar tavanul unei camere cu suprafața de aproximativ 9 metri pătrați s-a prăbușit.
În timpul misiunii, pompierii au extras din locuință două persoane aflate în stare inconștientă, proprietara casei în vârstă de 32 de ani și o altă femeie de 70 de ani.
Din nefericire, în pofida manevrelor de resuscitare, în cele din urmă medicii au constatat decesul ambelor persoane. Cauza izbucnirii incendiului urmează să fie stabilită.
Moldova
Poliția oferă detalii în cazul crimelor din Anenii Noi. Un bărbat dispărut, anchetă de omor și indicii despre alte crime
O anchetă începută în septembrie, după dispariția unui bărbat de 61 de ani din localitatea Beriozchi, raionul Anenii Noi, a dus la rețineri și descoperiri cutremurătoare. Principalul suspect este un bărbat de 59 de ani, din aceeași localitate, cunoscut anterior cu antecedente penale, față de care anchetatorii iau în calcul versiunea omorului.
În urma perchezițiilor efectuate la gospodăriile acestuia, oamenii legii au găsit hainele victimei purtate în ziua dispariției, oseminte presupuse a fi umane, obiecte care ar fi fost folosite la comiterea infracțiunii și alte probe esențiale. Toate bunurile au fost ridicate și urmează să fie supuse expertizelor, inclusiv ADN.
Cu sprijinul mascaților BPDS Fulger, au fost reținute trei persoane: suspectul, o femeie de 55 de ani apropiată acestuia și un bărbat de 34 de ani, urmând să fie solicitat arest preventiv. Anchetatorii susțin că există indicii temeinice că bănuitul ar fi implicat și în alte infracțiuni similare, ceea ce a dus la extinderea investigațiilor.
În prezent, poliția desfășoară cercetări ample pe terenurile și la ferma suspectului, cu tehnică specializată, pentru a identifica eventuale alte victime. Ancheta este în plină desfășurare, iar toate persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției până la o decizie definitivă a instanței.
Amintim că potrivit unor surse apropiate anchetei, citate de Stiri.MD, cel puțin trei persoane ar fi fost ucise, iar ulterior cadavrele ar fi fost distruse, fiind oferite drept hrană animalelor din gospodăria suspectului.
Moldova
Percheziții într-un dosar de construcții ilegale în centrul Chișinăului. Este vizat proiectul de pe locul fostului „Gaudeamus”
O companie de construcții din municipiul Chișinău este vizată într-o cauză penală ce ține de încălcarea regulilor de executare a lucrărilor de construcție pentru clădiri cu cinci și mai multe etaje. Dosarul se referă la edificarea unui complex multifuncțional cu peste 15 nivele pe terenul fostului cinematograf „Gaudeamus”, amplasat în centrul capitalei, în apropierea zonelor de protecție a monumentelor istorice și a forului public.
Potrivit anchetatorilor, reprezentanții companiei ar fi obținut de la Primăria municipiului Chișinău actele permisive necesare, inclusiv certificatul de urbanism și autorizația de construire, fără avizul obligatoriu al Ministerului Culturii. Mai mult, lucrările propriu-zise ar fi fost începute în lipsa tuturor avizelor legale și cu nerespectarea distanțelor normative față de zonele de protecție ale monumentelor istorice din perimetru.
În baza probelor acumulate, Centrul Național Anticorupție a inițiat o cauză penală, existând o bănuială rezonabilă privind încălcarea regulilor de executare a construcțiilor. La această oră, ofițerii CNA, în comun cu procurorii din municipiul Chișinău, desfășoară percheziții la administratorii companiei de construcții și în alte locații din capitală, pentru a stabili toate circumstanțele cazului și a identifica persoanele implicate.
Toate persoanele vizate urmează să fie audiate în calitate de bănuiți. Autoritățile subliniază că acestea beneficiază de prezumția nevinovăției până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.
-
Moldova3 zile în urmăCrimă șocantă în raionul Anenii Noi: trei persoane ar fi fost ucise și date hrană porcilor
-
Moldova3 zile în urmăFinal tragic după accidentul din Rîșcani: angajatul IGSU lovit cu mașina de un șofer beat și drogat a decedat după 14 zile în comă
-
Moldova7 zile în urmăPericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar
-
Moldova2 zile în urmăPoliția oferă detalii în cazul crimelor din Anenii Noi. Un bărbat dispărut, anchetă de omor și indicii despre alte crime
-
Moldova4 zile în urmăFocuri de armă la IP Centru: Conducerea inspectoratului, eliberată din funcție.
-
Moldova7 zile în urmăIncendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor
-
Moldova3 zile în urmăImpact violent la Drochia. Un șofer, descarcerat din mașină de salvatori după o coliziune frontală
-
Moldova4 zile în urmăMisiune de serviciu finalizată la spital: Doi polițiști au fost răniți în urma unui accident grav, la Ceadîr-Lunga.
